Vše o Železném Brodě

Železný Brod - město pro byznys ?

Počet příspěvků: 44 zobrazené: 11 - 20
< 1 2 3 4 5 >> >

Předmět: Železný Brod - město pro byznys ?

Teď jsem zkoušela ten proklik z mého příspěvku prokliknout, nevím proč mi to nefunguje. Tak tedy prosím ty s počítačem obratnější čtenáře - dejte sem ten proklik nějak znovu, aby šel otevřít, díky.

Je to článek v Jabloneckém deníku o tom, že město Semily přistavuje párkrát do roka po městě kontejnery na biologický odpad, aby občané měli třeba ořezané větve stromů a další objemný biologický odpad kam - v souladu s ochranou životního prostředí i v souladu se zákony - odložit.

Předmět: Železný Brod - město pro byznys ?

Krásný jarní den všem!

Na netu jsem narazila na zajímavou informaci - a kéž by i inspiraci - ze Semil:
https://www.facebook.com/jabloneckydenik/?hc_ref=ARTGiT0-mIntIfJk8a_aDidpruGT24E0vJA7F93CHdu-srxBFUzDQpUAz_4z3oBqzOg&fref=nf&hc_location=group

Myslím, že tato otázka je právě teď - v březnu, ale i dále ve vegetačním období - nanejvýš aktuální.
U nás v Brodě, pokud vím, sběrný dvůr biologický odpad nepřijímá: Když jsem před cca  dvěma nebo třemi lety ostříhala na mé zdi bujně rostoucí popínavý přísavník, naložila jsem to veleklubko do svého docela rozměrného Berlinga dovézt to - jako pořádkumilovný občan a daně platící občan - na zdejší sběrný dvůr.
K mému velkému údivu - byla jsem odmítnuta. Prý brodský sběrný dvůr biologický odpad nebere.Prý Brod toto řeší a podporuje formou zapůjčování městem koupených kompostérů a každý prý, kdo biologický odpad produkuje, má si ho taky sám zkompostovat a na své zahradě kompost použít.

Ano - toto není v podstatě špatná myšlenka. Třeba posekaná tráva se v kompostéru hodně slehne a během jednoho roku promění v ukázkový humus. Jenže - co třeba na jaře ořezané větve ovocných stromů? Možná řeknete - nařezat je na polínka a menší větve prohnat štěpkovačem. Jenže - polínka nestačím u táboráčků na zahradě spálit a topení v domě mám plynové... Štěpkovač mám. A okrasnou zahradu kolem domu - osm ovocných stromů. Co pak s tou štěpkou? V kompost se to promění až během více let, ovšem - větve rostou a prořezávat ovocné stromy je třeba každoročně.... Takže - i když třeba já mám na zahradě tři vlastní kompostéry, ohledně ořezaných větví ovocných stromů a ohledně redukce popínavého přísavníku a břečťnu na zdi má nevelká víceméně okrasná zahrada "vyprodukuje" takový objem biologického odpadu, který prostě nemám kam dát, kam umístit.

A proč to sem píšu? Myslím si, že vůbec nejsem v Brodě v tomto sama a že tento problém - co s biologickým odpadem - tu trápí spoutu lidí. Nešlo by to tedy prosím udělat stejně jako v Semilech? Biologický odpad na sběrném dvoře brát a párkrát do roka i přistavit na pár míst v Brodě kontejnery na biologický odpad (podobně jako je párkrát do roka sběr nebezpečných složek kom. odpadu)?

Dávám se tento svůj námět vplen, popřemýšlejte nad tím, vy občané i vy- odpovědní úředníci. Když v Semilech to jde, tak přeci v Brodě by mohlo taky, ne?
A prosím občany i úředníky - pokud je v této věci (nebo i v jinýh věcech, co tu píšu) - nějaká novinka, změna, co mi unikla, napište to sem, opravte mě, doplňte mě.
Ačkoli se (nejen) jako kronikářka o město opravdu hodně zajímám, pochopitelně nemůžu nosit všechno v hlavě a můžu se i v něčem mýlit. V takovém případě prosím - vy, co znáte přesný aktuální stav, doplňte to sem, napište to sem. Díky předem.

A jak to tehdy dopadlo s tím přísavníkem, jehož šlahounů jsem vezla plné auto na sběrný dvůr a byla jsem odmítnuta?
Co mi zbývalo: Zajela jsem kus za Brod na lesní cestu a tam těch několik kubíků šlahounů tam hodila mezi ostatní hromadu větví apod. Ano - nemá se to, vím. Ale na svou obranu dodávám - co jsem s tím tedy měla dělat? A hlavně: Byl to  fakt jen ten přísavník. Ani kousek igelitu, skla, plastů či něčeho podobného. Příroda si s tím během tak pěti  let poradí, a na tom opuštěném místě to snad nikomu nepřekáží a dokonce - než se to rozloží, bude to houští sloužit jako úkryt drobným lesním živočichům....

