Vše o Železném Brodě

Skleněné městečko

Počet příspěvků: 6 zobrazené: 1 - 6

Předmět: Skleněné městečko

Dobrý den všem,

na zdejších stránkách je zvykem spíš otvírat témata něčím problematická. Ale myslím, že bychom také měli umět pochválit a ocenit věci, co se daří.

Včera skončilo Skleněné městečko. Domnívám se, že tato akce je rok od roku lepší, jezdí na ni stále více nadšených návštěvníků odjinud a řekla bych, že i sami Broďáci už ji vzali za svou. 
Od pátku do nedělního večera tolik zajímavých výstav, koncertů, ale i dětských dílniček a lidové zábavy, že ani při největší snaze nemohl jednotlivec navštívit vše nabízené.

A tak chci aspoň dodatečně poděkovat všem organizátorům - Sklářské škole, IKS, firmám, Domu dětí Mozaika a dobrovolníkům: Skleněné městečko bylo úplně skvělé. Díky!!! 

Předmět: Skleněné městečko

   Zdravím všechny a nemohu jinak, než se ztotožnit se slovy pí.Aleny Kortanové (ač jinak "rejpal"). Naprosto přesně vystižená překrásná atmosféra "skleněného městečka", které se skutečně stává rok od roku bohatším a pestřejším dějištěm zajímavých prožitků. Máme štěstí, že i počasí se poměrně vydařilo, takže my a naši známí (a předpokládám že i ostatní navštěvníci, jak jsem mohl vypozorovat z komentářů) jsme si to opravdu užili.Díky všem účastníkům i organizátorům.
   K poznámce, že zdejší DF bývá spíše !kolbištěm" pro kritické příspěvky a peprnější výměny názorů mohu přidat jediný komentář: Není to snad jako u lékaře, kam zajdeme pokud máme nějaký problém? Neznám nikoho, kdo by šel kolem ordinace, zašel pozdravit p.či pí. Dr. s tím, jak mu je dnes báječně a nemá žádný problém; rozloučil se, zaplatil 30.--Kč regulačního poplatku a spokojeně odešel.
   A se zdejším DF je to obdobné.
   E.M.st.

Předmět: Skleněné městečko

Pokud lze hodnotit zdravotní stav Železného Brodu, podle počtu návštěv „pacientů“ s problémem na tomto diskusním fóru, potom, podle mého názoru, lze konstatovat jeho vynikající kondici. Nechci unavovat statistikou, ale procento diskutérů, přispěvatelů a kritiků k počtu obyvatel ŽB, je opravdu zanedbatelné. Samozřejmě každý nemá odvahu, chuť nebo přístup k internetu, ale i tak je s podivem, jak málo lidí na DF diskutuje. Možná je to např. i tím, že DF není anonymní a lidé se přece jen neradi odhalují. Nepřísluší mě hodnotit oprávněnost či smysluplnost té které poznámky či kritiky, nicméně mám pocit, že na ty adresné, je převážně ze strany radnice reagováno. Nehodnotím rovněž kvality reakcí, ale docela by mne zajímalo, zda-li má někdo jiné zkušenosti.

Předmět: Skleněné městečko

Na Skleněném městečku, mimochodem velmi pěkně a přesně popsaném paní Kortánovou, docházelo k různým setkáním. Docela mne zaskočila otázka od přítele z Vrchlabí. Proč vlastně došlo ke krachu ŽBS v Brodě, vždyť to byl snad docela prosperující podnik ne?
Bylo by to povídání na hodiny, ale pokusil jsem se stručně odpovědět.

Podle mého názoru, tak jak bylo zcela samostatné a prosperující ŽBS zprivatizováno dle vzoru „generálního ředitelství Jablonecké bižuterie“, za přispění MŮ Železný Brod, nemělo naději na úspěch a o práci přišlo v ŽB regionu cca 1200 lidí. Kdyby byl zachován původní vládou schválený privatizační projekt podaný místními managery, jsem přesvědčen o tom, že by rovněž nebylo v jejich  silách ani možnostech udržet v zisku celý výrobní program, nicméně by to na regionální zaměstnanost mělo zcela jiný dopad. Je totiž víc nežli pravděpodobné, že by místní majitelé fabriky nabízeli a pronajímali výrobní prostory postupně a systematicky jiným komunálním podnikatelům, tak jako to začalo před rokem 2000 fungovat, např. s.r.o. Titanie.  Nelituji zvlášť krachu komunistického molocha, postaveného do zcela jiných podmínek, lituji toho, že ti, kdo se na zrušení původního privatizačního projektu podíleli, vzali Železnobrodským možnost fabriku a její technologie využívat ve prospěch místních podnikatelů. V podstatě komplex udržovaných a zachovalých hal stavěných skeletovou technologií a tudíž lehce a levně přestavitelných, zeje prázdnotou a místní podnikatelé v mnoha případech zaváděli a stavěli nové provozovny. Shrnuto a podtrženo. Výrobní komplex ŽBS při obnovení centrálního řízení firmou JABLONEG GROUP zcela zkrachoval, jako ostatně převážná většina jimi řízených firem. Škoda výrobních prostor v Železném Brodě, které mohly postupně dávat práci pod různými podnikateli stále většímu počtu lidí. Vždyť valná většina, která přišla v Brodě o práci našla široko daleko jiné uplatnění, což svědčí o jejich šikovnosti a vůli pracovat. Ovšem šikovnost těch, kteří za přispění, v lepším případě různých naivních hlupáků s požehnáním nejvyšších vládních činitelů, v Železném Brodě získali fabriku za babku (nerozdělený zisk ŽBS činil tehdy téměř kupní cenu jeho akcií), spočívala však v něčem úplně jiném.

Předmět: Skleněné městečko

Hezký den všem,

díky za otevření tohoto tématu.
Myslím, že se Skleněné městečko opravdu povedlo a zase se posunulo o úroveň výš. Chtěl bych poděkovat všem, kteří se na organizaci jakkoliv podíleli. Od všech děvčat z našeho IKS, přes sklářskou školu, muzeum, firmy až po Občanskou besedu ŽB.
Skleněné městečko je v současné době bezesporu nejprestižnější akcí Železnobrodska, ale já věřím, že je to i nejlepší sklářský festival v republice vůbec.
V posledních 4 letech se rozrostl do rozměrů, kdy má počet návštěvníků okolo 5-6 tisíc, zapojuje se stále větší počet firem (letos 43) a má 5 násobný rozpočet. To samozřejmě umožňuje nabídnout návštěvníkům bohatý kulturní program, podporu sklářským firmám a uspořádání zajímavých výstav.
Díky, že jste na Skleněné městečko přišli a tak ho podpořili!

André Jakubička

Předmět: Skleněné městečko

Při návštěvě Skleněného městečka jsme si mohli opět uvědomit, jak je dobré mít prostor pod kostelem a zvonicí volný pro stánky, stany, diváky pod pódiem, tzn. nerealizovat rekonstrukci Malého rynku podle schválené (?) projektové dokumentace - viz volební program.
Počet příspěvků: 6 zobrazené: 1 - 6