Vše o Železném Brodě

Líbí se nám v našem rodném Brodě, ale má to několik ale...

Počet příspěvků: 15 zobrazené: 1 - 10
< 1 2 >

Předmět: Líbí se nám v našem rodném Brodě, ale má to několik ale...

Když už jsem se rozhodla zaregistrovat na diskusní fórum, ráda bych se vyjádřila k problémům, které na Železnobrodsku považuji za nejvážnější. Zjistila jsem, že v mém rodném městě, kde je v současné době málo pracovních příležitostí, je 40 hracích automatů, z toho 35 v Masarykově ulici. Myslím, že se T. G. Masaryk musí obracet v hrobě, když vidí, že jeho ulice je zanesena takovým "svinstvem". Proto bych ráda oslovila pana starostu, vlastně celé zastupitelstvo, co udělali pro to, aby se i naše město zařadilo mezi ta města, která s hazardem začala bojovat.

Vážené zastupitelstvo, vím, že jste nebyli zřizovateli automatů, ty tu byly již dřív, než jste se ujali řízení města, ale na druhou stranu mám dojem, že vás nelze zařadit k bojovníkům proti hazardu. Jsou mezi vámi vysokoškolsky vzdělaní lidé, mnohým z vás jsem ve volbách dala hlas, nicméně s řešením situace spokojena nejsem. Prosím o vaše vyjádření. (Ale absolutně neberu argumenty typu - peníze z daní za hrací automaty dáváme na sport atp. - promiňte mi, to jsou "kecy").

Jarmila Kolzrtová

Předmět: Líbí se nám v našem rodném Brodě, ale má to několik ale...

Určitě mne také bude zajímat vyjádření zástupců města k této problematice. O škodlivosti hazardu jak pro jedince, tak pro společnost nelze pochybovat. Třeba v roce 2011 bylo v ČR prosázeno 50,3 miliard Kč, jaká část z toho byly sociální dávky určené třeba pro výživu a potřeby dětí nebo bydlení asi není možné zjistit. Zrušení automatů lze prý uskutečnit dle právního názoru i dříve než na konci r. 2014, protože případné spory poškozených vlastníků by byly vedeny proti státu, nikoliv proti obci. Česká republika je ve srovnání s EU rájem hazardu a mělo by se s tím konečně něco dělat.

Předmět: Líbí se nám v našem rodném Brodě, ale má to několik ale...

Můj názor je takový, a nemusí se Vám líbít dámy, že zákaz nic nevyřeší. Je to blbé, ale takhle jsou z automatů alespoň nějaké peníze. V případě, že je zakážete docíllíte pouze toho, že se bude hrát něco jiného. Ti kdo hrají si najdou způsob jak své peníze někomu darovat

Předmět: Líbí se nám v našem rodném Brodě, ale má to několik ale...

Dobrý den paní Kolzrtová,

jsem rád, že se Vám/nám líbí v našem rodném Brodě!
Děkuji za dotaz, odpoví Vám na něj pan místostarosta, který připravoval na zastupitelstvo vyhlášku omezující loterie na území našeho města.

Hezký den všem

André Jakubička

Předmět: Líbí se nám v našem rodném Brodě, ale má to několik ale...

Ahoj. Dovoluji si projevit názor, že zásadně nesouhlasím s p. Milanem Tribučkem a s nikým, kdo si myslí, že jakékoliv automaty ve městech a v našem zvlášť, nevadí, nejsou problém a nezpůsobují žádné problémy. Ze západní evropy, z Německa obzvlášť se to po jejich zákazu tam, všechno nahrnulo sem k nám. Je stále vidět, že jsme pořád dost pozadu za někým, kdo prohrál válku. A stačilo by od nich, od těch šikovnějších a chytřejších, přebírat jejich zákony a vyhlášky. Tady by se měli brát k zodpovědnosti všichni ti darebáci, co pustili u nás takové zákony k fungování. Obecní a ani krajské zastupitele bych z toho nevyjímal. Je zakázáno mít nad podniky nějaké blikající  zařízení a pořád to není úplně všude v pořádku. Nebo, má na tuhle problematiku, někdo, jiný názor?

Předmět: Líbí se nám v našem rodném Brodě, ale má to několik ale...

Pane Kunste. 

