Vše o Železném Brodě

Nejen ten náš Zpravodaj...

Počet příspěvků: 25 zobrazené: 1 - 10
< 1 2 3 >

Předmět: Nejen ten náš Zpravodaj...

Dobrý den všem. Jsem Broďačka a velká patriotka. Má rodina zde žije již po generace. Když můžu v Brodě podpořit dobrou věc, neváhám (ať už je to organizace ohňostroje na stavidlech či podpora rallye Jizera), to se snad i obecně ví. Brod mám hluboko v srdcia na jeho osudu mi záleží.

Nechci se namíchat do předchozího příspěvku o Železnobrodském zpravodaji, neb o věci příliš málo vím a necítím se kompetentní se k tomu vyjadřovat. Dovolila jsem si proto otevřít v místní diskuzi příspěvek vlastní. Snad prominete...

K čemu se ale vyjádřit chci, to je práce paní Malafarinové.Já osobně jsem měla čest jak s ní, tak i s paní Matějkovou, spolupracovat. Obě byly vždy velice ochotné, nemůžu říct půl slova. Když jsem v Brodě organizovala besedu pana Hrabici (mj. vyprodanou, místo předpokládaných 60-70 účastníků, 116 platících), paní Malafarinová ve svém volnu (i se svými dětmi, pro které neměla hlídání) odemykala, uzamykala prostory, pomáhala se stěhováním židlí, s výběrem vstupného a organizací celé akce. Ještě jednou, nahlas a zde - díky!

Tak jak paní Malafarinovou znám a znám její nasazení při různých kulturních akcích, ale i způsob jejího vystupování, dovoluji si pochybovat, že by zrovna ona nebyla přístupná kritice ze strany kohokoliv, resp. své nadřízené, pokud by tato byla jen trochu věcná a opodstatněná. A představit si paní Malafarinovou, jak přechází do útoku... tak to mi nejde ani ve sportu, natož v jednání s lidmi. :-D

Naopak, musím říci, že jsem několikrát v poslední době vznášela kritiku na odboru kultury na v současnosti praktikovaný systém předprodeje vstupenek. Sorry, ale pokud Brod "zmizí" z úspěšného a funkčního systému e-vstupenka, je to nesmyslné rozhodnutí, které Brodu pouze uškodilo. Lidé z regionu jsou zvyklí, že se přes e-vstupenku o akcích dozví a pohodlně si na ně zarezervují vstupenky. Fungují takto Chrastava, Frýdlant, Liberec, Jablonec...... včetně permanentně vyprodaného klubu Na Rampě. Na moji opakovanou kritiku mi bylo řečeno, že to bylo rozhodnutí nové paní vedoucí a byla to jedna z prvních věcí, které udělala. Pak by se ovšem měla nová paní vedoucí hluboce zamyslet. Je jen její vinou a na její odpovědnosti, že musela Vilma Cibulková v Brodě hrát před 30 lidmi! To je normálně ostuda. A přitom Brod byl a je kulturní. Kvalitní představení jsou vždy vyprodaná do posledního místa. Tedy... pokud se o nich ví, že......

Paní Malafarinové si tedy dovoluji upřímně popřát v jakémkoliv novém působišti hodně zdaru a úspěchů a ještě jednou děkuji za spolupráci. Paní Malafarinová může ve svůj poslední den své pracoviště na železnobrodské radnici rozhodně opustit hrdě a se vztyčenou hlavou. A na závěr a zcela na okraj jen má zcela osobní a subjektivní poznámka - cítím velmi trpkou pachuť a smutek, když se Broďačka, která svoji práci dělá více než dobře (nová tvář našeho Zpravodaje budiž toho důkazem) nechá znechutit a vyštípat....

Krásný den všem LIDEM DOBRÉ VŮLE, martina hýrková 

Předmět: Nejen ten náš Zpravodaj...

Dobrý den

nejen paní Hýrkové.

Také se počítám mezi ty, kteří mají v Brodě kořeny zapuštěné hodně hluboko, o to více mne mrzí, jaká je zde za poslední měsíce a roky nepříjemná atmosféra.

Lidé jsou naštvaní, mrzutí a čím dál více je slyšet, že jsou s žitím zde nespokojeni.

Stále častěji je slyšet, jak můžou rozhodovat lidi o tradicích, které tu máme, když nejsou z Brodu a ve většině případů zde ani nebydlí, jak můžou vědět, jak se nám tu žije, když na náměstí přijedou autem a když končí jejich pracovní doba, zase na parkovišti vlezou do auta a odjedou.  Oni tu nejsou o víkendech, večerech ani svátcích. Zkrátka oni tu jen pracují, oni tu nežijí. Ze svého hlediska místním, nejen starším lidem, dávám za pravdu.

Co lidem vadí?  Je toho bohužel dost! Starší lidi si o tom povídají na lavičkách, mladší si o tom povídají v práci, před obchodem nebo i před domem apod.

