Vše o Železném Brodě

Vzhled města

Počet příspěvků: 178 zobrazené: 71 - 80
< << 6 7 8 9 10 >> >

Předmět: Vzhled města

Vážená paní Kortanová, vážený pane Zahradníku,

jsem asi stále naivní člověk, neboť žasnu, co se dá z mé poctivé odpovědi na dotaz pana Zahradníka vyrobit za počínající „kauzu“.
Napřed ale to podstatné a pro zopakování: Jednáme s panem starostou Koberov tak, abychom ložisko vápence Koberovy dostali do takového právního stavu, který by co nejvíc znesnadňoval případnou těžbu v nejbližší době (není míněno příští rok, ale na další desetiletí). Nejednalo by se o žádný velkolom (s pojmem megalom jsem se nikdy, s dovolením, v geologických kruzích, ani při zkouškách z geologie nebo geomorfologie, nesetkal), kvalita vápence je v jiných částech kraje a republiky daleko lepší (to je právě na podrobnější vysvětlení v okruhu kvalita suroviny a její zásoby). Navíc v minulosti značná část obyvatelstva obou obcí s těžbou nesouhlasila. To vše spolu s dalšími důvody nás vede se starostou Koberov k výše popsanému jednání. Nemohu konkrétně odpovědět na některé náměty panu Zahradníkovi, např. časový plán dobývání, odvoz suroviny, protože to nevím. Ta jednání se vůbec v tomto bodu nenacházejí. Obávám se, že to je otázka na případnou dobývací firmu. Silnice pak hraje významnou roli z toho důvodu, že se ložisko nachází po obou jejích stranách.
Teď k některým výrokům: nic jsem nikde nepsal s tím, že jsou to tajné informace. To jste si vyrobili Vy sami. Přesto, když už jsme na to narazili - některé věci ve spisech České geologické služby o konkrétním ložisku skutečně mohou být tajné, je to moje vlastní zkušenost. Zde nic takového nevím a předpokládám, že tomu tak nebude, jestliže v minulosti měl o ložisko zájem zahraniční těžař. O zájmu vojenské rozvědky také nic nevím, nikdo z jednajících se mi nepředstavil jako její pracovník (to by stejně neudělal, měl by asi jiné krytí). Má, bezesporu chabá, znalost špionáže předpokládá, že rozvědka má především úkoly v zahraničí. Pokud by ložisko Koberovy bylo z hlediska státních zájmů tak významné, asi by se o danou lokalitu zajímala spíše BIS.
Ostatně, celý můj postup ohledně CHLÚ Koberovy koresponduje s usnesením Zastupitelstva města Železný Brod ze 14.12.2015, které bylo jednohlasně odsouhlaseno všemi přítomnými 14 zastupiteli (pan poslanec Horáček byl omluven a nebyl přítomen – jeho postoj v této otázce je dostatečně znám). Trochu mi vrtá hlavou, proč všem zastupitelům poskytnuté informace, prakticky totožné jako tady na DF, stačily k odsouhlasení daného usnesení bez další diskuse (pominu-li dotaz pana zastupitele Jakubičky ohledně přetížení nákladních aut z lomu) a už vůbec mě nikdo neobviňoval, že něco tajím. Ale budiž.
Celá moje věta o poskytování dalších informací ústně byla proložena slůvkem prosím. To skutečně proto, že materiály jsou obsáhlé a dotýkají se více, jak už bylo naznačeno, oblastí. Není to tedy proto, že bych nechtěl občany s něčím seznámit. A já skutečně nemám povolení třetích stran informace písemně poskytnout. To neznamená, že je informace tajná a že ji nemohu případně poskytnout ústně. Nemohu tedy paní Kortanové přes veškerou snahu sdělit ani konkrétní zákon, ani konkrétní paragraf. K tomu, abych se však nedostal do křížku s jinými paragrafy, mě vedou 3 důvody:
1) Pro písemné zveřejnění existuje také autorský zákon a já bych nerad porušil pravidla copyrightu (zde se jedná třeba o mapová díla).
2) Na posledních školeních ohledně písemného poskytování informací nám bylo sděleno, že se zapomíná na souhlas třetích stran, což může být v konečném důsledku problémem pro samotného poskytovatele informací.
3) Ne všechny informace lze poskytovat jen tak nebo podle zákona o informacích, protože jemu jsou jakoby „nadřazeny“ zákony, podle nichž se informace poskytují prvotně (např.správní řád) s patřičným poplatkem.(Opět školení).

