Vše o Železném Brodě
Vzhled města
Předmět: Vzhled města
Předmět: Vzhled města
Předmět: Vzhled města
Předmět: Vzhled města
Vážená paní inženýrko,
Byl bych rád abyste napříště nepsala svoje lživé informace na diskusi, protože to nemáte zapotřebí. Jestli ano, tak je mi to osobně líto, ale asi s tím nic neudělám.
Sama víte, že Vaše prohlášení o tom, že kroniku píšete zadarmo je lež.
Vy jste ještě nepředala celý prvopis kroniky z roku 2014, ale máte jej zaplacený. Taktéž máte zaplacenou kroniku za rok 2015 /částka byla zkrácena na Vaši žádost/ a do této doby jste neodevzdala ani řádek.
Z těchto důvodů Vás žádám o relevantní informace a ne o Vaše výmysly a lži.
S přáním krásného dne.
Mgr. František Lufinka
starosta
Pan starosta žádá relevantní informace a dokonce mě obviňuje ze lži.
Takže k jeho mailu jemu i vám všem sděluji toto:
Kronika se nepíše tak, že si jednoho dne sednete, podíváte se dlouze z okna, a napíšete kroniku a jdete ji odevzdat.
Psát kroniku je průběžná (a velmi zajímavá) práce:
1)
Nejdřív pro ni musíte mít všechny podklady:
Denně sledujete dění ve světě,republice, kraji, ale hlavně ve svém městě. Ty první tři sledujete proto, že i o nich je v kronice kapitola, aby dění ve městě bylo zasazeno do širšího kontextu.
Z novin a dalšího tisku vystřihujete články o Brodě a jeho osobnostech, ty se pak srovnané a chronologicky nalepené dávají do přílohy kroniky.
Chodíte osobně na co nejvíc místních akcí,sbíráte z nich pozvánky, letáčky, plakáty - taktéž do přílohy kroniky. Kde to jde,tak fotíte a fotky z akcí si do počítače utříděně archivujete.
Stahujete fotky z místních akcí od jiných lidí, v tomto veřejně děkuji Petrovi Červovi a Věrce Bartoňové, jejich krásné reportážní fotky jsou pro brodskou kroniku ozdobou a velkým přínosem.
Ohledně počasí si zajišťuji údaje ze soukromé meteorologické stanice a děkuji tímto veřejně panu Veverkovi (teď si nejsem jistá, zda si jméno správně pamatuji, kdyžtak ho dodatečně opravím), že mi je ochotně poskytuje už ve grafech zpracované.
Navíc - zapisuji si zajímavosti počasí - třeba kdy ten rok poprvé sněžilo, kdy poprvé mrzlo, která část roku byla teplejší/chladnější než obvykle apod.
Mluvím s pamětníky a zapisuji jejich vzpomínky, protože do kroniky jsem zařadila i oddělení Historické okénko, s několika kapitolami.
Shromažďuji od jednotlivých institucí a spolků jejich výroční zprávy. Mimochodem, výroční zprávy ze škol jsou k dispozici až na podzim dalšího roku, takže už kvůli nim jaksi nejde kroniku třeba za rok 2014 odevzdat v lednu 2015, ale úplně nejdřív na podzim 2015.
A takto bych mohla pokračovat dál a dál, shromažďování podkladů ke kronice je velmi pestrá až mravenčí průběžná práce ( Pro mě nesmírně zajímavá - dozvídám se při ní mnoho nového) .
2)
Třídění materiálu a vlastní psaní:
Když mám nasbírané podklady, začínám to třídit, vybírat z fotek ty nejlepší, které použiji a teprve pak začít psát jednotlivé kapitoly. Nejdřív píšu fakta, pak to upravuji stylisticky, a nakonec pravopisně, vypilovávám to postupně a pečlivě stejně jako své dvě knihy, tohle totiž nejde udělat "na první dobrou".
Poté vše zpracuji graficky, což pro mě při kronice 2013 a 2014 byl velký oříšek, pro mě zcela nová dříve neprobádaná oblast, ale nyní už mám na to jakousi šablonu.
3)
Kontrola kroniky vedením města
Předzpracovanou kroniku donesu na flešce na město, aby si to starosta a místostarosta přečetli a případně okomentovali - co je třeba doplnit, kde je podle nich nepřesná informace, zkrátka - zkontrolují to. Zákon o kronikách vyždaduje, aby byla pak hotová kronika orazítkovaná a podepsaná vedením města.
4)
Vytištění, svázání a odevzdání kroniky
Po kontrole vedením města se kronika může vytisknout a nechá se svázat. Dotřídí se k tomu do konečné podoby několik beden příloh (ty výstřižky z novin, plakáty, různé katalogy z výstav a další materiály).
Nakonec se vytištěná kronika nechá orazítkovat městským razítkem a podepsat starostou, jeden její výtisk se dodá Okresnímu archivu, jeden zůstává na městě, jeden v Městském muzeu a u nyní připravované kroniky nově i jeden výtisk do Městské knihovny, a poslední výtisk zůstává mě.
Kroniku 2014 bych teoreticky mohla úplně nejdříve odevzdat až po obdržení a zpracování výročních zpráv ze škol, což je na podzim 2015.
