Vše o Železném Brodě

Vzhled města

Počet příspěvků: 178 zobrazené: 31 - 40
< << 2 3 4 5 6 >> >

Předmět: Vzhled města

Dobry den vsem 
ja bych  taky jeste  zopakoval dotaz, ktery jsem tady uz kladl: Kolik obcanu hlasovalo v prislusne ankete o promenade na Jiraskove nabrezi na webu mesta? Pet? Dvacet? Padesat? (I to posledni by bylo  malo.) Ke stromum u Sklandy se  nevyjadruji - natolik to tam neznam a nepamatuji si dostatecne predchozi stav.  Zajima mne ale, jake umysly ma Mesto a jeho odbor zivotniho prostredi se starymi  lipami  https://goo.gl/photos/zFTNpuqtJp3PDTJPA na Jiraskove nabrezi. Domnivam se, ze to jsou pozoruhodne stromy -  jejichz  pripadne kaceni by melo byt velmi dobre oduvodneno.  Pro parkovani dalsich aut by se pri trose snahy daly najit i  jine - nyni devastovane - plochy v  okoli (treba zde?  https://goo.gl/photos/fzueSpoMogyBYwrg6 ) a pripadna nebezpecnost tech mohutnych lip  by mela byt  dle meho nazoru  individualne,  pro kazdy  strom,  oduvodnena. Jinak mi to prijde jako vandalismus resp. prilisna  arogance  navrhovatele a  architekta. Srovnatelna s aroganci planovacu a architektu, kteri pred 50 lety ponicili vzhled do te doby malebneho mesta  necitlivym umistenim proporcne nevhodnych panelaku. Tehda - za bolsevika - se nikdo na nazory obcanu (zda by treba ty novostavby neslo koncipovat jinak, za  porovnatelnou cenu,  s porovnatelnym komfortem bydleni a pritom s vetsim respektem k mistu, kde se ty domy stavi) samozrejme neptal.  Dnes se sice usporada anketa (opakuji dotaz: kolik lidi se zucastnilo a s jakym skore?)  ale je to spis jen takova hra na demokracii:  "Vy se vyjadrite (jak  presne - Vam  nerekneme)  a my si pak stejne udelame, co chceme". Jasne, po 50 letech se to zas  vyrovna,  vzdyt i  v okoli panelaku dorostly za tech 45 let  pomerne velke stromy, ktere velikost  tech vezaku opticky zmensily. Takze uz tolik nestrasi (cizi navstevniky mesta;    mistni si jiz davno zvykli :) 

Předmět: Vzhled města

Tak dnes mi došel mail od pana Jaroslava Petrušky, DiS., z Odboru životního prostředí.
Zde je jeho znění:

Vážení paní Kortanová,

dne 6.10.2016 jste zaslala na podatelnu Města Železný Brod a také na e-mailovou adresu pana starosty a místostarosty žádost o poskytnutí informací ve smyslu zákona 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím vztahující se ke kácení stromů před Střední uměleckoprůmyslovou školou sklářskou v roce 2016.

Městský úřad je orgánem obce a v souladu s § 109 zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení) ve znění pozdějších předpisů rozhoduje v případech stanovených tímto nebo zvláštním zákonem. Z tohoto ustanovení vyplývá, že informace podle zákona 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, poskytuje jednotně úřad.

Vaše žádost neobsahuje náležitosti podle odstavce 3 § 14 zákona 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím ve znění pozdějších předpisů, proto není žádostí ve smyslu tohoto zákona.

Zároveň Vás vyzýváme k doplnění údajů podle odstavce 2 věty druhé § 14 zákona 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím ve znění pozdějších předpisů.

Pokud nebude žádost doplněna a podána prostřednictvím elektronické adresy podatelny Města Železný Brod, která je zveřejněna na webových stránkách, do 30 dnů od tohoto doručení, bude žádost odložena. V případě že nemůžete zaslat podání e-podatelnou, můžete žádost podat osobně nebo prostřednictvím České pošty.

Dne 12.10.2016

Za OŽP Jaroslav Petruška, DiS.

Když si tuto "úředničtinu" přeložíme do normální češtiny, znamená celý ten složitý úřední traktát pouhé tyto dvě věty: 

1) Do své žádosti jste měla podle podle § 14, jeho 3. odstavce uvést i svůj datum narození.