Takže jen menší shrnutí.

Je veliká škoda, že v době vysoké nezaměstnanosti dáváme ve výběrových řízeních přednost lidem a firmám odjinud - to u nás nemáme dost kvalifikovaných a šikovných lidí?

 

E-vstupenka- ano toto je hodně smutný konec něčeho, na co si lidé zvykli. V době počítačové techniky a internetu přejít zpět k papírování - no opravdu zvláštní věc. Nějak jsme ji vůbec

nepochopili, ale proč dělat věci jednoduše, když to jde i složitě. V dnešní uspěchané době si lidé nacházejí informace na internetu a ne na vývěsních deskách.

 

Vánoční stromeček- letos je opravdu nádherný, to se musí nechat, a že svítí přes den, tak to je naprosto super J , ale doprovodný program?

No už by mělo jít vedení  města mezi lidi si to poslechnout (citace pana Wericha“ Hej pane králi, nebuď líný, vem hadry a jdi mezi lidi“). Naštvat půl brodu hned na začátku adventu?  No to nebyl dobrý tah.

Že  rozsvěcení stromku a koledy od nejmenších je tradice, to mi nikdo nevymluví, to že letos to bylo více než smutné, to také ne. Děti ze ZUŠ se opravdu snažili, ale co jim to bylo platné, když je nikdo neslyšel.

Děti z mateřinek na rozsvěcení  stromečku zkrátka patří. A ne že ne. Jak bylo zmíněno:

mateřinka rozsvěcí už více než 10 let a neříkejte, že se program nemůže natáhnout o 10 min,

aby mohli vystoupit i děti ze ZUŠ. Dále do této tradice patří i odpočítávání, než se stromek rozsvítí…. Pak teprve vidíte tu radost dětí, které ani nedýchají, když slyší čísla tři, dva, jedna a teď.

O tuto radost byli děti také připraveni – důvod?

Nyní někdo namítne: zase nějaký hnidopich.

Ale to je omyl! Těchto nedostatků si všimli i děti ze základních škol, kteří pod stromečkem zpívat neměli, jen se na tuto akci velice těšili.

 

Dalším problém, který vadí nejen mně, ale i mnoha občanům, je zamezení přístupu k Jizeře

nejen v letní dny, ale i nyní, kdy na Jizeře plavou kačeny a rodiče je chodili s těmi nejmenšími

krmit, ale to zase znají jen ti místní.  Letošní léto bylo opravdu tropické, jak jistě uznáte,

a v době kdy lidé šetří každou korunu, není možné chodit denně na koupaliště. K tomu stejně

jako krmení kačen posloužil krásný plácek pod lávkou, kde se nejen koupalo, ale házely se i kamínky do vody. Kdo z našich dětí za pár let bude umět hodit kamenem ´´ žabáka´´ , a aby toho nebylo málo, tak schůdky, tedy spíše“ parodie na schůdky k Jizeře“, jsou za zábradlím, tak že má problém i dospělý člověk na ně vstoupit, natož sejít dolů. Kde jsou ty časy, kdy jako děti jsme leželi na dece na louce u Jizery a máchali si nohy v Jizeře?  No mám z toho pocit, že je Jizera radioaktivní, proto k ní nemáme volný přístup.

 

A na závěr bych chtěla ještě nakousnout další ožehavé téma, které je v posledních týdnech více než aktuální.

Jiráskovo nábřeží a jeho úpravy.

 Nechci a ani nebudu mluvit o dotacích, tato diskuse už proběhla. Je tu jiný problém a to v práci pana architekta, kterému buď vadí, že jsme město, které má rádo zeleň a děti, nebo u své práce nepoužívá selský rozum. Celé to začalo výstavbou chodníků.

 Ano, bylo potřeba udělat pár nových cestiček, protože lidi si cestu zkracovali přes kraj trávníku a nevypadalo to esteticky.  Nechápu však, proč cesty nebyly vystavěny právě na místech, které byly prošlapány, ale v půlce travnaté plochy . Proč musí být z chodníku udělaná křižovatka jak na Václaváku, div u ní nejsou semafory ? Proč tento prostor nebyl ponechán dětem na hraní ? Další úpravy byli  pozitivní – krásné dětské hřiště u paneláků. Děti je využívali celý rok a maminky se dočkali i odpadkových košů v jejich blízkosti.

Čeho jsme se ale dočkali nadále?  

Naprosto úžasných parkovišť – Jiráskovo nábřeží je příkladem toho, jak dokáže necitlivě k problému přistupovat člověk, který tu nebydlí.

Vystavět parkoviště metr od nového dětského hřiště – Bravo pane architekte, zde jste mne utvrdil, že by takové věci měl navrhovat ten, kdo je seznámen s tím, jak je nejen odpoledne, ale i dopoledne využívané hřiště, a ne ten, kdo sedí v kanceláři kilometry daleko a k práci mu poslouží jen papír, pravítko a tužka. Zde je další důvod, proč by vedení města mělo zaměstnávat místní obyvatele a ne vždy sáhnout po nejlevnější variantě.