Já jsem někde psal, že to nevadí? Nebo ,že to není problém a nezpůsobuje problém? Nepodsouvejte mi slova, která jsem neřekl. 

Pouze jsem projevil ryze věcný názor, že zákaz nic nevyřeší. Jediný co zákazem docílíte, bude nějaká černá herna. A to je prostě fakt. Jak jsem psal, tak kdo bude chtít peníze někde utrati za něco takového, tak je utratí. Kam vede jednostraný zákaz něčeho jsme mohli vidět v USA na příkladu prohibice. Také nápad který se zdál být super, se změnil v obrovský byznys. Samozřejmě nechci srovnávat černý prodej alkoholu a hrací automaty, ale princip je stejný. Zakžte něco a na černém trhu tomu zvednete cenu. 

Předmět: Líbí se nám v našem rodném Brodě, ale má to několik ale...

Dobrý večer p. Tribučku. Bych si nedovolil vám cokoliv nějak podsouvat. Mé vyjádření k vašemu příspěvku končilo s vaším jménem. To za ním už bylo k věci samé. A nyní už s vámi zase nesouhlasím. Proč? Proto, že naši již zmiňovaní západní sousedé, si tenhle automatový binec, na svém území řádit nenechali a proto se to-opakuji-snadno dovezlo na naše území. Všichni dnes už nějaký čas vidí a slyší, jaký je problém to nějak ukočírovat, když jsou k té to věci nakloněni mnozí radní našich měst. Vidí z nich jen ten krátkodobý zisk a ne ty mnohé další navazující problémy. Prostě, někde to jde, když se chce a jinde se to považuje, asi za podnikání obcí.

Předmět: Líbí se nám v našem rodném Brodě, ale má to několik ale...

Dobrý den,

názor za moji osobu – nemám rád extrémy a do úplného zákazu hracích přístrojů bych nešel, alespoň nyní ne. O škodlivosti hraní automatů na určité osoby nepochybuji, zrovna tak si ale dokáži představit člověka, který si chce prostě a jednoduše zahrát a třeba i prohrát poctivě vydělané peníze. Absolutním zákazem bychom tuto činnost nevymýtili a nekontrolovaná činnost černých heren by mohla způsobovat ještě větší problémy. V současnosti jsme vyhláškou zabránili dalšímu rozšiřování heren, omezili/snížili počet hracích přístrojů, výrazně zkrátili dobu jejich provozu, zakázali jsme vnější reklamu na budovách s automaty atd. Kontroly v hernách budou probíhat, jedna již proběhla a zastupitelé mají možnost jakoukoliv provozovnu s hracími přístroji v případě neplnění požadavků ze strany města jednoduše zavřít. Ještě k těm extrémům. V některých městech automaty zrušili a nyní je opět povolují. Touto cestou nechci jít. I v obcích a městech v našem okolí byl většinou provoz automatů pouze omezen.
Ale tímto to nekončí, situace se dále vyvíjí. Pokud budeme vnímat stále silněji problémy v souvislosti s provozováním automatů, budeme na situaci adekvátně reagovat. Pokud bude ve většině obcí trend hazard zakazovat, opět zvážíme, zda nenastala doba, kdy i u nás navrhnout absolutní zákaz heren.
Finance, které město z provozu heren získává, proudí do sportu, volnočasových aktivit mládeže a jsou z nich financovány sociální služby neziskových organizací.

Předmět: Líbí se nám v našem rodném Brodě, ale má to několik ale...

