Vše o Železném Brodě

Ekologie

Počet příspěvků: 11 zobrazené: 1 - 10
< 1 2 >

Předmět: Ekologie

Dobré ráno všem.

Myslím si, že ekologie je zajímavým tématem  a i mě zajímají názory na ni hlavně v souvislosti s naším městem. Zároveň si ale také myslím, že by bylo lepší se v jednotlivých diskusích držet jeho základního tématu.
Jak to řešit? Zcela jednoduše - založit příslušné ekologické diskusní vlákno.  
Pane Zahradníku i všichni ostatní - máte slovo.

Hezký den přeje

Alena Kortanová


Předmět: Ekologie

Jak o tom přemýšlím, napadá mě, že ani já sama nevím, kde přesně a jaké odpady na Železnobrodsku leží. Vím jen neurčitě, že něco je kdesi na Dupandě, něco na tom Pěnčíně, co se teď bude odklízet, samozřejmě Exaterm, něco tu psal pan Zahradník o zavezených odpadech teploměrů se rtutí pod paneláky na Jiráskově nábřeží.
Prosím, víte o tom někdo něco bližšího?

Napadlo mě totiž, že - mimo jiné- toto bude téma pro rozsáhlejší kapitolu do kroniky, toto bude naše potomky v budoucnu určitě velmi zajímat, jaké jedy a odkud komu leží pod barákem, na zahradě, u zdroje vody apod....

Všem předem děkuji za příspěvky. 

Předmět: Re: Ekologie

 Dobry den, vezmete tenhle clanek http://jablonecky.denik.cz/zpravy_region/nebezpeci-ciha-i-na-pencine-20160629.html strasi se tam sice vydatne, ale nic opravdu  konkretniho.  Treba to nadrazi v Jesennem. Kolik tamnich studen ohrozuje? (A kolik by stala nova studna nad nadrazim? Atd. Nezaslouzila by ta devastovana, lec krasna lokalita   investice spis uplne jineho druhu?   Takovychto skladek jako v Pencine, v Jesennem a jinde  bude v nasem kraji asi vic, a ty miliardy penez  jsou potreba i na mnohem dulezitejsi veci.  Mozna  by pro zacatek stacilo, kdyby nekdo kompetentni vysvetlil (poradnymi argumenty - s pomoci mapek a zprav o provedenych merenich - svedcicimi o tom, ze tematu  rozumi)  proc je nutna sanace  te skladky na Pencine ci v Jesennem prave ted. (Jasne,  prislusna firma by ztratila  vyhodnou zakazku.) Zernovnik neni a nikdy  nebude "vodarenskym tokem" a  misto asanace  tech skladek (rozumejme: odvezeni jejich obsahu nekam do Kostalova, coz se ale  muze provest treba az za 100 let, pricemz  proti radne vedene evidenci vsech takovychto  "ekologickych rizik" samozrejme nelze nic namitat, naopak ) by mozna uplne stacilo - a melo by stejny realny efekt jako ta asanace za 7 milionu - upozorneni obcanum: "Nejezte pstruhy z Zernovnika/Kamenice  a ani kachny z Jizery (ale ani kurata ze supermarketu apod. :) kazdy den"  

Předmět: Exatherm

Dobry den,  nakoukl jsem do 187 strankoveho elaboratu https://www.zeleznybrod.cz/files/rozvoj-mesta/exatherm/analyza_rizik.pdf a prijde mi, ze  tam nic dramatickeho  uvedeno neni. Krome  asi 150 ti strankove "vaty" - popisujici zdejsi geograficke, geologicke, historicke,  urbanni, pudni,  meteorologicke ci hydrologicke pomery  je tam konkretnich udaju o znecisteni te lokality  s jasne viditelnym vyznamem pomerne malo  -  a usporadanych tak, ze nijak nevynika jejich  pripadna velka nebezpecnost. (Paradoxne skoro nejhur dopadla  asfaltova stresni krytina na tom baraku, pritomnost dehtu a jinych skodlivin :)  Nikde neni poradne napsano, jaka koncentrace rtuti je u nas v ruznych prostredich bezna.  Akorat jsem si vsiml, ze kontaminace napr. naplavu Jizery je  tam opravdu zanedbatelne nizka a ani jinde v tom arealu  nebyly nejspis zadne extremni hodnoty  namereny. Treba se mylim - a nekdo zodpovedny a znaly  si vezme cervenou tuzku a vykricnikem (s patricnym komentarem, ktere presne  hygienicke normy jsou do jake miry poruseny - pokud takove normy treba pro to Hg u nas vubec existuji)  to nam pochybovacum zdurazni :)  
-----------------------------
Fakt tam nevidim, v tom posudku,  zadne velke straseni. Spis jen vety jako  "Posouzení případného odpadu z demolice: Jak ve stavebních konstrukcích, tak v zeminách jsou hodnoty rtuti ve výluhu poměrně nízké.... " 