2) Svou žádost jste měla poslat na adresu epodatelna@zelbrod.cz s elektronickým podpisem a nebo ji musíte podat osobně nebo prostřednictvím České pošty.

K tomu uvádím: Ano, datum svého narození doplnit můžu, je to 22.6.1965. Ostatně - tento můj datum narození máte na městě v evidenci obyvatel, tak jako tam máte data narození všech obyvatel města. Jak je vidět, asi jste tedy na Městském úřadě opravdu nevěděli, která že Alena Kortanová ze všech  železnobrodských Alen Kortanových Vám vlastně tu žádost podává. Přestože jsem v Železném Brodě toho jména jediná.... 


Ohledně v zákoně psaném podání žádosti na epodatelnu (zde v Brodě epodatelna@zelbrod.cz) s elektronickým podpisem: 

Žádost jsem poslala na maily: podatelna@zelbrod.cz, starosta@zelbrod.cz a mistostarosta@zelbrod. Když Vám však nestačí poslat žádost občana na váš úřad třikrát, dobrá tedy, budete ho mít i počtvrté - donesu žádost i s doplněným datumem narození zítra osobně na podatelnu a nechám si tam úředně potvrdit datum podání.

Co si od těchto zbytečných úřednických obstrukcí slibujete, nechápu. Možná si myslíte, že mě zasypete paragrafy a že se toho leknu. Nebojte, neleknu. Peripetie s úřady a jejich neochotou nebo neschopností jsem řešila po 20 let  podnikání takřka denně, takže v tom mám dostatečnou praxi. A ani by jí nebylo třeba, aktuální znění zákonů si dnes každý může najít a přečíst na www.UplneZneni.cz, www.zakonycr.cz a dalších místech.

Jediné, čeho můžete takovýmito průhlednými (a podle mě trapnými) obstrukcemi dosáhnout je to, že 15ti denní zákonná lhůta k podání informací začne až po mém zítřejším dodání doplněné žádosti zítra osobně na podatelnu. A tedy vaši zákonnou povinnost informace podat jen o pár dní odsunete. Ale vykroutit se nemůžete, ač byste evidentně rádi.  

Možná, že jste mě tímto chtěli jaksi veřejně "vyškolit" ve správnosti používání zákonů a paragrafů a psaní žádostí. To je ve světle toho, že vy - "profesionálové" si v úředních dokumentech nedovedete ohlídat ani tu nejzákladnější věc - správně uvedeného žadatele - opravdu komické. Tedy spíš tragikomické.

Dle zákona o obcích 128/2000 Sb., § 103 e) za informování veřejnosti o činnosti obce zodpovídá starosta. Proto mi přijde zvláštní, že o záležitostech podávání informací mi píše pan Petruška a nikoli pan starosta. Ještě zvláštnější je fakt, že mail od pana Petrušky je přeposlaným mailem z adresy stavebni@zelbrod.cz. Tak jak to vypadá, ve věcech podávání informací nerozhoduje ve skutečnosti ani pan starosta, ani pan Petruška z Odboru životního prostředí, ale kdosi ze Stavebního odboru....???

Můžete se v tomto městě Kocourkově, kde městští úředníci a ředitel sklandy hrají veřejně občanům pohádku "Císařovy nové šaty", ještě něčemu divit ???


Předmět: Vzhled města

Paní Kortanová, nezlobte se na mne, ale pokud sama požadujete zákonný postup a v situaci, kdy Vás město upozorní na to, že Vaše žádost neodpovídá zákonnému postupu, tak to zlehčujete a radíte městu, že si to má doplnit za vás, tak to svědčí vypovídá  jen o nějaké vaší uražené ješitnosti.
Pokud od jedné strany sporu požadujete, aby se striktně držela zákonů a sama je nechcete dodržovat, tak raději nic nepište.

Předmět: Vzhled města

Vážený pane Tribučku,

Váš názor respektuji, ale nesdílím.

