Vše o Železném Brodě

Stěžujeme si neprávem?!

Počet příspěvků: 16 zobrazené: 1 - 10
< 1 2 >

Předmět: Stěžujeme si neprávem?!

Dovoluji si dnes okopírovat ještě jednou slova našeho pana starosty .

Je to tak často: stále si stěžujeme, i když se vlastně nemáme vůbec špatně. Doporučuji skeptikům článek Hospodářských novin. Železný Brod z něho vychází jako město s největším počtem podnikatelů na obyvatele. V kombinaci s nízkou daní z nemovitostí, nízkými nájmy v městských bytech, celkem vysokou průměrnou mzdou (!) je naše město příjemným místem nejen pro podnikatele. Připomnělo mi to ocenění z minulého roku: Město pro byznys 2013.

To je  citace pana Jakubičky.

No a já se chci zeptat na to nízké nájemné. Dle stanov města byt můžete získat pouze obálkovou metodou. Tj. Kdo dá víc tak má byt. Ke každé obálce je potřeba přidat 500 Kč , když byt nevyhrajete peníze se vám vrátí. V případě že vyhrajete za danou obálku 500,- Kč zůstává městu. Cena na metr se pohybuje různě od 53 do 68 Kč za metr . Nejčastější částka je kolem 60 Kč.

Když vezmeme byt 3+1 v paneláku na Jiráskově nábřeží má započitatelnou plochu 81,45 m2 x 60 Kč což je zhruba onen průměr obálkové metody dělá čisté nájemné 4887 Kč .

Aby jste byt získali nejste ještě u konce – Zaplatili jste 500,- za obálku nyní musíte složit ještě kauci na 3 měsíce : 3x 4887,- Kč 14661,- Kč + ještě musíte zaplatit kauci na služby za každou osobu, která se s vámi bude stěhovat 2057,- na měsíc tj 6171,- Kč za osobu.

Budu brát to že do 3+1 se stěhuje rodina 2 dospělí a 2 děti  takže ke kauci na nájemné 14661,- Kč si připočítejte 24684 Kč – takže než se nastěhujete dáte kauci 39.345,- Kč + 500,- Kč za obálku. Sečteno a podtrženo než se rodina do bytu nastěhuje musí dát 39.845,- Kč. _ Kauce se Vám sice vrátí, ale až byt opustíte , takže třeba nikdy .

Může mi pan starosta říci – kde je to levné nájemné v městských bytech? Já se vůbec nedivím, že kdo může ten uteče jinam. 

Nyní si můžete říct: já nedám více jak 48,- Kč  za m2 ,což je minimum. Ano to můžete – kauce za služby zůstane stejná, obálka za 500,- Kč bude také a nakonec za 48,- Kč ten byt stejně nezískáte, jelikož kdo byt potřebuje půjde s cenou nad tuto min. částku.



 

Předmět: Stěžujeme si neprávem?!

Kdyby to řekl někdo jiný, než starosta, který by narozdíl od HN měl znát reálnou situaci ve městě, byla by to sranda. Takhle to je dost smutné. HN použily určitá statistická data. A pan starosta je použil. Co to je statistika? Přesná čísla, která lze různé interpretovat. Třeba můj případ. Fyzicky v Brodě čtyři roky nebydlím. Ale mám zde stále trvalý pobyt. Mám Živnostenský list a lehce nadprůměrný příjem. Takže podle statistiky, jsem spokojenýživnostník, obyvatel Železného Brodu. A starosta tyto data použije? Mimochodem, důvod ke stěhování byl ten, že je nemožné zde sehnat bydlení, které cenově odpovídá lokalitě.

Předmět: Stěžujeme si neprávem?!

ZDRAVÍM
a také jeden postřeh o statistice.
Kdysi na nějakém symposiu byl požádán jeden přednášející, aby uvedl určité statisticé (rozuměj průměrné) údaje. Vyjádřil se asi v tomto smyslu:
"Statistika je úžasná! Podle ní když stojím jednou nohou na kostce ledu a druhou na rozpálených kamnech, tak pociťuji příjemné teplo".
Není to úžasné?
Hezký večer, E.M.st.

Předmět: Stěžujeme si neprávem?!

