Jak jsem slíbila, dám sem informace, jaké jsem získala ohledně likvidace jedy kontaminovaného Exathermu. Nebudu tedy k tomu zakládat samostatné vlákno, protože tohle patří i do tohoto již existujícího vlákna Ekologie.
Pro ty, co nevědí, co vlastně ten Exatherm je:
Exatherm byla firma, která vyráběla rtuťové lékařské teploměry. Ta výroba právě pro tu nebezpečnost použití rtuti byla dávno zastavena, už léta se lékařské teploměry vyrábějí bez rtuti.
Budovy bývalého Exathermu stojí vlastně uprostřed města Železný Brod, ale jsou přitom jaksi zastrčené, "skoro neviditelné" z běžně frekventovaných míst, dokonce i mnozí Broďáci je neznají. Nacházejí se na levém břehu Jizery, asi 100 metrů od mostu, zhruba naproti autobusáku, ovšem musíte odbočit z Masarykovy ulice a projít kousíček ostatní zástavbou, abyste se tam dostali.
A proč je Exatherm živé a citlivé téma? Protože jeho budovy, kontaminované rtutí, před sedmi lety koupilo Město Železný Brod za více než 7 milionů. Stalo se to na konci volebního období starosty Mgr. Václava Horáčka, který se potom stal za čas poslancem v parlamentu.
Koupi budov Exathermu inicioval právě starosta Horáček a velmi silně tehdy za tuto koupi na zastupitelstvu lobboval.
Důvody, proč Město koupilo jedem zamořené budovy? Je to prý strategický prostor ve středu města. Což se dá říct, že je to víceméně pravda. Když se ale tehdy někteří zastupitelé zdráhali odhlasovat koupit tak drahé budovy víceméně ke zbourání, argumentoval tehdejší pan starosta Horáček ve smyslu, že je přeci potřeba město ochránit před bezdomovci, kteří by mohli budovy obsadit a dělat tam problémy.
Nevím, zda tehdy vůbec byli v Brodě nějací bezdomovci, někde jsem četla, že snad údajně byli tři...(?)
Zkrátka, bylo to hodně, hodně narychlo a hodně tlačené právě starostou Horáčkem.
Kdyby ty budovy šlo nějak rozumně využít, byla by to asi opravdu pro město dobrá koupě. Ale to, že je to zamořené jedovatou rtutí se vědělo už tehdy, ale žádné studie o zamoření k tomu tehdy nebyly. A Město to opravdu dost ve spěchu koupilo, aniž by si si nějaké studie dalo udělat.
Pak se Město pokoušelo 7 let budovy Exathermu aspoň pronajmout, když pro ně samo využití nemělo. Nikdo to ale pochopitelně nechtěl. Takže Městu nyní nezbývá, než zchátralé a jedy kontaminované budovy bývalého Exathermu zbourat. To samozřejmě nebude zadarmo. Tím spíš, že suť zjednodušeně řečeno spadá do kategorie nebezpečného odpadu a jako s takovým se s tím bude muset nakládat. Což je ovšem nesmírně drahé.
Městu se nyní podařilo na to bourání a asanaci získat dotaci. To je dobře, o tom žádná. Ovšem i tak bude muset Město vydat na zbourání veliké peníze ze svého.
Ono se řekne - zaplatí to dotace a Město. Ale - zaplatíme to ve skutečnosti my - občané Brodu. Tedy aspoň tu část, co bude platit za demolici Město, tak určitě. Bude to stát miliony, které by bývaly pochopitelně mohly být využity Městem mnohem smysluplněji - kanalizace, dláždění, osvětlení...dosaďte si každý, co chcete.
Někde tuším na vlákně Vzhled města jsem (jen s malou nadsázkou) psala, že Železný Brod bude mít tedy po likvidaci Exathermu nejdražší parkoviště na světě (protože se tam s další výstavbou nepočítá, bude z toho parkoviště, park, či cosi podobného. Co přesně, to ještě ani Město samo doteď nerozhodlo.) A k ceně toho "nejdražšího parkoviště na světě":
Za koupi těch budov zaplatilo Město ze svého v roce 2010 přes 7 milionů. A likvidace těch jedem zamořených budov vyjde podle odhadů na dalších 15 milionů.....
Ano, část "nám" zaplatí dotace. Ale proboha - i ty peníze na dotace kdesi z Bruselu či odkud nespadly z nebe!!! Někdo je musel nejprve vydělat - - - kdo? No přeci my všichni, občané ČR. Protože dotace jaksi neprší odněkud z nebe, jsou to víceméně naše peníze, nejprve zaslané do Bruselu, okleštěné o statisícové platy bruselských úředníků a pak nám milostivě zpět zaslané jako dotace. Ano, v začátcích našeho členství v EU jsme opravdu na dotacích dostávali o něco víc, než jsme tam jako Česká republika poslali. Ale - za všechno se platí, přijde doba a nebo možná už přišla (nesleduji to podrobně), kdy zas budeme Bruselu posílat víc, než z něj dostávat....
Ale pojďme od Bruselu (to totiž bohužel nemáme šanci ovlivnit) zpátky k Železnému Brodu:
Pro vlastníky končící firmy Exatherm muselo být terno, dar z nebes, když Město ty jejich budovy koupilo. Zbavili se tak za krásné peníze obrovského břemene, které by je stálo ještě spoustu peněz. A tohle obrovské finanční břemeno na sebe - dobrovolně!!!! - vzalo tehdy Město Železný Brod!!!!!!
Za tuto chybu teď Město velmi, ale velmi draze zaplatí. Až zde uvedu přesné údaje, zkusím i spočítat, kolik to celkem stálo na jednoho obyvatele Brodu = tedy kolik peněz z kapsy každého z nás Broďáků bylo na Exatherm vynaloženo . Protože řada lidí obvykle mávne jen rukou, když něco zaplatí Město, stát a nebo "dotace spadlé z EU". Jenže zas a jako vždy - to jsou NAŠE peníze, které - tvrdím já - byly Městem naprosto vyhozeny z okna!!!
Říká se - po bitvě každý generálem a Kdo nic nedělá, nic nezkazí. To je pravda. Už se to prostě stalo, Exatherm před těmi 7 lety Městem koupen už byl. S tím už nic nenaděláme.
Ale důsledky toho poneseme my všichni... A proto je potřeba se o to zajímat. Kdyby pro nic jiného, tak proto, aby se něco podobného pokud možno už nikdy neopakovalo.
Mně (a vím, že i dalším lidem) prostě vrtá hlavou, proč to tehdy Město tak narychlo, ve spěchu a bez jakékoli zjišťovací studie koupilo. A proč za to tolik usilovně lobboval právě tehdejší starosta Horáček.
I proto jsem dala na Město žádost o veškeré informace ohledně této věci.