Já městu neradím, jak si má potřebné údaje doplnit, ale poukazuji na to, že ten můj chybějící datum narození k mé identifikaci a k zodpovězení mé žádosti vlastně vůbec nepotřebuje. Datum narození je nezbytný třeba tam, kde (hypoteticky) žádost podává Josef Novák, bydlící v paneláku, kde Josefů Nováků bydlí devět, z toho třeba tři - děda, otec, syn) v jednom bytě. A oni potřebují identifikovat, který z nich žádost podává a kterému z nich mají tedy odpovědět.

Ale dobrá - já svou formální chybu ve své žádosti promptně opravím a dnes doplněnou žádost na podatelnu města osobně doručím. 
Buďme tedy přesní v dodržování všech zákonů a formalit NA OBOU STRANÁCH, já jsem pro.  

Tady jde ale podle mě o zjevnou a do očí bijící neochotu města informace poskytnout. Ve většině měst a obcí odpovídají na slušné a podepsané dotazy občanů dobrovolně a běžně, nikoli až "dokopáni" úředně podanou žádostí.

Navíc - tady jde také o zjevnou a do očí bijící neschopnost vedení města a některých jeho úředníků: Oni sami, ač profesionálové z našich daní placení, mají ve svých dokumentech - například v rozhodnutí o skácení těch stromů před sklandou - zcela zásadní a fatální chyby. Porovnejte si chybu o síle chybějícího datumu narození na straně mé -občana, a zcela zcestné a chybné uvedení samotného žadatele o skácení a chybné uvedení účastníka řízení na straně některých městských úředníků a činitelů. To není pouhý "překlep", jak psal pan Petruška, to je zcela diletantská a špatná práce Odboru životního prostředí. 
Tím spíš, když oni, kteří mají svá rozhodnutí povinnost kontrolovat, požadují důkazy o předčasném skácení té borovice po mě - po občanovi, který na situaci veřejně upozornil. Přes to, že si tento důkaz mohou opatřit sami - zvednout se z tepla svých kanceláří a jít se na místo těch cca 200 metrů osobně podívat.

Jde mi o to, že když stát, město, a jejich úředníci chtějí cokoli po občanovi, tak občan musí jejich nařízení vyhovět, dodržet a vždy písemně zodpovědět, v státem požadovaných lhůtách a pod vysokou penalizací.
Když ale naopak občan potřebuje něco po státu (městu, úřednících), ti ho (pokud mu vůbec odpoví) jen zasypou hromadou paragrafů, vysvětlujících proč "to nejde", proč oni občanovu záležitost "nemohou" zodpovědět, vyhovět, vyřídit. 
Úředníci spoléhají na to, že se běžný občan v zákonech sám nevyzná (jak by taky mohl, když v té houštině se nevyznají mnohdy už ani sami právníci a soudci). A doufají a spoléhají na to, že to občan vzdá a že "dá pokoj" a už po nich raději nebude chtít vůbec nic. Spoléhají na to, že takto občana otráví a odradí a oni budou mít tím pádem v práci klídek. 

Tedy - abych byla spravedlivá, takto postupují jen některá města, některé instituce, někteří úředníci. Je to jen a jen v lidech. I na našem Městském úřadu: 
Kdykoli jsem něco potřebovala například po Finančním odboru, Živnostenském odboru, po úřednicích na pokladně, úřednících na vyřizování občanek, na matrice, na památkách, po Informačním a kulturním centru, tak byli nesmírně ochotní, vstřícní, milí. Vše potřebné mi vždy vysvětlili, poradili, pomohli a záležitost rychle vyřešili, bez chyb, jako perfektní profesionálové a lidsky příjemní úředníci. (A to jsem  možná ty brodské ochotné a profesionální nevyjmenovala všechny). 
Ovšem zcela jiná situace je, pokud něco chcete po vedení města - po starostovi, místostarostovi a několika málo odborech. Tam to vždy buď vůbec "nejde" - není možné informace poskytnout, není možné poradit, záležitost včas a bez chyb profesionálně vyřídit. 
Je škoda, že kvůli takovýmto neochotným, nevstřícným a neprofesionálním jedincům často pak lidé házejí všechny úředníky do jednoho pytle - jako líné, neschopné a neochotné parazity naší společnosti.  

Ještě vlastně dlužím odpověď panu Palovi, vedoucímu Odboru životního prostředí: Píšete, že vše u Vás je přesně podle předpisů a zákonů. 
To je Váš názor. Já mám názor opačný. A to, na čí straně je pravda, se ukáže až po kontrole a ověření z příslušných nadřízených orgánů.