Nejen mne a mé známé tato výstavba citlivě zasáhla. Jak do volno-časových aktivit dětí, tak i do estetického vzhledu celého Jiráskova nábřeží.  

 

Pane architekte, pane starosto, i vy ostatní, co rozhodujete o rekonstrukci

 našeho města: nechceme žít v betonovo - asfaltovém prostředí, nejsme Praha ani Brno,

 jsme Železný Brod -  mějte to prosím na paměti!!!

 

A poslední otázka na závěr - kdo bude hradit škodu lidem, kteří budou mít poškozená auta od

kamínků, které jsou jako podloží na dětských hřištích? Nebo snad natáhnete kolem hřišť a pískovišť síť?

Děti totiž od házení kamínků a míčů neuhlídáte. Je město na tuto nepříjemnost připraveno, nebo se hřiště po pár zničených autech pro děti uzavře?

 

Všem, kdo jste dočetli až sem, moc děkuji za pozornost a čas na to vynaložený.

 

Přeji klidný advent a krásné vánoční svátky nejen dětem, ale i nám dospělým.

 

Mirka Michalíková

Předmět: Nejen ten náš Zpravodaj...

   Srdečný pozdrav Mirce Michalíkové!
   Musím prohlásit, dokonce snad zakřičet, že tak věcný a krásný příspěvek jsem dlouho nečetl. Jako broďák, dokonce rozený broďák z něj cítím onu bolest v srdci, která je zapříčiněná ubližováním našemu krásnému městu a jeho obyvatelům a to od lidí, kteří, jak správně a výstižně poukazujete, nemají k němu vztah. Myslím, že je na čase, aby se ledy pohnuly "a vláda věcí tvých se k tobě lide navrátí" (zpívá Marta Kubišová). Současně oceňuji Vaši odvahu a "smekám". Státní úředníci si musí uvědomit, že jsou zde z naší vůle a peněz a rozhodně by neměli žít ve "svém světě úřednické nabubřelosti". A také, že lidé pečlivě sledují jejich předvolební rétoriku, kterou konfrontují poté s jejich činy. Potom se nesmí divit vystavenému účtu.
   Ještě jednou dík za překrásná slova.
   Slunce v duši, Ernesto Malafarina starší.

Předmět: Nejen ten náš Zpravodaj...

Vážená paní Hýrková, vážená paní Michalíková, vážený pane Malafarino,

dovolte mi vyjádřit k tématům, které se dotýkají mé osoby. Ano, nejsem rodilý Broďák, nejsem ani rodilý Semilák, a mrzí mě -u některých lidí - přetrvávající averze vůči všem, kteří přijdou zvenčí, právě v době svobody, kdy se lidé stěhují, běžně dojíždějí za prací do jiného města apod. To je pro mě nepochopitelné, a musím říci, že i přízemní. Není pravdou, že mi skončí pracovní doba a v Brodě už nejsem. Naopak, trávím v našem (pokud nebudu osočena za použití tohoto přívlastku, ale já to tak cítím) městě daleko více času, než mi vyplývá z mé funkce. Už jsem uváděla, že s prací paní Malafarinové a jejím přístupem k lidem jsem problém nikdy neměla, vím o její vstřícnosti a nasazení. Znovu opakuji, že problém nastal až u mých připomínek ke zpravodaji a grafickému zpracování plakátů. Ovšem já jsem to nevnímala jako nekonstruktivní kritiku, i já musím kritiku svého nadřízeného respektovat a unést. 
A nyní k prodeji vstupenek a systému e-vstupenka. Musím říci, že předprodej vstupenek on-line je zcela běžnou záležitostí, stejně jako elektronická pokladna na informačních centrech. Prodejní software byl na TIC pořízen v tomto roce. Železný Brod byl jedním z posledních měst, kde se praktikoval na informačním centru "krabičkový systém". Prodej vstupenek on-line je naplánován v roce 2014, tak aby si lidé z jiných měst mohli vstupenku rezervovat a zakoupit z pohodlí domova. Do e-vstupenky byla vkládána představení pouze pražských divadel, která u nás hostovala. Přes tento systém byl však prodán minimální počet vstupenek do Železného Brodu, lidé jej více využívali, pokud si chtěli objednat vstupenky např. do Divadla F.X.Šaldy v Liberci - což pro nás představovalo ve výsledku  "odliv návštěvníků". Přesto tato služba bude od ledna opět k dispozici, právě kvůli připomínkám některých spoluobčanů. Otázkou zůstává volba výhodnějšího systému online prodej vstupenek, protože Železný Brod zůstával opět jedním z posledních měst v Libereckém kraji, kde se vstupenky na divadelní představení prodávají z mazety. Nevím, co více psát, podle mého se věci dopředu posouvají, ať to už jsou nové akce, modernější technologie, výraznější propagace města. Teď bych možná mohla vyjmenovat, kde všude Železný Brod nebyl viděn, nebylo o něm slyšet, ale to bych se vydala cestou, kterou se nechci ubírat.

