Upozornění na podvodné jednání - žebrání
Podvodníci si své „oběti“ často vyhlídnou ve veřejném prostoru, například při výběru peněz z bankomatu, na poště, při nákupech na místní tržnici, při čekání na autobus nebo při každodenním venčení pejska. Jsou velice výřeční, na první pohled působí sympaticky, mile, dobře navazují kontakt a snadno získávají důvěru. Obvykle si vymyslí nějaký příběh, „legendu“ o svých nemocných dětech, hladovějících dětech, úmrtí v rodině, akutních finančních potížích, o dluzích na nájmu a hrozícím vystěhování, atd.. Následně požádají o vypůjčení určité částky peněz. Většinou se jedná o částky v rozmezí 50 až 200 Kč.
Neštítí se oslovit ty nejvíce zranitelné – seniory a osoby s mentálním postižením. Pokud zjistí, že je člověk ochoten pomoct finanční nebo materiální výpůjčkou, „nalepí“ se na něj a požadují postupně stále víc, často i se lživým příslibem vrácení vyššího obnosu peněz v budoucnosti.
Takto páchané podvody jsou často skryté, okradení se stydí a raději o nich nemluví, a to ani v rámci své rodiny. To ale hraje do karet podvodníkům, kteří drží své oběti v pasti a manipulací z nich postupně vylákají i velké sumy peněz. Nejsou výjimkou případy, kdy se jednalo o škodu přesahující statisíců.
Jak se nestát obětí těchto podvodníků? Chraňte si své soukromí, nesvěřujte se s osobními věcmi cizím lidem. Pokud si od vás někdo chce půjčit peníze, protože nemá na základní životní potřeby, odkažte jej na Odbor sociálních věcí, kde rádi všem poskytneme potřebné poradenství a v případě potřeby pomůžeme vyřídit sociální dávky. Pokud na Vás někdo činí nátlak, opakovaně se na Vás obrací s prosbou o půjčení peněz, nebojte se mluvit o tom se svými blízkými, známými, sousedy, oslovit sociálního pracovníka Městského úřadu nebo kontaktujte Policii ČR na lince 158 či Městskou Policii Železný Brod na telefonu 602 646 188.
Zpět