Ještě jednou tedy: Nemám zájem jakékoliv informace tajit, (pochopitelně pokud mě k tomu nezavazuje má funkce nebo situace), současně se ale snažím respektovat pravidla a zákony České republiky. Někdo si třeba řekne, že se bojím, ale já nemíním strávit svá další léta splácením tučných pokut nebo hůře-pobytem kupříkladu v Rýnovicích (řečeno s nadsázkou). Pokud mi bude chtít paní Kortanová dokazovat, že porušuji pravidla a zákony ČR, nechť se, prosím, podívá na výše zmíněné 3 body a odpoví si sama, jestli je vždy dodržuje. Já Vás, s prominutím, soudit a urážet, tak jako Vy leckdy mě, nechci.
Počet kliknutí na vlákna Transparentnost a Vzhled města nechci komentovat. Také já tam však musím párkrát zabrousit o něco více než bych si přál, abych Vám mohl odpovědět. Zarmoutilo mě však, když jsem se nedávno dozvěděl během 2 dnů , jak se v jedné blízké vesnici a v blízkém městě těší chlapi na to, jak si v hospodě večer nebo v práci popovídají na téma „ Co zas bylo na brodském Diskusním fóru“. A jak se na náš účet vždy pobaví. To mě fakt štve – dělat kašpárky jiným obcím, nezlobte se. A něco to vypovídá o našem DF.
Paní Kortanová a pane Zahradníku, jedna věc mě velmi zlobí. Oba píšete ve svých příspěvcích o korupci. Neříkejte, že jen tak, obecně. Tak proč to zmiňujete v příspěvcích o lomu v Koberovech? Kdybych se snažil o opak, o otevření lomu, pak to chápu. Já však na tomto problému pracuji podle přání obyvatel města a jeho dlouhodobého výhledu. Změnil-li se názor občanů, přestanu se touto otázkou zabývat a budu muset toto rozhodnutí projednat se zastupitelstvem a oznámit ho také starostovi Koberov. Žádám Vás však, máte-li podezření na mé korupční jednání, oznamte to orgánům činným v trestním řízení. Abyste si ušetřili práci, ani já, ani starosta Koberov, ani žádný náš úředník, pokud je mi známo, jsme od nikoho v této věci nedostali ani propisku. Jinak prosím, nepodsouvejte ostatním tyto své myšlenky.
Uvědomil jsem si, že otázka Chráněného ložiskového území Koberovy může být pro někoho po čase opět zajímavá. I s ohledem na to, co jsem napsal výše, připravím besedu s občany na toto téma. Doufám, že se jí zúčastníte i Vy, paní Kortanová a pane Zahradníku. Rád Vás tam uvidím.

Všem občanům Železného Brodu přeji klidný závěr roku.

Ivan Mališ

Předmět: Re: Vzhled města

Dobry den  dekuji za velmi  obsahle vysvetleni, proc neco nejde :) Napriklad proc nejde vlozit sem do mestske diskuse nejakou mapku  toho megalomu (ktery tedy  ma byt  spis jen mikro- lomem rozkladajicim se po obou stranach silnice z Koberov - nepochybne tedy v prostoru nad ustim potoka od Hamstejna, je to tak? :)  kterou  by zvladl muj  - obecne asi uplne  nejpouzivanejsi - prohlizec Chrome. Zkusil jsem odkaz na mapku od pana Havlisty - ale pri  pokusu instalovat si ten  Silverlight mi vyskocila hlaska nize - a tak jsem toho nechal. Zkusim nekdy hledat na geologickych strankach sam, treba neco najdu. Kdyz uz na meste neni k nahlednuti  zadna mapa toho dobyvacihio  prostoru -  o kterem se jedna s prestavkami uz 20 let s nemeckymi i ceskymi firmami a ktera neni natolik tajna, aby nemohla byt  na mestskych strankach ukazana  :) 