Paní Nováková, dovolila bych si trošku poopravit Vaše tvrzení. Při získání bytu tzv.obálkovou metodou  (pokud "vyhrajete" výběr), se Vám těch 500,- Kč odečte od kauce. Čili Město Vašich 500 zašle Bytovému podniku, který je následně připíše k požadované kauci. Výše kauce se počítá z trojnásobku: základního nájmu (vyhraná cena za m2 x m2 požadovaného bytu) + záloh na služby / 1 osobu (nikoli třeba na 3 při 3členné rodině).

Předmět: Stěžujeme si neprávem?!

Děkuji za vysvětlení p. Sedláková.
Ale stejně-
20 332,- Kč dle předchozích výpočtů beru jako  dlouhodobou bezúročnou půjčku bytovému podniku.

Předmět: Re: Stěžujeme si neprávem?!

 Podle NOZ se nyní kauce, která se nejmenuje již kauce ale JISTOTA, vrácí úročená. Bohužel, samozřejmě se jedná o další částečný právní paskvil, takže výše úroků tam není uvedena.Zabývá se tím jeden z paragrafů NOZ a hovoří o tom, že " tuto sazbu přirovnává k obvyklým úrokům z úvěru, které poskytují banky v místě bydliště nebo sídla pronajímatele v době uzavření smlouvy. Pokud si tedy pronajímatel s nájemcem nedomluví jiné podmínky v nájemní smlouvě."

Barbora Nováková napsal(a):

Děkuji za vysvětlení p. Sedláková.
Ale stejně-
20 332,- Kč dle předchozích výpočtů beru jako  dlouhodobou bezúročnou půjčku bytovému podniku.

Předmět: Stěžujeme si neprávem?!

Dobrý den paní Nováková,

na téma úročení kaucí bude reagovat pan ředitel Bytového podniku. Kauce se úročit budou, a to i z důvodu vydání nového Občanského zákoníku.

Bytový podnik i Město spravují veřejné prostředky a musí se chovat jako dobří hospodáři. Takže mají zodpovědnost před všemi občany našeho města. Kauce chrání Bytový podnik před bezprostředním vznikem dluhů.
Současný systém obálkové metody považuji za správný. Měří všem stejně a na rozdíl od minulosti nevytváří pořadníky, kdy se na někoho třeba osm let nedostalo. Nakonec je to dnes již běžná metoda. Samozřejmě řešíme i sociální případy a pro ty máme tzv. sociální byty.
Výši nájmu si nastavuje trh sám, podle možností zájemců a podle toho, o jak zajímavý byt jde. Pořád jsou ale nájmy v Brodě prostě nižší než v Turnově a v Jablonci z logiky věci. Např. časopis Ekonom říká, že čisté nájemné v Jablonci se pohybuje mezi 3,8 – 8 tis. Kč, v Turnově pak mezi 5 – 7 tis. Kč. Nájemné v soukromých objektech v Brodě je pak cca dvojnásobné než v městských. O odlivu obyvatel se proto mluvit nedá, ale samozřejmě nám hrozí. Uvolněné byty jsou plynule obsazovány, nabídka vyrovnává tak akorát poptávku a mezi novými nájemci nejsou dlužníci!
Byl nastaven otevřený systém a byty se nepřidělují kamarádům napřímo, ale podle měřitelných parametrů. Nejde tedy o to, dostat co nejvyšší nájem. Nakonec všechny prostředky z vybraného nájemného jdou zpátky do hospodaření Bytového podniku a na objektech je to za poslední léta vidět.

Myslím, že regulované nájemné je nyní na vyvážené výši, která umožňuje dostatečně rychle opravovat bytový fond. Proto budu prosazovat, aby se v nejbližších letech nezvyšovalo.

Hezký den všem

André Jakubička

Předmět: Re: Stěžujeme si neprávem?!

André Jakubička napsal(a):

Dobrý den paní Nováková,

na téma úročení kaucí bude reagovat pan ředitel Bytového podniku. Kauce se úročit budou, a to i z důvodu vydání nového Občanského zákoníku.