Ale - není to zbytečné a nedůstojné - muset to řešit takto?

Hezký jarní den přeji a příjemný jarní úklid na zahrádkách.

Alena Kortanová

Předmět: Železný Brod - město pro byznys ?

Našla jsem náhodně na internetu:
http://www.tvarchitect.com/clanek/schubertovu-vilu-prestavi-na-komunitni-centrum/

Takže Hrádek - město řádově srovnatelné s Brodem - také řeší přemístění a modernizaci knihovny. Jak je v článku psáno - knihovnu (snad jsem to dobře pochopila)  postaví úplně novou a bývalé sídlo knihovny - historickou (předpokládám i památkově chráněnou) vilu město nechá zrekonstruovat na komunitní centrum. Bude to stát 30 milionů, a Hrádek na cca  polovinu toho získal dotaci......

Proč Hrádek na stejný problém jako v Brodě - na přemístění a modernizaci knihovny (= v jejich případě jak píšou pořízení i zcela nových prostor pro knihovnu) a na přeměnu dosavadní knihovny na komunitní centrum dotaci získal, když v Brodě už 4 roky slyšíme a čteme - čekáme na dotaci, dotace nejsou......?

A proč se město Hrádek nebojí a nezdráhá jít do jistě organizačně i finančně náročné opravy státem chráněné památky (tím trošku narážím na brodský Cristal - také státem chráněnou památka) a v Brodě pro něco podobného vůle (zdá se) není ?

Proč Hrádek bude mít komunitní centrum, a Brod nic takového nemáa potřebovalo by jako sůl? A jako komunitní centrum by se hodila právě současná budova brodské knihovny? A mládež = cílová skupina komunitního centra - je už tam naučená a zvyklá léta chodit?

Hodně otázek - - - bude na ně někdy nějaká odpověď od brodských ( za přemístění a modernizaci brodské knihovny) zodpovědných?

Proč to nějde jde a někde ne? V čem je rozdíl mezi Hrádkem a Brodem?

Předmět: Železný Brod - město pro byznys ?

Dobré sobotní odpoledne všem,

nejpreve chci poděkovat všem, kdo nově do diskuse přispěli svým názorem. Protože díky jim, tedy díky Vám,  se můj původně jen monolog skutečně stává dialogem, nebo - kéž by - společnou diskusní platformou Broďáků (a samozřejmě klidně i přespolních) o tom, co a hlavně jak by se mělo v Brodě zlepšit, změnit, koupit/nekoupit, kam a do čeho investovat/ neinvestovat.

Překvapil mě názor pana Tribučka, že o jiných názorech než svých údajně nejsem schopna nebo ochotna přemýšlet. Mýlíte se -  vždyť právě proto jsem toto diskusní vlákno založila a právě o to - o tu tak potřebnou diskusi - mi jde a o tu diskusi se celou tu dobu ( co sem přispívám na diskusní fórum města)  opakovaně snažím. Vždyť právě diskuse je tak potřebným a užitečným nástrojem pro to, aby se  jakýkoli problém probral z více stran, z více úhlů, z více - a vůbec přeci nevadí, když i protichůdných - názorů. Vždyť vždy platilo a platí přeci pořád - víc hlav víc ví, a já vysloveně vítám a děkuji paní Michalíkové za upozornění na fakt (který mi skutečně unikl), že třeba pan Horáček již poslancem není. Na podstatě mého příspěvku to, myslím si, však nic nemění - jeho sebereflexe a ochota plnit své sliby a nějak komunikovat s občany, kterými byl do své funkce zvolen, je - 0 (slovy: NULA)   Aspoň tedy zatím (...?)

Domnívám se, že je úplně jedno, zda jste kdo volili Petra nebo Pavla. Stejně jsme všichni Broďáci a spolu tu žijem. Já osobně necítím nějakou nenávist či zlobu vůči těm, co volili jinak než já ( probůh - proč taky?) a naopak - jsem šťastná, že všichni (stále ještě??) máme pořád na výběr, koho volit. Nikoli jako do půlky mého života, kdy jsme měli "možnost volit" z jednoho jediného kandidáta - KSČ .

Jsem moc ráda, že třeba pan Zahradník - ač názor na Greenway Jizera máme zcela opačný - nás dva nebere jako nepřátele (proč by taky proboha ??)  ale jako prostě dva lidi, kteří na konkrétní věc mají jiný názor. Což je zcela normální a myslím, že i správné.

Ještě jednou - děkuji vám všem, co jste do téhle diskuse přispěli a já jdu nad Vašimi příspěvky (a pane Tribučku - toto skutečně nemyslím ironicky, ale naprosto vážně, v tom nejpoctivějším slova smyslu) nejprve v klidu popřemýšlet. A časem třeba přispěji do diskuse zas.

