Vše o Železném Brodě

Kronika Brodu

Počet příspěvků: 28 zobrazené: 11 - 20
< 1 2 3 >

Předmět: Kronika Brodu

Máte pravdu v tom, že povodně na Jizeře často nemají souvislost s povodněmi jinde. Vždyť nakonec při tisícileté vodě, která se prohnala od jihu k severu naší republikou v roce 2002 a napáchala v povodí Vltavy a poté i v okolí Labe obrovské ztráty, tehdy v Jizeře sice bylo o něco více vody než obvykle, avšak k žádným větším škodám tu nedošlo. 
Průtrže mračen zasahují spíše jen jednotlivé oblasti a tak ačkoli někde dojde k velké povodni, jiné toky zůstanou v tutéž dobu takřka nerozvodněny. 

Tento jev můžeme sledovat i přímo tady u nás v Brodě, v kontrastu Jizery a Žernovníku. 
Co do následků povodní byla jednou z nejstrašnějších v brodské historii povodeň na Žernovníku v roce 1871, kdy Jizera zůstala takřka nerozvodněná. 
Naši předkové bývali pochopitelně takovými katastrofami mnohem více ohroženi a zasaženi. Dnes máme předpovědi počasí a tedy možnost připravit se na povodeň s předstihem, dobré prostředky komunikace v krizových momentech (mobily, internet), organizovaný záchranný systém a možnosti řízené evakuace. 
Jak taková hrozivá situace probíhala bez těchto dnešních prostředků prevence a pomoci si tedy můžete přečíst v článku o povodni roku 1871 v dubnovém  zpravodaji. K tomuto článku mě inspirovala právě tato diskuze a věřím, že to bude mnohé čtenáře zpravodaje zajímat.

Předmět: Re: Kronika Brodu

Pri pocasi,  jako je dnes je vhodne pripomenout dotaz: neexistuji nejake zajimave snimky Brodu ze dne 15.brezna 1939?  Muselo byt ten den  take hodne snehu, viz tyhle snimky z Turnova  http://www.turnovskovakci.cz/storage/201005041003_zap_140_010_1945.jpg  

http://www.turnovskovakci.cz/storage/201003161959_zap_87_010_dejepis.jpg


Předmět: Re: Kronika Brodu

Znova zamrzajici Jizera kolem 25. brezna, pamatujete to nekdo? 

http://94.127.129.94/jarmark/2013/03/24/20130324-103002.jpg 

http://94.127.129.94/jarmark/2013/03/25/20130325-103001.jpg

http://94.127.129.94/jarmark/2013/03/26/20130326-093001.jpg 

nemam po ruce sve zapisky z brezna 1987 (=nejchladnejsi brezen od roku 1883, koukneme li na archiv  Schneekoppe-Sniezka) ale mam takovy pocit, ze tehda  led (byl velmi silny jeste kolem 10 -15 brezna) sesel (bez ledochodu, proste rozplynutim se v teplejsi vode)  o nejaky den drive :) Zda se mitedy  pravdepodobne, ze prinejmensim  tohle posledni  obdobi   22.3 - 27.3 bude  zde na severu mozna nejchladnejsim od pamatneho  brezna roku 1785 :)

Předmět: Kronika Brodu

Tak se přiznám, že tady po přečtení předchozího příspěvku smíchy prskám na monitor. Jo, ty filtry diskuzí nám dávají zabrat. Pamatuji, že v jedné internetové diskuzi mi bylo vytečkováno jako sprosté slovo 
n e s p o r n ě,
a to kvůli tomu, že toto slovo v sobě obsahuje podezřelou část  p o r n. 
Raděj to i tady píšu s mezerami, aby mě ten automatický hlídač celý příspěvek nesmazal.... )

Aspoň se člověk při jinak seriózních diskuzích zasměje...
Pane Zahradníku, doporučuji - nahraďte to podezřelé slovo jiným, třeba "krmivo", snad to pak počítačové hlídače pustí....

Předmět: Re: Kronika Brodu

 Mne to taky pobavilo, bez navodu bych to zavadne slovo nikdy nedokazal identifikovat :)))