Vážený pane místostarosto,
Vaši odpověď na mou připomínku týkající se hracích automatů jsem předpokládala. Nic jiného se nedalo ve Vašem případě napsat. Zřejmě je zbytečné na toto téma diskutovat. Konečně proč bychom nepomohli republice udržet její téměř světové prvenství v hazardu!! Ale ráda bych uvedla jeden malý . příklad ze života. Já ještě "na stará kolena" učím. A to 4 hodiny týdně, což znamená český jazyk v 7. ročníku. Podařilo se mi nenásilně vsunout problém hracích automatů, tedy hazardu, do výuky. Po necelých dvou minutách mého plamenného úvodu se přihlásil žák X a pronesl: "Paní učitelko, když si vydělám peníze," což zdůraznil a u mě zabodoval, netýkalo se to žádných sociálních dávek, "tak si myslím, že je klidně můžu použít všecky na automaty." A teď se rozpoutala diskuse. Část třídy napjatě sledovala a já jsem se ocitla v menšině. Prodiskutovali jsme různé hazardní hry, já jsem vymýšlela stále nové argumenty a urputně bojovala proti hazardu. Pomalu jsem začínala mít pocit, že ztrácím půdu pod nohama, když v tom se opět ozval žák X a pronesl s rozzářenýma upřímnýma očima: "Tak já bych to teda, paní učitelko, udělal takhle. Půl vejplaty bych dal rodině a půlku bych si nechal na automaty." Zalapala jsem po dechu a nebyla jsem schopna okamžitě reagovat. Naštěstí zazvonilo. Se závěrečnou větou, že se k tomuto tématu ještě vrátíme, jsem opustila třídu. A cestou do sborovny jsem si představovala, za jakou dobu asi člověk půlku výplaty prohraje. Při porovnání projevu žáka, kterému je třináct let a patří do sociálně slabé rodiny, a postojem MU Ž.B. vidím podobnost: ÚTRATU, ČI DOBU PROVOZU HRACÍCH AUTOMATŮ ZKRÁTIT, ALE JINAK HAZARD NEŘEŠIT. Takže na závěr, je mi líto, musím představitelům města dát palec dolů. 
Jarmila Kolzrtova

Předmět: Líbí se nám v našem rodném Brodě, ale má to několik ale...

Vážená paní Kolzrtová. Souhlasím s Vámi, že návyková porucha gamblerství a příležitost hracích automatů mají na svědomí mnoho lidských i rodinných tragédií. Sleduji situaci i v jiných městech a vím, že přistup k regulaci heren a hazardu je velmi rozdílný, přes zákaz propagace, umístění vzhledem ke školám apod., až po úplný zákaz provozu, většinou podle velikosti města a počtu jeho obyvatel. Problém s tím mají všude a spočívá v tom, že výnosy resp. daně z hazardu jsou většinou v městských rozpočtech  směřovány do podpory bohulibých činností jako je sport, volno časové aktivity mládeže apod.. Je to paradoxní, nicméně je to tak, samozřejmě zastupitelům už dnes nic nebrání místní vyhláškou omezit nebo zcela zrušit herny na jejich území, nicméně jim rovněž nikdo nepřidá na sport a mládež ani korunu. Promiňte, ale mám pocit, že možnost daná městům vyhláškou libovolně upravovat provoz a počet heren, přišla poněkud s křížkem po funuse. To, že u výherních hracích přístrojů a videoterminálů ta možnost přišla až po roce 2012, od kdy v městských či obecních rozpočtech končí 70 procent daně z obratu, považuji od ministerstva financí za alibismus a zřeknutí se odpovědnosti, za, jak říkáte „téměř světové prvenství v hazardu“! Komunální politici i regionální aktivisté jsou najednou postaveni před rozhodnutí jak s hazardem naložit. Zda zakázat vše nebo ponechat přiměřenou nabídku, co je ale přiměřená nabídka. Není nic snazšího než obvinit kohokoliv z odmítání celkového zákazu nebo jiného nefunkčního řešení, z korupce či snahy vydělávat na lidské slabosti. Úplný zákaz však podle některých představuje také určitá rizika, např. vznik černého trhu řízeného organizovaným zločinem, nemožnost preventivně působit na hráče a nabízet jim jakoukoliv odbornou pomoc. Dovolte ještě jednu relevantní informaci z tisku: Vůbec nejhorším příkladem neúčinnosti zákazu je v současnosti Rusko. To v roce 2009 zakázalo všechny sázkové hry na celém svém území s výjimkou čtyř vzdálených a obtížně dostupných zón. Od té doby do roku 2012 ruská policie uzavřela více než 28 tisíc ilegálních heren, 414 kasin a zabavila přes 450 tisíc nelegálních hracích přístrojů. V roce 2013 pak při jediné rozsáhlé razii uzavřela dalších 662 nelegálních kasin. Provozovatelem velké nelegální sítě byl dokonce bývalý významný ruský prokurátor. Je jistě užitečné o podobných záležitostech diskutovat a věřím, že se nám v Brodě bude líbit čím dál víc.
Přeji hodně zdraví a optimismu.
Zdeněk Hromas   
Počet příspěvků: 15 zobrazené: 1 - 10
< 1 2 >