Hezký víkend všem.

Alena Kortanová

Předmět: Železný Brod - město pro byznys ?

Dobrý večer,
přidám svůj názor.
Moje důvody, proč zde pravidelně nediskutuji: 1-především na to nemám čas, 2-informace zde jsou často neúplné, nepřesné, někdy i zavádějící, je lepší diskutovat na zastupitelstvu.
Cristal- pro koupi Cristalu bych v současné době nezvedl ruku. Ale pochopitelně je možné, ža nás někdy situace k tomu dotlačí, a budu i já pro koupi.
Důvody: 1-velmi vysoká investice (myšleno do oprav). Město převzalo do správy sokolovnu, která je rovněž finanční zátěží, a dlouhou dobu ještě bude, ale sokolovna je hodně využívána a město sportovní centrum potřebuje. (považuji za správné, že vedení města sokolovnu postupně rekonstruuje)  Ale Cristal potřebujeme na co ?
2-Není využití - knihovna se má letos začít budovat na Jiráskově nábřeží z výměníku. ZUŠka v internátě se mi jeví jako vhodné řešení. Obecně nabídka nebytových prostor ve městě výrazně převyšuje poptávku. Takže za mě je nutné někde bourat. Přesuny doktorů do Cristalu, jak se zde někde uvádělo, je nesmysl, to je akorát škatulata hejbejte se, zaplníme Cristal a vyprázdníme zbytek města. Naopak. Prefeurji cestu, aby město vlastnilo a pronajímalo co nejméně nebytových objektů, a zvýšilo tím šance na využití soukromých prostor v centru města (myslím tím, zaplnění prázdných prodejen v Masarykově ulici).
3-budovat v Cristale ubytování ? Tím akorát konkurenčně zlikvidujeme stávající soukromé pronajímatele, a zase vyprázdníme jejich objekty a bude to taková "obrácená privatizace" ... co se soukromníkům nevyplatí (Cristal), to převezme město - tak tímto směrem se rozhodně nechci vydat. Nově rekonstruovaná (ale pouze) turistická ubytovna pro celý autobus je v sokolovně.
4-rekonstruovat památku je velmi náročné - neznám detaily, ale obávám se, že každou maličkost Vám musí schvalovat památkáři, rozhodně to nemůžete udělat podle svých představ ... takže tam asi nepůjde vybudovat cokoliv
5-když není využití, hrozí, že se nás bude někdo po x letech ptát, proč jsme vlastně ten Cristal kupovali .... tak trochu podobně, jako se dnes ptáme na ten Exatherm
Cyklostezka - za mě to je jednoznačné, určitě vybudovat. S kočárkem po cyklostezce třeba ke splzovskýmu splavu - to je prostě paráda. Bohužel časy bohatých dotačních příležitostí se promarnily. Investice to bude vysoká. Na zastupitelstvu nějaké nové infomace o cyklostezce dostaneme, ale jinak informovanost od vedení města směrem k občanům je špatná.
Cyklostezka na Riegerovce taky výborná, tento úsek spadá do ORP Semily, takže by ho měly řešit Semily.
Co se týká finančního plánování investic, tak první musí být nyní rekonstrukce objektu internátu a přesun ZUŠky do části tohoto objektu, ve stávajícím objektu ZUŠky jsou značné problémy.
A Město pro byznys ? Jasně, to je taková chytrá marketingová akce nejmenovaného týdeníku :) Ale i tak je příjemnější být na horních příčkách než na posledních.
Hezký večer.

Předmět: Železný Brod - město pro byznys ?

Dobrý den
Vážená paní Kortanová. Nemyslíte si, že důvod proč sem lidi nepíší je tak v tom, že pokud někdo projeví jiný názor než vy, nejste ani ochotna nad ním uvažovat?
Viz Greenway a pan Zahradník, který již při prvních debatách o ni celý úsek prošel, nafotil a z fotek je jasné, že tam prostor na nic takového není.
Ale podle Vás to prostě možné je a náklady vás nezajímají.
To bude možná problém nediskuze
S pozdravem Tribuček

Předmět: Re: Železný Brod - město pro byznys ?

 Dobry den vsem 

ja si myslim, ze ruznost nazoru je zcela v poradku. Co se te  Greenway  tyce tak po ni  jezdi a budou - doufam - jezdit spolecne volici Okamury, Babise i Kalouska - a nebudou se navzajem z duvodu politicke neprizne shazovat dolu na kameny.  Vetsi prekazkou  pro to, aby se treba nekdy nejaka cyklisticka stezka vybudovala  je/byl by dle meho nazoru obecny    nezajem (dokonce i tech, kteri neco takoveho treba meli ve volebnim programu)  nebo tedy  rekneme "ostychavost" obcana ktery spravne tusi, ze psat na takoveto forum je nepatricne - zvlast kdyz pansti urednici uz tolikrat dali velmi jasne najevo,  ze takoveto volne vykecavani se  obcanstva  nehodlaji ani nahodou nejak podporovat. 

