Vše o Železném Brodě

Terminál Železný Brod

Počet příspěvků: 194 zobrazené: 71 - 80
< << 6 7 8 9 10 >> >

Předmět: Terminál Železný Brod

Na dotaz o výsadbě zeleně na zastávce u sokolovny :

- strom v zastávce - platan javorolistý (1 ks)

- stromy uprostřed plochy - myrobalán červenolistý (6 ks)

- stromu u plotu pod tratí (ještě zde nejsou) - jírovec plaťový (3ks)

Předmět: Re: Terminál Železný Brod

Předmět: Terminál Železný Brod

Zdravím.

Na mě ta ,,opičárna,, s tou stromí dírou, působí jako spousta podobných věcí, co je toho plný You Tube. Nejvíce blbin tam je ze Sovětského Ruska. Ale, tam to vypadá, jako když se něco nepovedlo, nebo byli všichni přítomni ožralí. Že by v Jbc taky? Tady mi to připadá taky takové zvrácené. Zřejmě se v té ,,Výdrholcově čekárně,, bude díky té díře v zimě čekat lépe a příjemněji. Takové to asi bude i v případě, že by tam ta díra nebyla. Pořád se to dá nějak ,,zasklít,, .

Předmět: Terminál Železný Brod

A je vlastne strom prorustajici takovym zpusobem strechou ještě vůbec zajimavost? Není to uz trochu prvoplanove a ovarene?

Předmět: Terminál Železný Brod

Podle mne v tomto pripade chybi zrejmost toho vztahu mezi tim prvkem - stromem a tou stavbou. Tvari se to, jako kdyby ta stavba nejak respektovala zde odjakživa rostouci strom, tak to ale není. Proc to tedy takhle udelat? Bohuzel neznam vizualizaci toho navrhu, třeba je tam ten zamer naprosto zrejmy a vycchazi z nejakych pomeru hmot nebo nejakeho jiného principu.. Doufam, ze ano..

Předmět: Terminál Železný Brod

..dostatecne bohatého a dostatecne nevkusneho majitele.. Cim vic nad tim uvazuju, tim min si umim představit, ze to bude fungovat jak esteticky tak prakticky. Zrejme se naplnuji slova jistého předního arcitekta, urbanisty : "Kdyz nevim, tak zelen"..

Předmět: Re: Terminál Železný Brod

Ja si myslim, ze strom prorustajici strechou muze byt i pekny -  je li takove  reseni zvoleno na adekvatnim miste.  (Mela to tak doma  i moje prateta ve svem dome na Vancouver Islandu, a ze tam maji stromu  a lesu  take vsude kolem plno :)  Zvolene misto ale za moc vhodnou lokalitu k presentaci takovychto architektonickych "ozvlastnujicich detailu" nepovazuji. Jednak ta cena, dale temer s jistotou  problemy  s dlouhodobou udrzbou takoveto "pozoruhodnosti". Co bude, az ten strom po viceletem skomirani treba roku 2030  uschne?  Bude se menit za dalsi?

Je to samozrejme jen  malickost  az prkotina -  tahle "olse"  prorustajici  novym Terminalem -  ale svym zpusobem charakteristicka. "Symbioza' mezi bohatym investorem a jeho "dvornim architektem" je sice vec v historii i soucasnosti bezna, a leckdy vedla/vede i k vzniku zajimavych staveb. ale v pripade, kdy tim  investorem je ale  Mesto (a penize jsou z dotace)  to ma svoje specifika: Predstavitele Mesta  by se meli snazit naslouchat  i nazorum svych (sice leckdy  bez zajmu a smyslu pro estetiku atd. ale prece jen)  volicu a  architektovi a tvurcum projektu je zprostredkovat. (Nejen  sve predstavy ci  rozhodnuti,  jak to ma vypadat.) Meli by se  snazit obcany - sve volice - presvedcit, ze navrhovane reseni je dobre.  Masy volicu mohou byt nevzdelane,  hloupe  (resp. se tak  jevit svym  predstavitelum)  ale v demokracii jejich nazor nelze trvale ignorovat. Jasne,  Zelezny Brod neni Pariz 19.stoleti  http://en.wikipedia.org/wiki/Haussmann's_renovation_of_Paris  ona ale ta touha konat dobro a  budovat nova, vseobecne prospesna mestska zarizeni bez  ohledu na to, co si mestsky  plebs opravdu mysli  -  proste nekdy muze  trochu ujet. Pojistkou zde  byva napr.  referendum apod. ale to se vetsinou vypisuje jen v jinych, dulezitejsich otazkach :)