  UPOZORNĚNÍ Tyto experimentální funkce se mohou kdykoli změnit, zhroutit nebo zmizet. Nemůžeme vůbec zaručit, co se po zapnutí těchto experimentů stane. Prohlížeč může například samovolně vybouchnout. Ale bez legrace: Prohlížeč může smazat veškeré vaše údaje nebo neočekávanými způsoby narušit vaše zabezpečení či soukromí. Experimenty, které zapnete, budou k dispozici všem uživatelům prohlížeče. Buďte prosím obezřetní. Zajímají vás nové funkce Chromu? Vyzkoušejte kanál beta na adrese chrome.com/beta.

Předmět: Vzhled města

Vzhledem ke značně obsáhlému množství informací k dané tématice budu, prosím, další informace podávat pouze ústně i s ohledem na absenci povolení třetích stran zveřejňovat další skutečnosti písemně.

Pokud byste na to poskytnutí informace potřebovali nějaké "povolení třetích stran ke zveřejnění", nemohli byste je přeci dát ani tomu dotyčnému na radnici ústně, ne?? 
Nebo se, pane Mališi, snad některé informace smějí podávat pouze ústně, ale písemně jsou tytéž informace tajné??? 
Prosím napište konkrétně které a ve kterém zákoně je toto psáno?

Předpokládám, že to není vojenská rozvědka, se kterou ohledně eventuálního ne/těžení surovin a čehokoli dalšího ohledně našeho města jednáte.
Ten, kdo jedná čestně a fér, nemá zapotřebí informace okolo svých aktivit tajit. Naopak je v jeho vlastním zájmu vyložit karty na stůl, předejde tím podezření o korupci a podobně. A to ať jde o úřady, firmy nebo politiky.

Diskuse Vzhled města a Transparentnost spolu úzce souvisí, vlastně je obojí stále o tomtéž: My občané chceme vědět, co se v našem městě a s naším městem bude dít, jak to tu bude vypadat. Máme na to právo. Vadí nám a nesouhlasíme s tím, když si potichu něco na radnici "upečete" a občany pak postavíte až před hotovou věc. 
Obě zmíněná diskusní vlákna mají dohromady už přes 42 tisíc shlédnutí, takže - vážení páni radní- tohle téma lidi evidentně hodně zajímá. 

 
A to opravdu máte tak málo práce a tak mnoho času, abyste jednu a tutéž věc prodiskutovávali s každým zajímajícím se občanem zvlášť???
 A fakt si myslíte, že kvůli informacím o svém městě se občané touží s vámi osobně setkávat a trávit tak s vámi svůj čas? Když by si totéž klidně mohli - a měli - přečíst z domova kdykoli na internetu? A kdykoli i zpětně vyhledat a prověřit?
Máme tu už šestnáct let 21. století, jestli jste si nevšimli...

Když jsem si pročítala webovky Otevřené společnosti, bylo tam mimo jiné zmíněno: Osvícené a občanům otevřené radnice dávají na web raději všechny informace samy a dobrovolně. Šetří to totiž čas a práci jim samotným. 
V řadě měst a obcí a institucí tohle už dávno pochopili. Jen u nás ta chápavost, ale hlavně otevřenost radnice stále vázne.    

Předmět: Re: Vzhled města

K projektum za miliardy (a veliky lom na kvalitni vapenec, ktery by byl v provozu nekolik desetileti k takovymto projektum nepochybne patri) patri vzdy nalezita starost o to, aby je neprovazela korupce. (Minim projekty, ve kterych statni organ hraje jednu ze zasadnich roli.  V pripade,  ze soukroma firma neco buduje na (svem ci cizim) soukromem pozemku  v situaci, kdyz role prislusnych  statnich organu je jen nevyznamna  jde o nejvyhodnejsi nabidku - a mluvit tam  o nebezpeci korupce je prehnane az nesmyslne).  Je tolik novych velkolepych staveb kolem nas,  obcas  evokujicich myslenku "kolik asi musel investor strcit do kapsy  prislusnemu urednikovi"... At jiz jde o metro  v Praze do Motola nebo treba  stavby v blizkem narodnim parku.