Ale jak je vidět, neochota a neschopnost vedení města a některých odborů trvá. Dobrá, obrátím se tedy i na organizaci Otevřená společnost,kde mají i právníky - odborníky na poskytování informací, a to zdarma. Obrátím se na Ministerstvo životního prostředí a další nadřízené instituce.

To není nějaká uražená ješitnost, jak píše pan Tribuček. To je boj občana s (některými) neochotnými a neschopnými úředníky obecně. Pane Tribučku, vždyť příště se taková záležitost může týkat i Vás, může se týkat kohokoli.
A to, že to sem veřejně píšu, může možná pomoci jako určitý manuál i ostatním občanům, kteří se s (některými) neochotnými a neschopnými úředníky také potýkají.

Hezký den všem

Alena Kortanová
 

Předmět: Vzhled města

Dobrý den všem, 

tak svou žádost o poskytnutí informací, doplněnou o chybějící datum mého narození, jsem už na podatelnu města osobně donesla a nechala si podání potvrdit. Takže již nic nebrání tomu, aby byla mé žádosti vyhověno a informace poskytnuty.

 A protože doplnění mé žádosti mělo pouze formální charakter (přesná identifikace mé osoby), nikoli doplnění věcného charakteru, je vedení města povinno mi odpovědět v zákonné lhůtě 15 dnů od podání mé žádosti 6.10.2016. Tato patnáctidenní lhůta tedy uplyne v pátek 21.10. 

V zákoně jsou sice uvedeny obě možnosti - počítat lhůtu od původního podání a nebo od doplnění podání. Ovšem obrátila jsem se na organizaci Otevřená spoečnost (www. otevrenaspolecnost.cz) a tam je ohledně toho renomovanými experty (zde konkrétně Oldřich Kužílek, spoluautor Zákona o poskytování informací) uvedeno toto:

Jak plyne z citovaných ustanovení, podání žádosti je neformální úkon (může být učiněn i ústně) - požadavek, aby žadatel ve své žádosti uvedl některé své osobní údaje směřuje pouze k tomu, aby žádost mohla být řádným způsobem vyřízena (např. žádat doplnění osobních údajů podle § 14 odst. 5 písm a) je možné pouze tehdy, pokud jejich nedostatek brání řádnému vyřízení žádosti - zejména podle §  14a nebo § 15 - to znamená zejména tehdy, pokud má být žádost správním rozhodnutím zamítnuta). Na základě těchto údajů povinný subjekt nemůže mít jistotu, že žádost o informace skutečně podává ten, kdo je označen za žadatele.

Pokud je tedy žadatel vyzván k upřesnění žádosti podle § 14  odst. 5 písm. b) InfoZákona, potom je třeba toto doplnění posuzovat společně se žádostí samotnou - žádné další formální nároky na doplnění žádosti o informace podle našeho názoru není možné klást. Z doplnění jen musí být povinnému subjektu zřejmé, k jaké žádosti se vztahuje - tedy k jaké žádosti je má přiřadit.

Jinak, každému, kdo má nějaké problémy s úřady a jejich otevřeností obecně, doporučuji organizaci Otevřená společnost (www.otevrenaspolecnost.cz).

Doporučuji prostudovat tyto stránky nejen občanům, ale i všem úředníkům a zejména našemu panu starostovi a místostarostovi, aby se opakovaně nedostávali ohledně ne/poskytování informací do potíží.

Vždyť to by přece měl být společný cíl občanů i vedení města – aby vše ve městě fungovalo správně dle litery zákona. 

Předmět: Vzhled města

Mimochodem, pan starosta Lufinka mi poslal 13.10.2016 mail.

Nechci ho teď komentovat celý, to by bylo na dlouho, ale zmíním se o dvou zásadních věcech: Cituji:

1) "Je fascinující kam až ve svých konspiračních teoriích jste ochotna zajít. Myslím si, že Vaše nařčení hraničí s pomluvou."