Předmět: Terminál Železný Brod

Brod, to jsou olše :)  , ovšem ve zpevněném nepřátelském povrchu..to bude muset být nějaký extrémně odolný sloupový kultivar čehosi..

Předmět: Re: Terminál Železný Brod

Chcete naznacit, ze kdyby Brod nebyl od nepameti dulezitou dopravni krizovatkou - tak by se jmenoval nejspis Olesnice? :) Mozna by to byl i  namet na vystizne pojmenovani tehle casti noveho brodskeho Terminalu ...  (Tohle je  mimochodem docela zajimava otazka, pokusit  se zrekonstruovat stromovy pokryv okoli naseho mesta nekdy v tom 11. stoleti, kdy do drive nezalidnene - na rozdil od sousedni oblasti Ceskeho raje, kde clovek zil jiz v neolitu - krajiny  Podkrkonosi zacali pronikat prvni cesti, pozdeji nemecti osadnici.) Jinak tedy, strom prorustajici betonovou strechu verandy patri dle meho nazoru spis  nekam na terasu vily dostatecne bohateho majitele. Ktery je m.j.  schopen zajistit  trvalou peci - a ochranu - takovehle extravagantnosti. Stromy prorustajici  budovou  najdeme samozrejme i ve zriceninach ruznych staveb  a opustenych mest  ale tuhle myslenku asi architekt evokovat na centralnim Terminalu  Mesta nechtel. Nepochybne maji v oblibe takoveto architektonicke prvky  nekde v  Emiratech apod.  Kde zelen v tamni pousti  je opravdova vzacnost a Strom na takovemhle miste je symbolem vitezstvi  ducha nad hmotou a penez nad nepratelskym klimatem.  V zarustajicim,  do lesa postupne  noricim se  Brode s  rostoucim poctem pustnoucich, rozpadajicich se  budov  (a to i v nejtesnejsim sousedstvi noveho Terminalu)  mi to neprijde jako dobra  myslenka  davat (nemale) penize na takovouhle vec. Muzu se mylit  - a na stavenisti Terminalu se rodi pozoruhodnost, kterou nam okolni mesta budou zavidet a ktera se cestujicicm  pres mesto  vryje do pameti jako - jinde  malokde vidany - ozvlastnujici" prvek 

Předmět: Terminál Železný Brod

Dobry den vsem, ja bych se chtel zeptat podrobneji na dva stromy, prorustajici  novym Terminalem resp. v jeho tesne  blizkosti: Koukal jsem vcera na tenhle jasan https://picasaweb.google.com/115605831011983124604/Brod20141012#6069371853849332610
nad krizovatkou Nadrazni ulice a Brodeckeho potoka. Pripada mi dost  neduzivy,  nemohl by nejaky zahradni/architektonicky  expert zkontrolovat jeho stav?  A urcit, zda ten strom  lze revitalizovat - ci jej nejspis bude nutno v dohledne dobe pokacet. Mohutny, uschly strom kolem velkolepe  nove dlazdenych ploch - to by nebylo pekne. Druhy strom, na ktery jsem zvedav jeste neni na svem miste
a je mi jasne, ze tam bude umisten z duvodu ne nejakych praktickych -  nybrz estetickych a symbolickych. Jaky druh/odruda stromu to ma byt? V Jablonci bych ocekaval jablon, v Tannwalde  jedli - ale v Brode nevim :)
Počet příspěvků: 194 zobrazené: 71 - 80
< << 6 7 8 9 10 >> >