Nepodeziram samozrejme apriori mestsky urad Zelezneho Brodu ani  CHKO Cesky raj z pripadneho korupcniho chovani v kauze "Lom v Koberovech". Jen si myslim, ze naprosto otevrene (nekteri rikaji "transparentni")  jednani pred obcany mesta v kazde  takoveto kauze  je nejlepsi zarukou, aby zadne pokuseni k pripadnemu korupcnimu jednani u zadne ze zucastnenych stran nevznikalo - a aby vyvoj prislusneho investicniho zameru a projektu  co nejmene zavdaval pricinu k pripadnym spekulacim na takove tema

Nevim, jak se lisilo - z uredniho hlediska - zakladani lomu za casu barona Liebiega a dnes. Zalozit lom na okraji mesta (mame jich v Brode a okoli nejmin deset a nektere jsou opravdu mohutne - prosli jste se nekdy dukladne celou  tou soustavou cedicovych lomu od Pelechova az po Chuchelnu?)  pripadne i dul (byt tedy slo za dob Rise spis  jen o pokusne dobyvani zelezne rudy) bylo driv asi jednodussi, nez dnes. Pravdepodobne  mely take mestske organy tech dob v tomto smeru i min pravomoci. Neexistovaly zadne odbory zivotniho prostredi ani zadne CHKO. A kam - do ktere vapenky - by se ten vapenec vozil? Auty  pres mesto nebo "jenom" na nadrazi? Intensitu provozu nakladaku vozicich drceny cedic z Pelechova si  z dob pozdniho  bolsevika jiste pamatuje spousta obcanu mesta.  A spousta dalsich otazek... :)

Předmět: Vzhled města

Dobrý den pane Zahradníku,
jen velmi stručně k možné těžbě vápence v lokalitě Koberovy:
V prosinci 2015 bylo rozhodnutím Ministerstva životního prostředí stanoveno Chráněné ložiskové území Koberovy i přes nesouhlasná stanoviska zastupitelstva Železného Brodu, obce Koberovy, odboru územního plánování, stavebního úřadu nebo CHKO Český ráj. Námitky byly označeny jako nerelevantní. Nebyla nám dána ani možnost odvolání, neboť jediným účastníkem řízení byla stanovena Česká geologická služba.
V prosinci 2016 při předložení záměru zpracovat novou Regionální surovinovou politiku Libereckého kraje poukázal místostarosta města s podporou starosty Koberov na uvedený postup spolu s omezenou možností obcí podílet se na tvorbě potřebných dokumentů. Naše dílčí argumenty lze shrnout do následujících okruhů: surovinová politika ČR s ohledem na světový vývoj, kvalita a zásoby těžené suroviny, geomorfologická stavba lokality spojená s rentabilností těžby, hydrologické poměry území, ochrana přírody, dopravní spojení mezi Železným Brodem a Koberovy. Naše argumenty byly označeny jako srozumitelné s dobrou znalostí území a s možností dalšího posouzení případného převedení zásob ložiska do nebilančních, případně odepsaných. Bylo dohodnuto, že se v roce 2017 zástupci obou obcí sejdou se zástupci České geologické služby a budou pokračovat další jednání.
Vzhledem ke značně obsáhlému množství informací k dané tématice budu, prosím, další informace podávat pouze ústně i s ohledem na absenci povolení třetích stran zveřejňovat další skutečnosti písemně.
Ještě jedna prosba, pane Zahradníku. Jako matematik máte jistě blízko ke statistice. Počet obyvatel Železného Brodu je v současné době podle údajů Českého statistického úřadu kolem 6 100 obyvatel. Za období let 1994-2016 měl Brod nejvíce obyvatel k 31.12.1994, kdy dosáhl 6 657 obyvatel. Není tedy pravda, jak píšete v jednom příspěvku, že Železný Brod současnosti je skoro desetitisícové město (tomuto údaji se ani neblíží). Věřím, že se tak stalo nedopatřením, možná snahou o určitou „literární nadsázku“. Prosím, přijměte tedy uvedené oficiální statistické údaje.