Předmět: Nejen ten náš Zpravodaj...

Vážená paní Chaloupková,

děkuji za Vaše vyjádření i k mému příspěvku, ale při vší úctě, teď už opravdu nevím, jestli si děláte legraci nebo jste tak nesmírně sebejistá a nad věcí, že jste nabyla pocitu, že tady jsme nějaké marné stádo ovcí….

Vaše tvrzení týkající se e-vstupenky, cituji: „Přes tento systém byl však prodán minimální počet vstupenek do Železného Brodu, lidé jej více využívali, pokud si chtěli objednat vstupenky např. do Divadla F.X.Šaldy v Liberci - což pro nás představovalo ve výsledku  "odliv návštěvníků“ je přece ryzí demagogie postrádající logiku… Odliv návštěvníků?! Co je tohle za úvahu? Vždyť celá věc je přece postavená zcela opačně… Lidé hledající akce v REGIONU, hledající kulturu v LBC, v F.X. Šaldy, v Liďákách..., a v mé generaci jich je požehnaně, mladších, dovoluji si tvrdit, dokonce převážná většina… vidí (resp. viděli) i akce v Železném Brodě. Kdo chtěl, mohl si vstupenky zakoupit na infu, kdo na to neměl čas nebo preferuje pohodlný a dnes už standardní systém předprodeje na internetu, mohl využít právě e-vstupenku. 

Lidé, kteří si z Brodu chtějí zajet za kulturou, totiž standardně používají internet a především pak regionálně zaměřenou e-vstupenku a ke kýženému výsledku se dopracují. Opravdu snad nejsme odkázaní na místní systém výlepu. Tak mi to totiž vyznívá.

Takže abych to shrnula, každý máme svůj pohled na svět, své subjektivní názory. Mně, na rozdíl od Vás, připadá přízemní a celkem pokrytecká zcela jiná věc, než Vám, a sice neuznat vlastní chybu…. To by totiž vypadalo takhle „ano, zrušení e-vstupenky byl krok vedle, jednalo se o nekvalifikované rozhodnutí, v dohledné době se k tomuto funkčnímu systému vrátíme.“  Místo toho dělat z (a zase si to dovolím použít) Broďáků křováky…. kteří, když jim zatajíme program v F.X. Šaldy, zůstanou doma a my nebudeme mít „odliv návštěvníků“, a ze zrušení e-vstupenky jakousi „strategii“, tak to je silná káva….

Takže pokud budeme mít opět funkční e-vstupenku, hurá! Hlavně, už aby to bylo, když jsme museli přes rok fungovat bez ní... Pokud by tento systém fungoval, skutečně nevěřím, že by tu paní Cibulková s panem Mrkvičkou museli hrát před 30ti lidmi... 

Ale nebudu se dál rozepisovat. Nechci se dostat do slovních přestřelek, kam to sklouzlo v diskuzi okolo Zpravodaje, kvůli čemuž jsem, jak v úvodu příspěvku uvádím, svůj příspěvek také psala odděleně. Takže si pouze na závěr dovolím prohlásit, že si plně stojím za svým tvrzením, že pro Brod byla e-vstupenka pozitivní a skutečným přínosem a potřebujeme ji úplně stejně jako participující Hrádek a Chrastava. (A to je od nich do divadla F.X. Šaldy ještě podstatně blíž... )    

Hodně úspěchů brodské kultuře, ať jen vzkvétá! 

Krásný večer a pohodový víkend všem lidem dobré vůle,

Hýrková Martina

Předmět: Nejen ten náš Zpravodaj...

Paní Hýrková

Smekám klobouk a hluboce se klaním.Váš příspěvek je velice trefný,korektní,pravdivý a vyjadřuje názor mnoha občanů Železného Brodu.Děkuji za něj lépe a polopaticky to už snad napsat nejde.
Přeji krásné Vánoční svátky a Nový rok a ten příští snad už i s E-vstupenkami
                                       
                                                                                       S úctou       Zdeněk Vele

Předmět: Nejen ten náš Zpravodaj...