Dekuji mamince pani Kortanove za krasne napsane vynatky zapisku povodni a.j. z kroniky Hrube Horky. Velmi zajimave cteni! Treba rok 1770 a leta po nem nasledujici, vyjimam nejprve ukazku z textu Bzovske kroniky (pameti farni osady Bzi, Jan Simon 1898, koupil jsem si to na Belisti v reedici, ktera vysla pred par lety) tykajici se tech dob: "Stary hrbitov severne od kostela puvodne maly, musel r. 1771 rozsiren byti, kdyz vlivem vlhkych a neurodnych dvou let 1770 a 1771 http://www.vesmir.cz/clanek/destive-roky-1770-1772 nastala drahota, nouze, hlad a mor, tak ze lide mreli jako mouchy,a hrbitov jiz ponekud rozsireny jeste sotva poskytoval tolik mista, aby se mohlo v lune prostory jeho, kde za ta dve leta 752 lidskych tel (kolik dusi mela tehdy vlastne bzovska farnost? dotaz MZ) pochovano bylo, tolik hrobu co mrtvol udelati". V Horecke kronice zacina zminka o roku 1770 velmi pozoruhodnou informaci o lednove "severni (polarni?) zari na pulnocni strane, jiz pokryta cela obloha, nebe horelo jako plamenem. Nasemu povercivemu lidu bylo to neznamo a nevysvetleno..." Z roku 1771 je tam pak formulace "Na to 3.cervna pocalo prseti a plnych 5 nedel se opakovaly lijaky, takze v udolich a rovinach pole stala pod vodou..." 
Vime, ze po tomto hladomoru a drahote zacatku 70. let 18. stoleti nasledovala selska rebelie 1775, ktera je tez velmi barvite - doporucuji prislusnou knizecku si zakoupit - popsana v bzovske kronice. Zde jen zkratkovite pripomenu prubeh te akce, kdy sedlaci tahli Jilemnici ("vydrancovany zamek") Vysokym ("opet hanebne radili") Semily ("opet drancovani") Jesennym ("pani baronka, slicna pani, obleksi se vkusne... vyvazla za hubicku s nacelnikem povstani") Navarovem ("tam ale opet strasne hospodarili") Brodem ("ve velikem jiz zastupu, vydrancovana fara a zidovna, purkmistra nasilim prinutili jit s nimi dal") Mala Skala ("prvni utok ucinen jest na pivovar, pivo dilem vypito dilem v nadobach z Male Skaly dolu rozkouleno, spravce musel po cely cas na drevenem oslu sedeti, posmechum a posunkum vystaven") Rohozec a Cesky Dub ("kde jiz jich velka sila shromazdena byla... I musili vojskem rozehnani byti")...
Pokracuji opet horeckou kronikou, rok 1830: "Po te krute zime v breznu nasledovalo teple pocasi, nasledkem cehoz se silny led pocal trhat. Dne 18.brezna presla zatopa v Zeleznem Brode a strhla most. Zatopa prisla v noci cimz poplach byl jeste desnejsi, pak voda opadla". 1834: "Zima nezvykle vlhka. Jizera se sestkrat rozvodnila a pak nasledovalo parne suche leto, z cehoz nastal velky nedostatek pi*e (krmiva) a slamy". 1845: "Byla mensi povoden". (Poznamka MZ, z hlediska historickych zaznamu Decina a tusim i Prahy byla tato povoden naopak jednou z nejvetsich v ceske historii. Zdaleka neplati, ze nejvyznacnejsi povodne zde na severovychode koreluji s obdobnymi udalostmi na Vltave a dolnim Labi.) 1858: "Dne 1. a 2. srpna (vsimneme si data, je skoro stejne jako roku 1897 ci 1978, poznamka MZ) velka povoden nasledkem destu". 1879: "Na podzim byl povodni poskozen dreveny most pres Jizeru tak, ze jiz vice opraviti nesel a nahrazen mostem zeleznym". 1888: "Prutrzi mracen" Jizera se velmi rozvodnila, takze voda v nekterych domkach od reky az po strop". 1897: "Nasledkem destu rozvodnila se Jizera". (Pomerne nenapadna poznamka, teprve o 45 let pozdeji je v kronice zdurazneno, jak velka ta povoden 1897 byla.) 1941: "29. kvetna ve 4 hodiny rano prisla boure s kroupami a prutrzi mracen... pole jsou probrana nekde az na skalu a brambory nanasene v dolinach. Jizera je rozvodnena jako v 1897 roce. Voda stoupla na 3m 60 cm nad normal". Jeste rok 1930 (velka letni sklarska vystava): "V mesici rijnu stale velke lijaky, rozvodnena Jizera byla letos petkrat". Vynechal jsem (z tech zapisku) komety let 1679,1854, meteor roku 1847, nekolik katastrofalnich letnich bouri a naslednych povodni na Zernovniku - o tech zas nekdy priste :)

Předmět: Kronika Brodu

Další malá technická. Vkládaný text obsahoval pasáž "nedostatek píce a slámy". Druhé slovo, v uvozovkách psané bez diakritiky, patří mezi zakázaná vulgární slova. Jestli se mi povede příspěvek uložit, zanamená to že psáno se správnou diakritikou toto slovo projde.

Předmět: Kronika Brodu

Když už tady šla řeč o těch povodních, tak si dovolím připomenout, že právě dnes je to přesně 13 let, co se Brodem prohnala velká povodeň. (9.3.2000)

Předmět: Re: Kronika Brodu

 Ano, ta povoden pred 13 lety se zaradila mezi 4 nejvetsi "stolete" vody poslednich 120 let (1897, 1941, 1978, 2000). Chci  Vam velmi podekovat za krasne napsane zapisky od Vasi maminky, vynatky  z horecke kroniky, ktere jsem  vcera dostal. Udelal jsem z nich hned nejake vypisky a zkusil prihodit k tomuto diskusnimu vlaknu - ale  redakcni system to nepropustil, cenzurni automat (automaticky hlidajici korektnost vyjadrovaniprispevatelu)  muj text smazal a napsal mi vzkaz "Prispevek obsahuje vylgarni, nebo nepovoleny text a proto byl zrusen"  :)))

Předmět: Kronika Brodu

Dobrý večer, dovolím si maličko odbočit jednou technickou. Doporučuji text příspěvku psát mimo editor diskuze - zůstane zachován i když jej DF odmítne. Do DF ho můžete vložit jako prostý text - ne kopírováním z Wordu - to nemá redakční systém rád. K tomu můžete použít funkci ikonky vpravo - Paste as text. Kdyby to našlo ani takto, napište mi o tom info na webmaster@zelbrod.cz a budu to připomínkovat u dodavatele.

Jinak díky za zajímavé historické informace.

Předmět: Kronika Brodu

Vážený pane Zahradníku,
psal jste, že byste rád viděl nějakou fotografii z povodně v roce 1897 v Brodě. Z této povodně jsem zatím nějaký snímek  nenašla, ale zjistila jsem, že v knížce Železný Brod (viz můj minulý příspěvek) na straně 73 je fotografie povodně  3.září 1888. Je na ní pohled na dnešní Městskou knihovnu, vystupující z velké zatopené plochy kolem. 
Pokud bych někde narazila na fotografie povodní z jiných let, dám vědět.
Počet příspěvků: 28 zobrazené: 11 - 20
< 1 2 3 >