Děkuji.

S pozdravem

Ivan Mališ

Předmět: Re: Vzhled města

Dobry den, dekuji  za odpoved. Pisete, ze dokumentu k tomuto zameru  je velmi mnoho a ze ne vsechny jsou urceny verejnosti. To .neni mozno vybrat jich  nekolik - dle Vaseho nazoru - nejdulezitejsich/nejvhodnejsich  a vystavit je na mestske webove strance? Nebo jsou nektere ty dokumenty resp. prislusna jednani o nich tajne/a ?  Prinejmensim  podrobna geologicka mapa + presny zakres toho planovaneho lomu a casovy plan dobyvani   (zrejme ma ten lom mit docela velkolepou velikost -  pokud by i ohrozoval silnici Brod -Koberovy) .Tohle je prece presne neco, co v osobnim podani nelze  prenest v rozumnem case. :Leda ze bych si prinesl na navstevni hodinu na Mesto podrobnou mapu a Vy byste mi  tam dlouhe hodiny zakresloval onu podrobnou geologickou mapu, vcetne zamyslenych lomovych uzemi. Co ale tech dalsich cca 660 zajemcu - obcanu Zelezneho Brodu -  ktere by tohle  treba zajimalo taky?? (U takhle vyrazneho zasahu do uzemi mesta bych predpokladal, ze to alespon 10% obyvatel bude velmi zajimat :)  Z toho co pisete, mam mimochodem   dojem, ze napr.  CHKO Oesky raj  ani moc proti tomuto projektu neprotestovala - kdyz to srovnam s jejich udatnym - a siroce pred par lety  medializovanym - bojem proti planovane dalnici R35 kolem Turnova. (Kterou se jim podarilo z usemi CHKO vyhnat.) Tiimto  (zde v tomto prispevku) nevyjadruji zadne   osobni stanovisko ani k tomu megalomu, ani k vedeni dalnice R35.

Předmět: Vzhled města

Vážený pane Linko.

V minulém příspěvku jsem napsal, že přestávám rozumět na první pohled solidním informacím. To ovšem neplatí na ty Vaše, protože solidní, podle mého názoru nejsou ani náhodou. Nikdo Vám přece nebere Ivana ani Frantu, což ovšem neznamená, že jsou nedotknutelní, tím spíše, že je voliči pověřili správou věcí veřejných, což zákonitě předpokládá různé názory na její výkon.

Samozřejmě je mnohem „bezpečnější“ a pohodlnější, dle mne, své názory předkládat a jiných kritizovat v hospodách. A vidíte, přece se jen sem tam najdou lidé, kteří přes vaše obavy o jejich duševní zdraví jednají transparentně, nebojácně a odvážně, což podle Vás hraničí se zdravým rozumem.

Nemám ambice posuzovat na čí straně je pravda, nicméně, jak jsem už napsal, ze zkušeností vím, že pouštět se do neanonymních psaných i slovních diskusí, bez znalostí principů a prokazatelných důkazů, končí mnohdy ostudou. Také jsem si myslel, že už letos nebudu na nic reagovat, ale hrubost a urážky nelze nechat bez povšimnutí.

Pěkný den

Předmět: Vzhled města

Pane Linko, 

Vaši omluvu přijímám. 
A ty krásné betlémy od Vaší rodiny nevyhodím, není proč.
Zvu Vás - přijďte se na ně i na těch ostatních cca 60 do mého minimuzea podívat.  Budu mít od 25. 12. do 28.12. každé odpoledne v minimuzeu otevřeno - vlastně právě hlavně pro Broďáky, jejich děti a vnoučata.Těm dětem totiž dělají největší radost a zážitek.

Pokojné vánoce všem.