Vážená paní Hýrková,

1.Souhlasím s Vámi, že on-line předprodej vstupenek je již dnes standardní službou
2. Představení Druhá smrt Johanky z Arku: realizaci představení jsem domlouvala pro Železný Brod přímo s paní režisérkou Světlanou Lazarovou při veřejné zkoušce v Praze a to  za velmi výhodných podmínek. A to i přes to, že jsem byla některými Broďáky zrazována, že se nejedná vyloženě o komedii s populárními herci, které jsou nejúspěšnější návštěvností. Představení Druhá smrt Johanky z Arku bylo mj. vyznamenáno na Mezinárodním festivalu v Plovdivu prestižní cenou. Ale to odbíhám. Myslím, že propad v návštěvnosti byl způsoben faktem, že o týden později byla premiéra našeho ochotnického souboru a vyšla i upoutávka na představení s Ivanou Chýlkovou a Evou Holubovou - ne chybou v propagaci. Potud snad jen k Johance.
3. E-vstupenka bude v lednu nastavena. Nemohu konstatovat, kolik občanů Brodu a obyvatel regionu ji využívá. Nicméně počet vstupenek na naše brodská představení přes E-vstupenku byl zanedbatelný. Právě efektivita byla důvodem mého rozhodnutí systém E-vstupenky nevyužívat. K systému E-vstupenka se vracíme, protože zatím nemám vybranou společnost zabezpečující online předprodej, tak abychom u prodeje z mazet nezůstali. Společností a systémů zabezpečujících online předprodej je mnoho, a je nutné prostudovat podmínky koupě či pronájmu licence. Nemyslím, že bez E-vstupenky jsem rok, ale přesné datum musím ověřit v kanceláři. Na konec mi dovolte uvést, že na prodej E-vstupenku se dotazovaly tři osoby včetně Vás. Pokládáte-li výše uvedené za nekvalifikované rozhodnutí, nečiní mi problém omluvit se, ovšem bez vkládání slov do úst. Budete-li mít cestu, ráda se s Vámi v kanceláři (i kdekoliv jinde) uvidím. 
4. "My Broďáci a Vy neBroďáci", to skutečně nechci komentovat, já se jako Broďák cítím, i když v Brodě nebydlím, což je pro některé asi nepochopitelné (naštěstí jsou i tací, kteří to chápou).
Krásný večer všem

Předmět: Nejen ten náš Zpravodaj...