Předmět: Ekologie

Jak jsem slíbila, dám sem informace, jaké jsem získala ohledně likvidace jedy kontaminovaného Exathermu. Nebudu tedy k tomu zakládat samostatné vlákno, protože tohle patří i do tohoto již existujícího vlákna Ekologie.

Pro ty, co nevědí, co vlastně ten Exatherm je: 
Exatherm byla firma, která vyráběla rtuťové lékařské teploměry. Ta výroba právě pro tu nebezpečnost použití rtuti byla dávno zastavena, už léta se lékařské teploměry vyrábějí bez rtuti.
Budovy bývalého Exathermu stojí vlastně uprostřed města Železný Brod, ale jsou přitom jaksi zastrčené, "skoro neviditelné" z běžně frekventovaných míst, dokonce i mnozí Broďáci je neznají. Nacházejí se na levém břehu Jizery, asi 100 metrů od mostu, zhruba naproti autobusáku, ovšem musíte odbočit z Masarykovy ulice a projít kousíček ostatní zástavbou, abyste se tam dostali.

A proč je Exatherm živé a citlivé téma? Protože jeho budovy, kontaminované rtutí, před sedmi lety koupilo Město Železný Brod za více než 7 milionů. Stalo se to na konci volebního období starosty Mgr. Václava Horáčka, který se potom stal za čas poslancem v parlamentu.
Koupi budov Exathermu inicioval právě starosta Horáček a velmi silně tehdy za tuto koupi na zastupitelstvu lobboval.
Důvody, proč Město koupilo jedem zamořené budovy? Je to prý strategický prostor ve středu města. Což se dá říct, že je to víceméně pravda. Když se ale tehdy někteří zastupitelé zdráhali odhlasovat koupit tak drahé budovy víceméně ke zbourání, argumentoval tehdejší pan starosta Horáček   ve smyslu, že je přeci potřeba město ochránit před bezdomovci, kteří by mohli budovy obsadit a dělat tam problémy. 
Nevím, zda tehdy vůbec byli v Brodě nějací bezdomovci, někde jsem četla, že snad údajně byli tři...(?)
Zkrátka, bylo to hodně, hodně narychlo a hodně tlačené právě starostou Horáčkem.

Kdyby ty budovy šlo nějak rozumně využít, byla by to asi opravdu pro město dobrá koupě. Ale to, že je to zamořené jedovatou rtutí se vědělo už tehdy, ale žádné studie o zamoření k tomu tehdy nebyly. A Město to opravdu dost ve spěchu koupilo, aniž by si si nějaké studie dalo udělat.
Pak se Město pokoušelo 7 let budovy Exathermu aspoň pronajmout, když pro ně samo využití nemělo. Nikdo to ale pochopitelně nechtěl. Takže Městu nyní nezbývá, než zchátralé a jedy kontaminované budovy bývalého Exathermu zbourat. To samozřejmě nebude zadarmo. Tím spíš, že suť zjednodušeně řečeno spadá do kategorie nebezpečného odpadu a jako s takovým se s tím bude muset nakládat. Což je ovšem nesmírně drahé. 

Městu se nyní podařilo na to bourání a asanaci získat dotaci. To je dobře, o tom žádná. Ovšem i tak bude muset Město vydat na zbourání veliké peníze ze svého.
Ono se řekne - zaplatí to dotace a Město. Ale - zaplatíme to ve skutečnosti my - občané Brodu. Tedy aspoň tu část, co bude platit za demolici Město, tak určitě. Bude to stát miliony, které by bývaly pochopitelně mohly být využity Městem mnohem smysluplněji - kanalizace, dláždění, osvětlení...dosaďte si každý, co chcete.