Alena Kortanová

Předmět: Vzhled města

Paní Kortanová, 
nevěděl jsem že máte deprese, omlouvám se, mohlo mně to dojít. 
Jinak co se týká těch betlémů co máte od nás, tak vás asi zklamu, ale osobně jsem se podílel na jejich výrobě, tak snad je teď nevyhodite,byla by to škoda. 
Nechme už toho....přeji klidné svátky.

Předmět: Vzhled města

Vážený pane Linko,

tohle je pro určitý typ lidí typické: Když jim dojdou věcné argumenty, začnou dávat rány pod pás.
Ale tím si moc nepomůžou: Snahami o rány pod pás jen sami sebe "odkopou", ukážou svou pravou tvář. Dehonestují tím (u normálních, přemýšlejících lidí) však jen sami sebe, nikoli toho, o čí dehonestaci se takovým podlým způsobem snaží.

Navíc - přejete mi kupu skutečných starostí....Tak to je tedy i pro mě silná káva.... Zrovna pro mě...
Pane Linko, jste mladý a Vás osobně neznám. Ale Brod je tak malý: Znám se dobře s Vašimi rodiči, léta si tykáme. Váš tatínek stavěl (a velmi dobře) náš firemní dům. Od Vaší maminky mám dva nádherné betlémy ve svém minimuzeu. Než tedy příště vypustíte z úst (nebo z klávesnice) takovou podlost - přání pro mě, abych měla kupu skutečných starostí, zeptejte se svých rodičů, jak šel můj život, oni to znají.  

Pro ty mimobrodské, kteří neví, nač pan Linka naráží: Po dlouhodobých obrovských stresech osobních i firemních jsem před 6 lety onemocněla depresí. To je těžká a zlá nemoc, nepřála bych ji ani nejhoršímu nepříteli. Tato nemoc dle statistik postihne aspoň jednou v životě 20% populace, tedy každého pátého z nás... Takže snad každý člověk (vyjma těch hodně mladých) se s ní minimálně ve svém okolí setkal a ví, oč jde... 
Ale i přesto, že jsem kvůli této nemoci třikrát pobyla v nemocnici, a přesto, že návrat této nemoci nade mnou už do smrti bude viset jak Damoklův meč, tak se nemusíte, pane Linko, o můj duševní stav obávat: Mám teď svou milovanou, klidnou a nestresovou práci. Mám konečně po letech šťastný osobní život. Myslím, že můj příběh snad dokonce může být nadějí pro všechny ty, kteří touto nemocí trpí. A jak právě na mně vidíte, po překonání ataků téhle zlé nemoci lze žít spokojený a šťastný život a dokonce se aktivně zapojit i do života občanského.
Ano, když mi někdo tváří v tvář do očí lže - tak to mě skutečně dostávalo do kolen, to mě skutečně zdravotně ohrožovalo. I proto se takovými lidmi už nehodlám osobně setkávat. 
Ale zprostředkovaně - přes monitor počítače nebo přes audiovizuální záznam - mi to neškodí, to mě nestresuje a zdravotně neohrožuje.

Víte, v části populace je stále ještě brána jakákoli duševní nemoc jako společenské stigma, a dokonce podlými lidmi je i takto zneužívána (= Tahle ženská je blázen...).
Ale já se za to nestydím, není totiž proč:
Tato nemoc je jako jakákoli jiná. Měl by se snad někdo stydět za to, že třeba prodělal infarkt? Že byl zraněn při autonehodě, nebo že má zánět žil - dosaďte si sem jakýkoli zdravotní problém.
Jen omezení a zlí lidé se projevují jak někdy vidíme....

Pane Linko, buďte klidný. Jsem duševně naprosto v pohodě.
A Vám přeji, abyste měl to štěstí a nikdy nepoznal takové stresy a nikdy neonemocněl depresí ani žádnou jinou zlou nemocí. Přeji Vám hodně zdraví a štěstí a to nejen o Vánocích.

Radostné Vánoce všem, 
pokoj lidem dobré vůle.

Alena Kortanová  
Počet příspěvků: 178 zobrazené: 71 - 80
< << 6 7 8 9 10 >> >