Zdravím všechny
a obracím se k pí.Bc Ivě Chaloupkové. Nechtěl jsem původně vstupovat do tohoto oddílu, aby se z toho nestalo „čtení na dlouhé večery“, ale jak se říká „čeho je moc, toho je příliš“.
Je neuvěřitelné, s jakým nábojem se snažíte ze všeho „vylhat“ (doufám že chápete, co tímto obratem myslím, tzn. někdy i za použití polopravd nebo „upravených“ a ve Vámi vyhovujícím kontextu prezentovaných pravd), ale vůbec jste nepochopila, o co tady jde! Ono totiž v podstatě nejde ani tak o e-vstupenku, rozsvěcení vánočního stromku, „nepovedené“ představení či dokonce cenzuru ve zpravodaji a jiné „přehmaty“. Ono totiž tady jde o tzv.“pokoru“, tj.skutečnou úctu k jiným lidem a jejich názorům, skutečnou úctu ke zvyklostem, skutečné respektování přání a tužeb zdejších lidí a nepošlapávání jejich názorů; o morální profil jedince. On totiž problém, jak se domnívám, je ve Vás a potažmu, jak vyplynulo z poměrně náročné diskuse i v nejvyšších patrech naší radnice. Tomuto problému se říká „nabubřelost“, pocit nadřazenosti a jakéhosi pocitu neomylnosti, vč touhy „převychovávat“a jakýmkoliv způsobem tlačit ostatní tam, kam se „JÁ“ domnívám, že je správné. . Nemohu zde jinak, než poukázat na skutečnost, že tyto „nešvary“ (a kam se až dostaly ví každý) používal i minulý „totalitní režim“, všichni neblaze proslulí diktátoři a neochvějní vládci. Všem, dříve či později „odzvonilo“ A nemusí se ani skrývat za „transparentnost“ videozáznamů, „otevřenost“ k jakési diskusi, v níž ovšem patřičně upraví pravdu…Důležité totiž jsou činy a způsob chování. Existuje totiž jakási „energetická osa“ a to „myšlenka – slovo – čin“, která musí být v souladu – harmonii. Čím větší je nesoulad mezi těmito třemi faktory, tím více je narušen „tok pozitivní energie“, tím více naše tělo „fyzické i duševní“ trpí, aniž si to třeba uvědomujeme. Z tohoto základního principu vychází v podstatě všechna náboženství, východní filozofie a dnes i naše medicína zvolna začíná objevovat tuto závislost. Lékaři to označují jako psychosomatické příčiny onemocnění (důvody bývají označovány jako stres, chvat doby, nevhodná životospráva a jiné, ale v pozadí vždy najdeme tuto „osu“). Každý je pak svobodný tuto myšlenku přijmout, event.se s ní ztotožnit a nebo ne. Ale to by opět bylo delší…
A teď k Vašemu „My Broďáci a Vy neBroďáci“. Ono totiž vůbec nezáleží na tom, jak se cítíte Vy, ale jak Vás vnímají místní lidé, kteří jsou skutečnými Broďáky (ať už se zde narodili a nebo sem přišli a „zapadli“ do prostředí). Docela rád bych hovořil s těmi, jak Vy říkáte, že Vás vnímají jako „Broďačku“. Nejedná se náhodou o Vaši „kamarádku“, která „rozpíchala“ ochotnický divadelní spolek a má na svědomí právě „výpověd“ A.Malafarinové. Protože se domnívám, že právě ona od spousty místních již jako „Broďačka“ není vnímána. (Jak je to s tím příslovím „Vrána k vráně sedá, rovný rovného si hledá“.) A že se Vám zdá přízemní to, že je někdo skutečným Broďákem to je další důkaz Vašeho nepochopení slova vlastenectví, rodáctví., pocitu sounáležitosti s nějakým etnikem, rodným místem, vlastí, komunitou lidí smýšlejícími obdobně. K tomu je velmi dobré mít velkou úctu, neb tím zraňujete to nejhlubší cítění…(Můj táta, záměrně nepíši otec, sem přišel až z Itálie, vzal to sice trochu oklikou přes 2. Světovou válku a 3 německé koncentrační tábory, zde zapustil kořeny, lidé ho postupně přijali za svého a časem se stal skutečným Broďákem i přes odlišnou národnost a jiné rodné místo. Zde chtěl zemřít a zde chtěl být pochován.Kdo ho znal ví o čem mluvím)… Tomu se říká pocit sounáležitosti! A víte proč? Nikdy se nesnažil lidem vnutit to, co odmítají.
Přidám ještě jednu epizodu. Když jsem v r.1986 byl „přinucen“ zůstat v Itálii i s rodinou, moje manželka si na školních schůzkách posteskla, že si nějak nemůže zvyknout na místní zvyklosti (zvláště velké folklorní odlišnosti) a nějak se jí nedaří to vstřebat. Přišly za ní „sousedky“ s pozváním do tzv. „místního rodinného spolku“ a padla velice přesná věta. „Ale Lenko, Ty jsi přišla do našeho prostředí a musíš se snažit přijmout naše zvyklosti“ (je už běžným zvykem, že si lidé „tykají“ pro lepší pocit sblížení, promiňte, ale musím to uvést doslovně: ne proto že se „snadněji říká Ty vole než Vy vole“). Velká pravda a hluboký význam těchto slov, zvláště dnes, při velké migraci i národnostních etnik. Tím nevylučuji rozhodně i možnost čerpat některé jejich zkušenosti a zvyklosti, ale s rozumem. Nikoho přeci nenapadne vysadit tady u nás olivovník či pomeranče atp. Je to obdobné, ale ne to samé.
Vrátím se k Vám po úvodu, který jsem považoval za vhodné rozvést. Z Vašich textů na mne jasně dýchá právě ona nechuť „pokory“, tak jak ji popisuji výše. Např. „jsem domlouvala, (představení), …zatím nemám vybranou společnost…“ (s kým z „Broďáků“ jste se radila před konečným Vaším rozhodnutím, na které jako vedoucí máte samozřejmě právo, ale nesete za něj taktéž zodpovědnost, které se snažíte vyhnout). Dále i určitého pocitu zviditelnit se (13.12.13, 17:53) závěr příspěvku: „Teď bych možná… …kterou se nechci ubírat“.) Domnívám se, právě zde se „pyšníte cizím peřím“, neboť za spoustou „zviditelnění“ Železného Brodu stojí tým pracovnic IKS a z Vaší strany se jedná v mnoha případech pouze o připojený podpis.
Věřte mi, že skutečně nejsem rád, když píši tyto řádky, spíše je mi z nich smutno, jelikož se nepovažuji za konfliktní typ. To moje „rejpalství“ je za účelem odhalení křivd, nepravd a intrik…tak, aby si lidé mohli udělat vlastní bilanci celého problému. A možná, že i Vy začnete třeba nad sebou přemýšlet, třeba vyhledáte někoho objektivního a nestranného, který s Vámi věci probere a řekne Vám své. Třeba jednoho dne Vaše duše bude čistší a já si rád ze srdce s Vámi podám ruku s vědomím, že možná o kousíček tohoto jsem se zasloužil právě prozatímně pro Vás mými nepříjemnými slovy. Zatím jsem bohužel spíše připraven očekávat nějaký protiúder (po zkušenostech možná i ne zcela čistý), ale to je úděl pravdy.
Srdce v duši všem, Ernesto Malafarina starší.

Předmět: Nejen ten náš Zpravodaj...

Dobrý večer všem.

Zdravím, pane Vele,

děkuji za pozdrav. Nerada sahám k veřejné kritice a připomínkám, konec konců jsem zde poprvé, ale jak vidím, není nápad s diskuzním fórem tak špatný. Spousta věcí se zde dá osvětlit…. 