Někde tuším na vlákně Vzhled města jsem (jen s malou nadsázkou) psala, že Železný Brod bude mít tedy po likvidaci Exathermu nejdražší parkoviště na světě (protože se tam s další výstavbou nepočítá, bude z toho parkoviště, park, či cosi podobného. Co přesně, to ještě ani Město samo doteď nerozhodlo.)  A k ceně toho "nejdražšího parkoviště na světě": 
Za koupi těch budov zaplatilo Město ze svého v roce 2010 přes 7 milionů. A likvidace těch jedem zamořených budov vyjde podle odhadů na dalších 15 milionů..... 
Ano, část "nám" zaplatí dotace. Ale proboha - i ty peníze na dotace kdesi z Bruselu či odkud nespadly z nebe!!! Někdo je musel nejprve vydělat - - - kdo? No přeci my všichni, občané ČR. Protože dotace jaksi neprší odněkud z nebe, jsou to víceméně naše peníze, nejprve zaslané do Bruselu, okleštěné o statisícové platy bruselských úředníků a pak nám milostivě zpět zaslané jako dotace. Ano, v začátcích našeho členství v EU jsme opravdu na dotacích dostávali o něco víc, než jsme tam jako Česká republika poslali. Ale - za všechno se platí, přijde doba a nebo možná už přišla (nesleduji to podrobně), kdy zas budeme Bruselu posílat víc, než z něj dostávat....
Ale pojďme od Bruselu (to totiž bohužel nemáme šanci ovlivnit) zpátky k Železnému Brodu:

Pro vlastníky končící firmy Exatherm muselo být terno, dar z nebes, když Město ty jejich budovy koupilo. Zbavili se tak za krásné peníze obrovského břemene, které by je stálo ještě spoustu peněz. A tohle obrovské finanční břemeno na sebe - dobrovolně!!!! - vzalo tehdy Město Železný Brod!!!!!!

Za tuto chybu teď Město velmi, ale velmi draze zaplatí. Až zde uvedu přesné údaje, zkusím i spočítat, kolik to celkem stálo na jednoho obyvatele Brodu = tedy kolik peněz z kapsy každého z nás Broďáků bylo na Exatherm vynaloženo . Protože řada lidí obvykle  mávne jen rukou, když něco zaplatí Město, stát a nebo "dotace spadlé z EU". Jenže zas a jako vždy - to jsou NAŠE peníze, které - tvrdím já - byly Městem naprosto vyhozeny z okna!!! 

Říká se - po bitvě každý generálem a Kdo nic nedělá, nic nezkazí. To je pravda. Už se to prostě stalo, Exatherm před těmi 7 lety Městem koupen už byl. S tím už nic nenaděláme. 
Ale důsledky toho poneseme my všichni...  A proto je potřeba se o to zajímat. Kdyby pro nic jiného, tak proto, aby se něco podobného pokud možno už nikdy neopakovalo.

Mně (a vím, že i dalším lidem) prostě vrtá hlavou, proč to tehdy Město tak narychlo, ve spěchu a bez jakékoli zjišťovací studie koupilo. A proč za to tolik usilovně lobboval právě tehdejší starosta Horáček.
I proto jsem dala na Město žádost o veškeré informace ohledně této věci. 

Předmět: Ekologie

Vkládám se zatím aspoň mou Žádost o poskytnutí informací ohledně Exathermu.
Odpověď Města sem dám až v neděli, protože dnes už to nestihnu, za chvíli běžím na vlak do Třebechovic. Celý zítřek totiž budu mít v Třebechovickém muzeu komentované prohlídky u výstavy Skleněné betlémy, na kterou jsem poskytla 9 svých exponátů a další skleněné betlémy poskytli další Broďáci. 
Tak to jen na vysvětlení, proč další info ne dnes, ale až v neděli. 
Hezký den všem!

Městu Železný Brod

náměstí 3. května

46822 Železný Brod,

žádost byla dne 10.4. 2017

předána osobně do podatelny Města Železný Brod

 

 

Žádost o poskytnutí informací,

podaná ve smyslu zákona 106/1999 Sb.,

o svobodném přístupu k informacím 

 

Žadatel:

Ing. Alena Kortanová,

narozená 22. 6. 1965

Hluboká 115

468 22 Železný Brod

e-mail: Alena1965@seznam.cz

 

 

 

Žádám o poskytnutí všech informací, vztahujících se k zakoupení a k likvidaci objektů bývalého Exathermu

a k budoucímu využití tohoto prostoru, zejména:

 

 

1)     Kdy a kým bylo odsouhlaseno odkoupení budov bývalého Exahermu.