K tomu chci panu starostovi veřejně říci: Klidně na mě třeba podejte trestní oznámení pro pomluvu, klidně to dejte k soudu. Nemám z toho ani nejmenší obavu a ochotně se k takovému soudu dostavím. A budu jen ráda, když takové Vaše případné podání soud posoudí a rozsoudí.

2) "Investiční záměry města jsou předkládány komisi pro vzhled města ke konzultacím."

Zde pane starosto už naprosto otevřeně lžete. Minimálně o těchto dvou zásadních investičních záměrech jste Komisi pro vzhled města vůbec neinformoval: 
O provizorním a nekoncepčním vydláždění části plochy Malého náměstí se Komise (a veškerá brodská veřejnost) dozvěděla až ve chvíli, kdy na místo přijely stavební stroje.
Dále jste již měsíc či měsíc a půl jednali s panem místostarostou s vodovody a kanalizacemi ( jejich přesný název si doplňte sám) o rekonstrukci kanalizace a následném položení asfaltu v ulicích památkové rezervace Trávníky. 
Ani jeden z těchto zásadních investičních záměrů nebyl Komisi vůbec oznámen, natož s ní konzultován.      

Pane starosto, i když jsem Vás nevolila, léta před Vaším zvolením starostou a ještě nějaký čas poté jsem si Vás vážila jako čestného, rovného a pravdomluvného člověka. 
Bohužel, už si Vás vážit nemohu.

Alena Kortanová

Předmět: Vzhled města

Dobrý den, jenom bych chtěl podotknout, jaký to asi ing. projektoval to Malé náměstí. Stojí-li autobus na zastávce ve směru Jirkov, tak je silnice úzká, že se nadá objet aniž by se muselo skočit kolem na chodník... V pátek když přijely děti z plavání z 1zš a než všichni vystoupily, tak nás tam pár aut čekalo až za křižovatku.

Předmět: Vzhled města

Tak mi přišla odpověď z organizace Otevřená společnost ohledně toho, zda si vedení města může vybírat, jak občanům odpovídat bude a nebo nebude. Zde to máme: 


Když to shrnu, tak vedení města si může opravdu vybírat, jak na otázky občanů dobrovolně odpovídat, či dokonce zda na ně vůbec odpovídat. Není na to žádný předpis, je to jen otázka politické kultury.

Vedení města však MUSÍ ze zákona poskytnout informace žádané podle tzv. Infozákona, a to ve lhůtě do 15 dnů. 

K tomu mě napadá: Dobrovolné poskytování informací vedením města občanům je jen věcí politické kultury. Toto vedení města má bohužel politickou kulturu takovou, jakou vidíme například v této diskusi.  
Ale nevěšme hlavu - čas letí. Už jsme totiž v druhém poločase, za necelé dva roky budou nové komunální volby. A v nich  (doufám a věřím) bude zvoleno takové zastupitelstvo a z něj vycházející vedení města, které bude mít politickou kulturu a ochotu vůči občanům jinou - lepší.

Dobrovolně tedy město žádné informace poskytovat nemusí. Ovšem na oficiální žádost dle tzv. Infozákona musí, do 15 dnů. 
Jediná fungující obrana proti současné neochotě radnice zodpovídat občanům na dotazy je tedy tato: 
Tyto dotazy poslat současně jako oficiální žádost dle tzv. Infozákona. Mám v tom již praxi, předepsaný text se všemi náležitostmi, tak tedy budu městu všechny mě zajímající otázky z tohoto diskusního fóra posílat jako oficiální žádost o informace. A až mi město odpoví (MUSÍ odpovědět), dám sem na diskusi vždy jeho odpověď veřejně i pro ostatní čtenáře.
Toto mi nemůže nikdo zakázat, neodporuje to pokud vím žádnému zákonu. Tím snad sobě i ostatním občanům pomůžu získat odpověď na otázky ohledně města, které je zajímají.

Mimochodem, určitě budu nominovat konkrétní lidi z vedení města na cenu ZAVŘENO na portále Otevřená radnice. 

A mimochodem, město je povinno zveřejňovat odpovědi na oficiální otázky dle Infozákona. Najdete v nahoře uvedeném prokliku na zodpovězené otázky -viz poslední proklik v uváděném odkazu). 
Dívala jsem se tam, ale jedna zodpovězená žádost tam chybí: Ta, kterou jsme 11. března 2016 oficiálně posílali jménem spolku Trávnice. Nechápu, proč v seznamu není uvedena. Že by zas nějaký "překlep" zodpovědných městských úředníků? 

