Ano souhlasím s Vámi pane Zahradníku i když je evidentní, že necitlivé zásahy do krajinotvorby způsobené minulým i současným režimem, se jen velmi těžko napravují a odstraňují. Myslím, že se shodneme na tom, že upřímně míněná veřejná diskuse a transparentnost radnice, může postupně měnit Železný Brod na město, občanům naslouchající a přívětivé. Měli bychom se poučit z historie Železného Brodu. Jako velmi výstižné považuji vyznání prvního ředitele Sklářské školy, pana architekta Aloise Meteláka:
Město je krásně položené, na krajinu kolem neomrzí se dívat. A pak, nedaleko jsou Krkonoše. V blízkém okolí jsem nadšen Malou Skálou, Suchými skalami. Když si vylezete u nás na kopec, máte denně před očima celé panorama. Výhled je pěkný za každého počasí, v létě i v zimě. Kouzelné pohledy dává řeka Jizera, která dělá přes Brod pěkně točené S. Dříve tu bylo dobře zachované dřevěné město, škoda, že ty domky pomalu jeden po druhém mizí. Škoda, moc se mi líbily".
Nelze bohužel zjistit, co by pan architekt s výtvarným cítěním a smyslem pro proporce říkal dnešním panelovým výškovým domům a sídlištím, která v současnosti, vzhledem k řízenému krachu firmy ŽBS, ztrácejí poněkud na významu. Rovněž nelze přesně zjistit jak by vypadala současná podoba Železnobrodska, pokud by nebyl jeho přirozený vývoj přerušen druhou světovou válkou a únorem 1948, lze pouze odhadovat. Je však více nežli pravděpodobné, že by to nebyla podoba dneška. Do jaké podoby se město bude ubírat, záleží i na nás. Dobrý den a pěkné jaro.