Provizorní lávka po povodni
Nakonec byla zvolena varianta záchrany, kdy celá provizorní lávka byla přizvednuta, aby se zvýšil prostor mezi lávkou a hladinou řeky. Tímto úkonem došlo k tomu, že pilíře podpírající lávku byly odlehčeny a zároveň nebyly spojeny s konstrukcí lávky a staly se samostatným objektem v korytě řeky. I přes ukotvení došlo při nárazu splavovaných klád k posunutí pravého pilíře (ve směru toku řeky) a k povalení levé podpěry. Toto řešení bylo zhotovitelem vyhodnoceno jako nejefektivnější a nejjednodušeji realizovatelné s ohledem na časovou rezervu, která zbývala do očekávaných zvýšených průtoků. Ke zdvihu lávky došlo během pátku i soboty a bylo připraveno ještě mírné zvýšení, které ale nakonec naštěstí nebylo potřebné. Vše dopadlo dobře, provizorní lávka vydržela, opěry neodplavaly a snad budou znovu využitelné.
Nyní se čeká na opadnutí vody, aby bylo možné opět vstoupit do koryta řeky a zjistit rozsah poškození a připravit řešení pro opětovný provoz provizorní lávky. Její zprovoznění by mělo nastat do dvou týdnů.
Ještě jednou děkujeme zhotoviteli, že dokázal zajistit lávku tak, že nedošlo k žádnému výraznějšímu poškození, a také děkujeme občanům, že nikdo (pokud máme správné informace) nezkoušel využít lávku během zvýšených stavů Jizery. Věříme, že během rekonstrukce lávky již k žádné takovéto situaci nedojde a bude možné klidně pracovat na nové spojnici břehů Jizery.
Mgr. Martin Řehák, vedoucí Odboru územního plánování a regionálního rozvoje
Zpět