Hezký den všem.

Předmět: Vzhled města

Zdeněk Hromas 17.10. 2016 - Odstoupení z Komise pro vzhled města Železný Brod.

Omlouvám se, ale nemám už sílu na boj s politickou korektností a transparentností, což považuji za samozřejmost, stejně jako slušnost a úctu ke spoluobčanům. Ve věku bezmála sedmdesáti let, nemám ani zapotřebí se obhajovat proti názorům, jako např.:

Zdá se, že někteří členové Komise pro vzhled města po roce a půl činnosti této komise stále ještě nepochopili, že jejich komise je zřízena pro vydávání doporučení Radě města v záležitostech městského majetku a logicky si nemohou vydupávat právo ovlivňovat jiný - neměstský, chcete-li cizí majetek (v tomto případě sklandy). Názoru paní Kortanové celkem rozumím, každý má právo se vyjádřit k čemukoliv, ale pánové Zdeňkové (promiňte mi) - to je trochu úlet. Snažíte si větší pravomoci vykřičet?“ (Ing. Miloslav Louma – diskuze ŽB)

Nikdy jsem si nechtěl, ani snad neuměl vykřičet jakékoliv pravomoci, nicméně se domnívám, že lze pochopit a vysvětlit téměř cokoliv, pokud to má hlavu a patu, vysvětlovat to ovšem někdo chce. Ne že bych byl přehnaně ješitný nebo Bůh ví jak v komisi platný, ale přestaly mě bavit logické otázky a poznámky přátel, např. proč absolutní čistka vzrostlých stromů před „sklandou“ nebo co se to děje na malém rynku apod.. Stydím se jim přiznat, že o tom, jako člen komise pro vzhled města nevím vůbec nic. Podobných překvapení jsem zažil v komisi víc a všechna pramenila z netransparentnosti.

Vím, že komise je jen jakýmsi poradním orgánem rady města, nicméně se mi už také nechce hrát roli užitečného idiota, který uctivě čeká na informace, ke kterým se může vyjádřit, tím spíše, že člen rady a zastupitel Václav Horáček mě slíbil na veřejném zasedání zastupitelstva, písemnou odpověď na 4 následující otázky, které vyplývaly z několika jeho předvolebních slibů:

  1. Jak je daleko řešení Exathermu a kolik toto řešení přinese nových pracovních příležitostí?

  2. Které konkrétní změny se dělaly, aby vše bylo najednou jinak, než dříve?

  3. V čem má Železný Brod dobře našlápnuto a jak a podle čeho se chcete podílet na jeho dalším rozvoji, máte vypracovaný plán rozvoje města?

  4. Prý příliš dobře nefungovala minulé volební období komunikace. Máte za to, že se celkově všeobecná komunikace zlepšila?

Samozřejmě jsem se nedočkal ani řádky, na rozdíl od zastupitelů, kteří na jiné kladené otázky odpověděli přímo na zasedání zastupitelstva.

Problém „Vzhledu města“, podle mého názoru nespočívá totiž až tak úplně jen v opravách chodníků a ulic, ale též v narušené architektuře a demografii, což je v případě náprav velice nákladná, odborná a dlouhodobá záležitost, která je podmíněna nákladné odborné a dlouhodobé přípravě, dle IPRM na který jsem se bezvýsledně tázal pana Horáčka.

Nadále si samozřejmě vážím lidí v komisi pro vzhled města, kteří trpělivě a dobrovolně nabízejí svoji odbornost i své názory, bez ohledu, jak a kým jsou úkolováni. Ještě jednou se omlouvám těm, které jsem zklamal, všem pak přeji dobrý život v pěkném a přívětivém městě.

V Železném Brodě 17.10. 2016

Předmět: Vzhled města

Milý Zdeňku, k tomu snad jen jeden prastarý vtip: Na náměstí klečí pán a zvrací. Jde kolem druhý a s pozdravem jen poznamená: "Drahý pane, ani nevíte, jak vám rozumím..."

Počet příspěvků: 178 zobrazené: 31 - 40
< << 2 3 4 5 6 >> >