Bytový podnik i Město spravují veřejné prostředky a musí se chovat jako dobří hospodáři. Takže mají zodpovědnost před všemi občany našeho města. Kauce chrání Bytový podnik před bezprostředním vznikem dluhů.
Současný systém obálkové metody považuji za správný. Měří všem stejně a na rozdíl od minulosti nevytváří pořadníky, kdy se na někoho třeba osm let nedostalo. Nakonec je to dnes již běžná metoda. Samozřejmě řešíme i sociální případy a pro ty máme tzv. sociální byty.
Výši nájmu si nastavuje trh sám, podle možností zájemců a podle toho, o jak zajímavý byt jde. Pořád jsou ale nájmy v Brodě prostě nižší než v Turnově a v Jablonci z logiky věci. Např. časopis Ekonom říká, že čisté nájemné v Jablonci se pohybuje mezi 3,8 – 8 tis. Kč, v Turnově pak mezi 5 – 7 tis. Kč. Nájemné v soukromých objektech v Brodě je pak cca dvojnásobné než v městských. O odlivu obyvatel se proto mluvit nedá, ale samozřejmě nám hrozí. Uvolněné byty jsou plynule obsazovány, nabídka vyrovnává tak akorát poptávku a mezi novými nájemci nejsou dlužníci!
Byl nastaven otevřený systém a byty se nepřidělují kamarádům napřímo, ale podle měřitelných parametrů. Nejde tedy o to, dostat co nejvyšší nájem. Nakonec všechny prostředky z vybraného nájemného jdou zpátky do hospodaření Bytového podniku a na objektech je to za poslední léta vidět.

Myslím, že regulované nájemné je nyní na vyvážené výši, která umožňuje dostatečně rychle opravovat bytový fond. Proto budu prosazovat, aby se v nejbližších letech nezvyšovalo.

Hezký den všem

André Jakubička


Krásný den pane Jakubičko,

Já jsem zastáncem toho,že obálková metoda není správná, a to z toho důvodu, že všichni máme stené právo a stejný nárok na jednotnou cenu bytu.

Nejsme přece zvěř, aby jsme "bojovali" o byty, za cenu, která je prostě občas opravdu neúnosná,ale nezbyde Vám nic jiného, než to zaplatit, aby jste měli kde bydlet.

Věřím, že máme levnější nájemné než například v Turnově. Ale taky by tomu měla odpovídat kvalita bytu. :) Přála bych Vám vidět, jak vypadá můj byt, a jak vypadal,když jsem se do něj nastěhovala. 

Ano, máme zateplení, a nová okna. Ale napříkald na Vápence má jeden panelák i nová zábradlí a dlažbu na balkonech :) to my nemáme. A co výtahy? Viděl jste v jakém stavu jsou? Myslím konkrétně na Jiráskově nábřeží? :)

Myslím,že ceny by měli odpovídat kvalitě :)

Krásný den :)

Předmět: Stěžujeme si neprávem?!

Dobrý den
Jsou výběrová řízení na byty platná, když podmínky města Železný Brod, neodpovídají NOZ? 
" Po skončení nájmu bude kauce vrácena 
nájemci ve lhůtě do 30 dnů ode dne, kdy nájemce byt vyklidil a předal pronajímateli, 
pokud nebyla oprávněně čerpána dle výše uvedeného zákonného ustanovení. Kauce 
bude vrácena nájemci maximálně ve shodné výši, v jaké byla složena na účet 
pronajímatele. "

Kde je uvedeno to úročení? 

Předmět: Stěžujeme si neprávem?!

Vážená paní Nováková,

právě proto, že je každý byt je v jiném stavu a hlavně v jiné části města, je správné, že každý byt má mít jiný nájem. Houska také stojí pokaždé jiné peníze, podle toho, kde ji kupujete, jestli v centru nebo v laciném supermarketu, kde je navíc náležitě ošizena na surovinách. Každý si může vybrat.

Dříve tu byl státem regulovaný nájem. Sice levný, ale co to znamenalo? Nebylo dost peněz na údržbu a opravy. Takže domy chátraly a dnes se s tím musíme vypořádat. Musíme si vybrat, zda chceme rozvoj, který něco stojí nebo nefungující socializmus.

Důležité je, že radnice si nenechává pro sebe z nájemného ani korunu. Vše je reinvestováno do oprav, tolik nutných!

Krásný den i Vám!

André Jakubička
Počet příspěvků: 16 zobrazené: 1 - 10
< 1 2 >