Vážený pane Zahradníku,
do starých kronik je možno nahlédnout v Okresním archivu v Jablonci nad Nisou. Mají otevřeno v pondělí a ve středu od 8 do 17 hodin, telefon je 488 577 825. Zde najdete další informace: http://www.soalitomerice.cz/content/soka-jablonec-nad-nisou
Dalším velmi zajímavým zdrojem informací o historii Brodu jsou Železnobrodské letopisy od pana Františka Sochora, který býval v Brodě dlouhá léta kronikářem ( pan učitel Sochor byl tatínkem kronikářky paní Evy Vozkové).
Tyto letopisy jsou psány právě dle těch starých kronik, je v nich zhruba to nejpodstatnější o historii Železného Brodu a je to tam vše přehledně sepsáno. Jsou k vypůjčení v Městské knihovně, která je má v jednom exempláři, takže bývají dost často vypůjčené a musí se na ně nějaký čas čekat.
Hodně zajímavého o Brodě i jeho širším okolí najdete také na webových stránkách http://www.regionjizera.webnode.cz, které založil a spravuje pan Ladislav Šourek z Turnova - Pelešan. Pan Šourek napsal i 2 knihy - Za tajemstvím kraje pod Kozákovem a Za tajemstvím kraje kolem Jizery.
Píšete, že Vás zejména zajímají povodně. Tak Vám v krátkosti píšu ty největší doložené povodně:
1740 - most pobořen ledovými krami
1770, 1771 a 1772 po 3 roky za sebou povodně, ale i další celková nepřízeň počasí, která způsobila hladomor, lidi jedli i trávu a mrtvých bylo tolik, že nestačili být pohřbíváni.
1822 - most opět stržen povodní
1830 - most opět stržen povodní
1871 - velká povodeň na Žernovníku
1888 - velká povodeň na Jizeře, Malé Náměstí zaplaveno
1897 - snad největší povodeň v širokém okolí, i v Jizerských horách a Krkonoších, přes 100 obětí v celém regonu, tisíce lidí utrpěly velké materiální škody. V reakci na tuto velkou povodeň pak byly postaveny přehrady v Jiz.horách i jinde.
1916 - protržení přehrady v Jizerských horách, zde v Brodě ale už bez škod, voda tu stoupla jen o 80 cm
1930 - 2 za sebou jdoucí povodně, velmi poničily tehdy probíhající Pojizerskou krajinskou výstavu, zaplavily ji do výše 50 cm a odnesly spojovací lávku
1941 - povodeň na Jizeře i Žernovníku
1978 - povodeň na Jizeře odnesla lávku
2000 - povodeň
Asi největší zajímavostí ohledně povodní je pravdivá historka o povodni na Žernovníku v létě roku 1871: Tehdy se Jizera zvedla jen mírně, ale zato Žernovník se v noci po místní bouřce rozvodnil tak obrovsky, že strhl několik domů kolem a jeho silný proud přeťal celkem nerozvodněnou Jizeru a na protější straně vymlel záliv.
Udivení Broďáci ráno zjistili, že z jednoho ze stržených domů odnesla povodeň krávu uvázanou řetězem ke žlabu na loučku naproti ústí Žernovníku. Kráva nějakým zázrakem přežila a klidně se na rozbahněné loučce popásala.
A v roce 1941 se taky rozvodnil jen Žernovník, zato tak, že naplaveniny ucpaly mostek před dnešním Fitnescentrem, voda se pak valila Jirchářskou ulicí a místní kajakáři z recese jezdili Jirchářskou ulicí na kajacích.
Listovat ve starých kronikách je velmi zajímavé a taky poučné: Teprve pak si člověk uvědomí, jak dobře se nám vlastně nyní žije. Naši předkové to měli nepředstavitelně těžší, než my.