Teda pane Malafarino,

Vy jste se mi sem nastěhoval…. Co to je? Was soll denn das? Che cosa è? Ne, vážně, zdravím Vás. Přiznám se, že v první chvíli jsem měla dojem, že děláte své snaše tím, v jakém rozsahu jste diskuzi pojal, medvědí službu, ale musím přiznat, že když jsem našla „disciplínu“ se začíst, názor jsem změnila. Ono sice nikdy nic není jen černé nebo bílé, ale pravda je, že morálka je jen jedna. A v tomto Vašem příspěvku je zásadní přesně jedna věc, ano POKORA. V tom se plně shodneme. Navíc jsem si nyní přečetla příspěvek Vaší snachy na diskuzi Železnobrodský zpravodaj a jak je vidět, podpora rodiny ji pomáhá celou neradostnou situaci zvládnout.

Paní Chaloupková,

děkuji Vám za Vaši reakci. Můj příspěvek do diskuze byl zcela ojedinělou, a myslela jsem si, že i jednorázovou, záležitostí, nicméně, na Vaši odpověď bych asi měla reagovat, tak se o to pokusím… Vězte, že jsem prosta jakýchkoliv osobních zájmů, že jsem natolik zralá a zkušená a tolik jsem toho prožila, že vím, že jen kritizovat by bylo opravdu laciné….  Nicméně tak, jak jste svoji odpověď pojala a prezentovala, nemohu pominout určité okolnosti a reagovat…. Dovolím si tak pouze okomentovat Vaše tvrzení v odpovědi na můj příspěvek. Děkuji za pochopení.

ad 2. Pokud jste představení Druhá smrt Johanky z Arku sjednala za velmi výhodných podmínek, pak tyto musely zřejmě být na hranici benefice pro Brod, aby finanční dotace této akce ani při pouhých 30ti divácích nepřesáhla obvyklou výši dotace na kulturní akci podobného typu (tedy divadelní představení pražských divadel.)  Neznám sice ani cenu představení, ani výši poplatku pro OSA, ale dovedu si ze zkušeností představit, že toto představení stálo Brod řádově desetitisíce korun. Pokud to tak není, omlouvám se, že „vytvářím domněnky.“ Nicméně… chápu správně, že přesto, že jste byla od představení zrazována a toto bylo v rozmezí týdne s jiným kusem, jste rozhodla toto představení uspořádat? Pokud ano, pak mi nezbývá, než Vám dát za pravdu, že propad návštěvnosti nebyl způsoben chybou v propagaci, ale již chybou v plánování. Jen za to tak trochu platíme my všichni, nemyslíte?

ad 3. Je dobře a jediné logické řešení, že E-vstupenka bude v lednu zresuscitována a bude sloužit. „Efektivita“, o které říkáte, že byla důvodem, proč jste Vy rozhodla tento systém zrušit, může být také pouze subjektivní, nemyslíte? Je to spíše o tom, že se o Brodu a jeho akcích „ví“. Spousta lidí si „lupení“ klidně koupí fyzicky a ušetří desetikorunu za stažení e-vstupenky, ale stále máte přehled, kdykoliv systém otevřete, co se kde děje a chystá a když to řeknu hloupě, je to pro člověka takový kulturní outlook a nic mu neuteče… Ale to už bych se fakt  trapně opakovala… Jinak nesouhlasím, že by na výběr přicházelo v úvahu reálně velmi mnoho systémů… Společností a systémů zabezpečujících online předprodej je vskutku mnoho, ale vzhledem k velikosti Brodu, poloze v regionu a cílové skupině, kterou naše kulturní akce oslovují, budete těžko volit Ticketpro, Ticketstream apod. Leda že byste měla ambice uspořádat v Brodě koncert Bruce Springsteena nebo Joe Cockera, to by pak samozřejmě bylo relevantní… Ano, rozhodnutí o zrušení e-vstupenky považuji za skutečný amatérismus, za tím si stojím tak, jako Vy za Johankou ;-). Nevidím důvod, chodit za Vámi do kanceláře, i když jsem se o to v minulých měsících přesně 4x pokusila (paní Matějková a Malafarinová to obě ví), protože jsem měla zájem o spolupráci ve formě pronájmu divadla na 3 akce. Nikdy jsem Vás ovšem nezastihla, takže jsme neměly možnost se potkat. Za pozvání tedy děkuji, ale nebudu Vás připravovat o drahocenný čas, který můžete využít produktivněji, ono totiž nejde o řešení nějakého mého osobního kulturního mindráku, ale o funkční řešení pro BROD. Předpokládám tedy, že spíše budu mít zájem a využiji možnosti navštívit některé z příštích veřejných zasedání zastupitelstva města, pokud bude na programu koncepce kultury apod. Ráda si udělám ucelenější obrázek.  Tomu jsem se nikdy nebránila. Myslím si dokonce, že by po všem, co se tu momentálně rozvířilo, nebylo nějaké „kulturně orientované“ zastupitelstvo od věci… ;-) Dokonce by bylo i fajn a fér, abyste všichni z odboru kultury dostali rovnou šanci se k situaci vyjádřit…. Ale jinak…každou dobrou věc na poli kultury i ráda podpořím, jak jsem již uvedla ve svém prvním příspěvku.

