Vše o Železném Brodě

Skleněné betlémy vystavené v Brodě i jinde

Počet příspěvků: 2 zobrazené: 1 - 2

Předmět: Skleněné betlémy vystavené v Brodě i jinde

Milí Broďáci, 

letos jsou skleněné betlémy vystaveny na více místech.

Nejvíc jich je samozřejmě k vidění v Městské galerii Vlastimila Rady, kde probíhá již 5.ročník této nejnavštěvovanější zdejší výstavní akce. I letos se podařilo získat mnoho dosud nevystavovaných unikátních kousků, takže i pravidelní návštěvníci se mají na co nového těšit.

Ty betlémy, které byly v Brodě vystavovány v letech minulých, se opět "rozletěly do světa", tedy konkrétně na dvě velmi navštěvované výstavní akce v Praze: 
Muzeum Karlova Mostu každoročně vystavuje některé ze sbírek Svazu českých betlémářů. Tentokrát je výstava zaměřena právě na betlémy skleněné. Většinu z mé sbírky skleněných betlémů jsem poskytla na tuto akci, ale i připojili se i další skláři (pan Mareš, paní Jarešová atd.)
Mimochodem - toto muzeum každopádně  stojí za návštěvu i samo o sobě, můžete tam obdivovat podzemní část torza Juditina mostu ( předchůdce mostu Karlova) a prohlédnout si expozici věnovanou dávným technikám stavby mostů i s figurinami středověkých řemeslníků. Pro zajímavost - tyto figuriny mají skleněné oči, které byly vytvořené před několika lety panem Kvardou z naší firmy.

Druhá nesmírně zajímavá výstava se zastoupením několika brodských betlémů se nachází v podzemí Betlémské kaple. Tato výstava nadchne především děti, protože její letošní téma je Pohádkové vánoce. Úžasně vtipné exponáty jsou z velké části interaktivní ( obří otočný kaleidoskop, dále vodopád, který mohou děti samy napouštět vodou atd.) .

Tuto tradiční výstavu pořádá již desítky let pan Lukavec se svojí rodinou a kamarády, a v roce 2010 bylo její zaměření výhradně na skleněné betlémy. Tehdy se tam v podstatě přemístily všechny exponáty z první brodské výstavy betlémů z roku 2009.


Předmět: Skleněné betlémy vystavené v Brodě i jinde

Po rozpůjčování většiny z mé sbírky betlémů mi některé ještě i tak zbyly doma a bylo by mi líto, těšit se s nimi jen v úzkém okruhu své rodiny. 
Tak jsem je pro potěchu sousedů a kolemjdoucích vystavila v oknech svého domu a dokonce i na své zahrádce. (Pro neznalé - bydlím na Trávníkách v Hluboké ulici 115, ne ve firemním domě v Železné ulici).
 
Velmi mě těší, že se mé betlémy již několik let takto stávají cílem vánočních procházek rodin s malými dětmi. A mám radost, že se zatím ani v nejmenším nevyplnila varování mých kamarádů, kteří se obávají, aby betlémy z mé zahrádky nebyly nějakým nenechavcem zcizeny nebo rozbity. 
Věřím, že Broďáci  takoví nejsou.

Přeji všem radostné a poklidné prožití svátků a ať se vám v nastávajícím roce vše daří!



Počet příspěvků: 2 zobrazené: 1 - 2