2)     Jak bylo toto odkoupení zdůvodněno, jaký mělo město k zakoupení město důvod.

3)     Kolik koupě stála.

4)     Zveřejnění veškerých studií o kontaminaci tohoto prostoru včetně ceny za všechny tyto průzkumy či studie.

5)     Kdy byla zahájena likvidace objektů a asanace toho prostoru.

6)     Jaký je časový plán likvidace a asanace.

7)     Kolik likvidace a asanace bude stát celkově, kolik z toho zaplatí Město Železný Brod a kolik bude prostředků z jiných zdrojů, a z jakých.

8)     Firmy, které soutěžily o zakázku likvidace a asanace a průběh výběrového řízení, včetně nabízených cen.

9)     Co vznikne na vzniklém prostoru ?

 

 

 

 

V souladu se zněním zákona 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím očekávám poskytnutí informací v zákonné lhůtě do 15 dnů.

 

 

      Ing. Alena Kortanová

V Železném Brodě dne 10.4. 2017

 

Předmět: Ekologie

Dobry den,  ja myslim ze se odpovedi  nedockame, tak jako u vetsiny ostatnich zdejsich temat.  Pro odlehceni sem alespon  tedy pretisknu poznamku o rtuti z jednoho clanku  dnesniho tisku :)   http://neviditelnypes.lidovky.cz/media-otloukanek-chemie-0se-/p_veda.aspx?c=A170706_224938_p_veda_wag Některé sloučeniny rtuti jsou opravdu hodně toxické, ale kovová rtuť mezi ně rozhodně nepatří. Jen snad dlouhodobé vdechování jejích par v uzavřeném prostoru vám uškodí. Ve škole jsme s oblibou strkali prsty do kovové rtuti, protože nám je díky vysoké hustotě krásně zmáčkla. Když spolknete pár kapek rtuti, neotrávíte se, ale dostanete velký průjem díky mechanickému dráždění stěny střev putujícími těžkými kapičkami směrem ven. Proto nechápu, proč EU zlikvidovala rtuťové, a tedy velmi přesné teploměry

Předmět: Ekologie

Dobré prázdninové ráno všem,

nějaký čas jsem sem na diskusní fórum nezavítala, a až dnes vidím, že jsem sem nedala avízovanou odpověď Města ŽB na mou žádost o informace ohledně koupě Exathermu.
Tak to sem vkládám teď:

Jak vidíte, stručněji už to nešlo , ale budiž. 
Ještě jsem si pak vyžádala zápisy ze zasedání zastupitelstva té doby, ty nafotím a vložím v příštích dnech.

Hezké léto

Alena Kortanová

Předmět: Ekologie

Dobrý den,
k výše uvedenému ještě malé doplnění a stručné upřesnění. Proti uvedenému poskytnutí informací byla 15.5.2017 podána stížnost, která musí být postoupena nadřízenému orgánu, tedy Krajskému úřadu Libereckého kraje. Bylo tak tedy učiněno a toto rozhodnutí najdete na stránkách města zde. To jen ve stručnosti, aby informace byly úplné.
Možná si ale nechte prostudování rozhodnutí na dny, až bude horší počasí a nyní si užívejte přicházející léto, dokument na stránkách do té doby jistě zůstane.
Přeji Vám krásné letní dny.
stručný Martin Řehák


Předmět: Ekologie

Dobré ráno všem.

Děkuji panu Řehákovi, že sem odkaz na mou stížnost a její vyřízení dal. Vlastně mě tím předešel a ušetřil mi tím práci.
Na této stížnosti a jejím vyřízení totiž můžete na vlastní oči vidět přístup úřadů ve své nejnázornější podobě:

Když mi bylo na mou žádost o informace odpovězeno dost kulišácky:

Na můj požadavek
4)     Zveřejnění veškerých studií o kontaminaci tohoto prostoru včetně ceny za všechny tyto průzkumy či studie.

bylo odpovězeno pouze slovy: Dokumenty budou zveřejněny na webových stránkách města. 