ad 4. Nepoužila jsem "My Broďáci a Vy neBroďáci“ to je také „vkládání do úst“, použila jsem pouze Broďáci a nepředpokládala jsem, že by se to mělo dotknout Vás, spíše jsem nechtěla urazit obyvatele přilehlých vsí, které k Brodu patří a přitom je jejich zájem o kulturu a její rozvoj v Brodě jistě stejně intenzivní, jako ten náš. Pokud tedy chcete s plným nasazením pracovat pro blaho brodské kultury a nebýt slonem v porcelánu, pak Vám to budiž ke cti. Ale, promiňte, to, že tvrdíte, že se cítíte jako Broďák, to Vám opravdu nevěřím… Možná jste to i myslela jinak… jen méně šikovně formulovala… nebo jsem to já úplně nepochopila, pak se upřímně omlouvám, ale je to pro mě skutečně nedůvěryhodné. Taková předvolební kobliha se mi vybaví… Trochu mi to připadá, jako kdybych se já při bezmála 100kg živé rozkoše nahlas deklarovala, jak se cítím štíhlá a pružná…  A teď to opravdu neberte zle. Asi by ale přece bylo zdravé, když bydlíte a žijete ve „svém“ městě, cítit se jako Hradečák, Semilák, Vysočák, ne? To svědčí o zdravých kořenech. Hrozně nerada do této diskuze dál zabředám….  Myslím, že je nefér vůči Vám, ale i nám….

 

S přáním pohodového víkendu všem, Martina Hýrková 

Předmět: Nejen ten náš Zpravodaj...

Paní Chaloupková,

Svůj názor jsem chtěla vyjádřit pouze v jednom komentáři a více se k tomu nevracet.

Bohužel Vaše odpovědi, i když jsem si dlouho seděla na prstech, mne tedy klidnou nenechaly.

 

Nejsme stádo ovcí, nejsme ovčani, ale Občani města Železný Brod, a když se nám něco nelíbí, tak to řekneme nahlas. Je rok 2013 ne 1968 !!! Je to tak a zkuste to tak brát .

 

Ano, je pravda, že se lidé za prací stěhují i do jiných měst, ale v drtivé většině nerozhodují za tisíce obyvatel o věcech, s kterými nejsou patriotně ani srdečně spjati.

Když už se na takový post dostanou, měli by se ke svěřeným tradicím a zvyklostem chovat velice citlivě.

 

A nyní k tématu My Broďáci – Vy neBroďáci

 

Můžete se sice cítit jako Broďačka, ale vžité tradice nejdříve musíte pochopit a vcítit se do nich, sžít se s nimi, a na to nestačí jen pár měsíců do města jen dojíždět. Lidé jsou hrdí na to, že jsou občany města, a každý necitlivý zásah jim připadá jako zneuctění toho, co jejich předkové pracně budovali.

 

 

Broďák nemusí být bezpodmínečně narozen v Brodě - jsou tu i lidé, kteří tu už nějakou dobu žíjí a mají k městu vztah. Ty dělíme  v dobrém slova smyslu na přivandrovalce a naplaveninu.

Přivandrovalec přišel proti proudu vody a naplavenina k nám přitekla po vodě.

Toto nejsou urážky v žádném slova smyslu. I oni jsou po čase broďáci, i když nemají kořeny zde.  Přemýšlí však jako Broďáci.

Vy neBroďáci  sem dojíždíte pouze za prací ( to že strávíte o pár hodin nad pracovní dobu ve městě stále neznamená, že v něm žijete).

Broďáci dojíždějí také za prací do Turnova, Liberce, Jablonce , Mladé Boleslavi a myslíte si, že o sobě říkají, jací jsou to Turnováci, Liberečáci, Jablonečáci nebo snad Boleslaváci ?

Ne, jsou jsou to Broďáci, jelikož žijí v Brodě.

 

Jako příklad bych mohla uvést toto: když byla sdílena tato diskuse na internetu člověkem,

který žije v Brodě skoro 20 let, tak pokorně napsal “ Vážení přátelé, tohle nejde komentovat,

s tím se musí souhlasit. A to jsem přivandrovalec, i když po tolika letech snad už i trochu BROĎÁK.?! “

 

Paní Chaloupková, aby jste si nemyslela, že jenom umím kritizovat a chválu ode mne neuslyšíte. Umím i pochválit, když se mi něco líbí – kulturnímu středisku patří i chvála.

Například za krásnou znělku do kina. Tato novinka se velice povedla a i dětem, což jak víte jsou nejkritičtější diváci, se líbila.

Dobrý tahem byly i letní koncerty nejen pro mladé, různé výstavy, zapojení se do akce Brody v Brodě – jak vidíte, i to pozitivum vnímám .

S přáním hezkého večera M.Michalíková

Počet příspěvků: 25 zobrazené: 1 - 10
< 1 2 3 >