Jenže na podzim 2015 jsem byla delší dobu nemocná, z čehož přes dva měsíce v nemocnici, takže v psaní kroniky jsem pokračovala až po svém uzdravení.
V květnu jsem panu starostovi, tedy jeho asistentce Ing. Jitce Kolové, donesla na flešce Kroniku 2014, s tím, že tam chybí jen pár kapitol o několika spolcích, že cca z 90 nebo více % je už hotová, takže ji nesu starostovi ke zkontrolování.
Dodnes, půl roku poté, na to nebyla ze strany starosty vůbec žádná reakce. Nevím, zda to starosta četl nebo nečetl.
Zkrátka - za půl roku vůbec nijak nezareagoval.
Tak na to stále čekám a prostě píšu průběžně dál, současně těch pár kapitol z r. 2014, kroniku 2015 ( nyní mám hotovo asi tři čtvrtiny) a sbírám materiál a mám rozepsanou i kroniku 2016.
Ano, mám zaplaceno za kroniku 2014 a za tři čtvrtiny kroniky 2015 (do října).
Poté už rok dělám kroniku zdarma, bez smlouvy, bez Dohody o provedení práce. Jediné, co pro to mám od města, jsou předplacené noviny MF Dnes.
Nemám potřebu se u pana starosty o odměnu za psaní kroniky doprošovat a budu ji takto zdarma klidně a ráda dělat dál, ta práce má velký smysl, dělám to pro své město ráda a jsem přesvědčená, že takovou kroniku, jako má Železný Brod (nyní od r. 2014 každý ročník už více než 300 stran), nebude mít snad žádné město v Libereckém kraji.
Možná jen s výjimkou Turnova, kde kroniku vede s obrovským nasazením vystudovaná archivářka.
A doufám, že pan starosta při zdůvodňování svého už půlrok trvajícího absolutní nezájmu a nereagování to nebude chtít hodit na svou asistentku Ing. Jitku Kolovou, jak je zvykem politiků - že za jejich chyby vždycky mohou jejich podřízení.
Že to tam na flešce nesu, musel osobně vidět a slyšet, měl otevřené dveře do své kanceláře, tam nikoho neměl a naši konverzaci s Ing. Kolovou musel celou slyšet, skrz ty otevřené dveře mě viděl a pozdravili jsme se.
Nerada bych tedy, aby jeho nezájem a nereagování bylo hozeno na jeho asistentku, která je vždy vstřícná, milá a naprosto profesionálně perfektní.
To jsme se ale hodně vzdálili od tématu Vzhled města.
Nicméně - i tato odbočka myslím dokresluje situaci, jak v Brodě probíhá komunikace o důležitých věcech ve městě, jak se vedení města chová k občanům a jak s nimi ochotně/ neochotně spolupracuje/nespolupracuje. A můžete sami posoudit, kdo tady lže.
Hezký den všem
Alena Kortanová
Předmět: Vzhled města
Předmět: Vzhled města
musím se ohradit proti Vašim paušalizacím a nařčením proti orgánům ochrany přírody. Na odborech životního prostředí (OŽP), v AOPK ČR i v ČIŽP, které jste nařkla z toho, že přírodu nejenže nechrání, ale dokonce obhajují její ničení, pracuje mnoho vzdělaných odborníků, kteří se ochraně přírody často věnují i ve svém volném čase, a takovéto shazování jejich práce do slušné diskuze nepatří. Z Vašich příspěvků vyplývá, že nemáte reálnou představu o náplni práce orgánů ochrany přírody. Nechcete uznat, že odborníci na ochranu přírody mají prostě odlišný názor na pokácení borovice před sklářskou školou a raději je obviníte z neschopnosti, obhajování ničení přírody a přehazování zodpovědnosti (nechat si vypracovat posudek např. od AOPK, není zbavování se zodpovědnosti, ale jakýsi kontrolní mechanismus, aby rozhodnutí bylo podepřeno více argumenty). Využila jste možnost oznámit daný případ České inspekci životního prostředí, která rozhodnutí o pokácení přezkoumala a potvrdila jeho zákonnost. Toto opět neuznáváte a obviňujete ČIŽP ze selhání. Demokracie stojí na dodržování práva a nikomu z nás by se nelíbilo, kdyby proti nám úředník postupoval svévolně. Jakou odbornost v oboru stavíte proti lidem z OŽP, AOPK či ČIŽP? Platany, o kterých se několikrát zmiňujete, jsou ve skutečnosti javory mléče (Acer platanoides) a ač je v návrhu osázení uveden kultivar (se světle zelenými listy), který je citlivější na slunce, tak před školou byl nakonec vysazen červenolistý kultivar, který naopak velmi dobře snáší plné oslunění. Podobně hovoříte o památné borovici, ačkoli daná borovice památným stromem vyhlášena nebyla a vztahovala se na ní pouze všeobecná ochrana. Podobným způsobem vnášíte do diskuze mnoho nepřesností a nepravd (předpokládám, že neúmyslně) a z nich rozvíjíte rychlé paušalizace a soudy a zakrýváte tak možná některé dobré věci, o které Vám jde, například transparentnost.
Referent životního prostředí
Bc. Vítězslav Prchal