Šalamounská to odpověď.... Prolezla jsem tedy městské webovky, ale nikde jsem k těm studiím nenašla ani slovo. Po pár dnech jsem své hledání zopakovala - a opět nikde nic.
No tak jsem podala stížnost na neúplné a jen částečné zodpovězení mé žádosti.
Jak byla vyřízena, vidíte sami: Úředník svého kolegu úředníka podrží (a takto to asi známe všichni i z většiny ostatních povolání, kdo si  někdy stěžoval na práci doktorů, policistů, v podstatě na práci kohokoli, tak o tom ví své..)
Žádost byla (jak jinak ) zamítnuta, postup úřadů nadřízeným úřadem posvěcen.
Ale stalo se to nejpodstatnější: Nějaký čas po podání mé stížnosti jsem odkaz na ty studie o kontaminaci Exathermu na městských stránkách opravdu našla. (I když - ty ceny těch posudků tam myslím chybí - musím se ještě pečlivěji podívat).

Takže ta má stížnost  (ač pochopitelně úřady zamítnuta) měla smysl a svůj účel splnila: Ty informace byly zveřejněny.


Ale já se teď - trochu filozoficky - ptám: Proč to ty úřady takto dělají? Proč se tak urputně brání zveřejnění informací o veřejných věcech, které spravují?? 
V občanech tento jejich neochotný a nevstřícný přístup vzbuzuje zákonitě otázku: Proč nám to tak tají? Proč se tak kroutí, když něco okolo našeho města chce občan vědět? Co v tom asi tedy je zase za kulišárnu?
Proč musí občan, zajímající se o chod svého města (potažmo městská kronikářka) vydávat tolik energie na získání informací o chodu města? Proč slušný a podepsaný dotaz nestačí?
A proč  úřady raději  vydávají spoustu energie na NEzveřejňování informací - proč se tomu tak urputně brání, a stráví na tom zamítání stížností tolik času, který by mohli (a měli) místo toho věnovat rozvoji města, které spravují???

Fakt to nechápu. Vždyť i na stránkách neziskové organizace Otevřená společnost je psáno, že (volně parafrázováno) - "rozumnější" Městské úřady raději dávají na webovky občanům úplně všechny možné informace rovnou. Občané si to tam pak mohou normálně kdykoli najít a prostudovat, nemusí marnit čas Žádostmi o informace podle infozákona 106/1999 Sb. atd. atd. A úředníci tím zveřejněním ušetří i spoustu svého vlastního času a energie, nemusí pak psát x-stránkové traktáty (skoro bych řekla litanie ) o tom, proč informace nelze poskytnout, proč se žádost zamítá a z jakých důvodů atd. atd.

Zkrátka - proč to dělat jednoduše, když to jde dělat složitě, že? 
Přestože nezveřejňováním se úředníci a politici  logicky vystavují podezření ze strany občanů, že na tom a tom úředním postupu "něco možná velmi smrdí". A opravu se tak děje, vždyť takový kauz jsou plné noviny a televize....

Nu - jak je psáno na stránkách Otevřené společnosti, ti rozumnější úředníci, politici a celé Městské úřady raději všechno zveřejňují rovnou - a mají s tím tak mnohem míň práce.... 
Kdy toto pochopí i vedení města Železný Brod?????

Mimochodem, přišel mi z Otevřené společnosti  potvrzovací mail  ohledně nominace 1) brodského MÚ, 2) starosty Mgr. Lufinky a 3) místostarosty Mgr. Mališe na veřejné ocenění v celostátní akci OTEVŘENO / ZAVŘENO.
Všichni nominovaní z celé republiky budou posouzeni odborníky v oblasti práva (na základě pokytnutých jednoznačných důkazů) a o konečných vítězích  této celostátní soutěže pak rozhodne veřejnost, která na webovkách Otevřené společnosti se může s každou nominací podrobně seznámit.

Věřím, že toto ocenění brodský MÚ, starostu ani místostarostu nemine a že se umístí na předních příčkách této celostátní soutěže.  
A že se jím jistě budou také tak nadšeně veřejně prezentovat, jako třeba pozicemi na soutěži Město pro byznys apod. (viďte, pane místostarosto Mališi ).

Hezký letní den všem.

Alena Kortanová
N

bb
Počet příspěvků: 11 zobrazené: 1 - 10
< 1 2 >