Ja s pani Kortanovou vubec nejsem ve sporu. Na rozdil od ni si ale  myslim, ze pri takhle malem zajmu obcanu opravdu nestoji za to tu krajinu na levem brehu Jizery pod Brodem  nejak devastovat -  stavbou (udajne)  "zelene" cyklostezky. A zopakuji  jako na kolovratku ze za mnohem dulezitejsi povazuji usek na Riegrovce  - prave  tam  je totiz  i v ramci mimoregionalnim dostatecna atrakce na to, aby cyklostezka takovymto  uzemim jednak sama o sobe, jednak tim propojenim dvoumesti Brod - Semily na  cyklisticke  trase hornim a strednim Pojizerim   prilakala v budoucnu spousty navstevniku. Na Riegrovce je plno navstevniku  i ted - byl jsem se tam v nedeli podivat, a obcas  tam slysite i anglictinu a vidite  sikmooke navstecniky. Semilaci vedi, kam sve hosty pozvat na prochazku. Jasne,  ze teren  na stavbu stezky  je tam jeste narocnejsi nez pod Brodem     https://photos.app.goo.gl/8sgSpqDITOgYrtIa2 (kdo se chce podivat na celou nepromazanou  nedelni galerii te me vychazky, je zde  https://photos.app.goo.gl/mW8bVHeR8NIbIZvB3 )  ale prece pred kazdou velkou stavbou je treba mit vcas  poradne promysleny a prodiskutovany plan, co by se tam dalo a za jakou cenu (ruzne varianty)  nekdy v tom roce 2050 treba postavit...  Nez  nasi predkove pred 160 lety postavili (za pouhy rok!) zeleznici timhle krajem, taky uz nejmene deset let predtim ohnive diskutovali nad ruznymi variantami te trasy, at jiz pres Bratrikov  a Jablonec nebo pod Troskami :)   

Předmět: Železný Brod - město pro byznys ?

Dobrý den paní Kortánová,

nechci Vám zasahovat do monologu, ale prostě dnes už musím.

Pročítám si zběžně Vaše příspěvky o Exathermu ve včerejším příspěvku jsem se dočetla " nicméně-aspoň pokud vím - pan současný poslanec parlamentu ".No tak asi nevíte , že pan Horáček už téměř půl roku v parlamentu nesedí. 

Zřejmě jste volila jinou stranu a raději nechci ani vědět jakou 

Předmět: Železný Brod - město pro byznys ?

Pro snadnější hledání:
Ten slib pana Horáčka, že na otázky pana Hromase odpoví písemně, je (ve zvukovém záznamu ze zastupitelstva města) v příspěvku pana Hromase ze dne 30.5.2015, najdete to na diskusním vlákně Transparentnost, na straně 9 a urgencesplnění tohoto slibu jsou pak dále. .

Hezké čtení a poslouchání přeji......

A.K.

Předmět: Železný Brod - město pro byznys ?

A dodatek: Pan Horáček se k více otázkám - mimo jiné právě ohledně Exathermu - nikdy nevyjádřil. A to je dokonce dostal písemně - na zasedání zastupitelstva města, od pana Hromase.
Pan Horáček na to tehdy - se smíchem - odpověděl, že on na otázky pana Hromase  odpoví tedy písemně (ostatní oslovení totiž panu Hromasovi tehdy odpověděli ústně, hned, přímo na tom zasedání.)
A nikdy to pan Horáček neudělal! Nikdy neodpověděl, ačkoli jeho slib - písemnou dpověď na ty otázky mu pan Hromas několikrát připomínal a urgoval.

Přečíst si toto můžete na diskusním vlákně Transparentnost (pokud si dobře vzpomínám).
Tam se můžete přesně podívat, jak a na co se tehdy pan Hromas - i na ten postoj pana Horáčka  k Exathermu - ptal, je tam dokonce zvukový záznam se smíchem pana Horáčka a s jeho slibem, že on tedy odpoví písemně.....

Najděte si to, kdo se o to zajímáte, na tom vlákně Transparentnost. Je to tady o pár řádků níže....

Takže tím chci říct - u pana Horáčka - zatím (pokud vím)  NULOVÁ sebereflexe, nulová ochota se k tomuto tématu vracet a něco občanům ohledně toho osvětlovat.....
A já se ptám - proč? Proč, pane Horáčku? Prosím, budete mít tolik slušnosti aspoň teď - a tady, veřejně - svůj dávný a dodnes nesplněný slib konečně splnit???

Alena Kortanová
Počet příspěvků: 44 zobrazené: 11 - 20
< 1 2 3 4 5 >> >