Vše o Železném Brodě

Vzhled města

Počet příspěvků: 178 zobrazené: 111 - 120

Předmět: Vzhled města

Předmět: Vzhled města

Vážený pane Prchale,

Děkuji Vám za Váš příspěvek a názor. 

Jenže - jak brát vážně úřady, které: 

- rozhodují podle "projektu ozelenění" nakresleném  na kusu papíru ručně fixou....? 

- rozhodují podle "projektu ozelenění", který byl dělán bez jakékoli soutěže, jedinou oslovenou firmou?

- rozhodují podle "projektu ozelenění", který ve skutečnosti není vůbec dodržován? Viz Vámi zmíněná změna ohledně typu Acer platanoides. A ani těch 6 plánovaných stromů P i c e a  omorica podle "projektu" tam (zatím)  není (což by ovšem bylo jedině dobře). 
Tak proč vlastně nějaký plán dělat a úřadem vyžadovat, když se pak stejně vůbec nedodržuje?

- rozhodují podle podle "projektu ozelenění", ve kterém měla být zakomponována ta jediná přeživší douglaska, a ona tam zakomponována prostě není?

- dělají ve svých písemnostech a rozhodnutích elementární chyby typu špatně uvedeného žadatele i špatně uvedeného účastníka řízení?

- kterým nevadí nerespektování jejich vlastních úředních rozhodnutí - konkrétně nedodržení zákonné 15tidenní odvolací lhůty a bagatelizují to, že je to pouhá formalita?

- které žádají důkazy o předčasném pokácení po občanovi, ačkoli si tento důkaz mohou opatřit osobní pochůzkou cca 200 metrů dlouhou sami, nebo možná i pouhým pohledem z okna své kanceláře?

Jak lze důvěřovat profesionalitě, dodržování zákonů a nestrannosti takovýchto úředníků???


Kdo četl celou tuto diskusi, má hodně námětů ohledně dodržování zákonů úředníky k přemýšlení... 
A jak jsem již dříve psala, na www.rajce.idnes.cz jsem vytvořila stránku zelbrodfotkyadokumenty, kam budu vkládat zajímavé fotky a dokumenty o Železném Brodě, aby si je mohli prohlédnout všichni, které to zajímá.

Hezký večer všem

Alena Kortanová
 

Předmět: Vzhled města

Vážená paní Kortanová,
musím se ohradit proti Vašim paušalizacím a nařčením proti orgánům ochrany přírody. Na odborech životního prostředí (OŽP), v AOPK ČR i v ČIŽP, které jste nařkla z toho, že přírodu nejenže nechrání, ale dokonce obhajují její ničení, pracuje mnoho vzdělaných odborníků, kteří se ochraně přírody často věnují i ve svém volném čase, a takovéto shazování jejich práce do slušné diskuze nepatří. Z Vašich příspěvků vyplývá, že nemáte reálnou představu o náplni práce orgánů ochrany přírody. Nechcete uznat, že odborníci na ochranu přírody mají prostě odlišný názor na pokácení borovice před sklářskou školou a raději je obviníte z neschopnosti, obhajování ničení přírody a přehazování zodpovědnosti (nechat si vypracovat posudek např. od AOPK, není zbavování se zodpovědnosti, ale jakýsi kontrolní mechanismus, aby rozhodnutí bylo podepřeno více argumenty). Využila jste možnost oznámit daný případ České inspekci životního prostředí, která rozhodnutí o pokácení přezkoumala a potvrdila jeho zákonnost. Toto opět neuznáváte a obviňujete ČIŽP ze selhání. Demokracie stojí na dodržování práva a nikomu z nás by se nelíbilo, kdyby proti nám úředník postupoval svévolně. Jakou odbornost v oboru stavíte proti lidem z OŽP, AOPK či ČIŽP? Platany, o kterých se několikrát zmiňujete, jsou ve skutečnosti javory mléče (Acer platanoides) a ač je v návrhu osázení uveden kultivar (se světle zelenými listy), který je citlivější na slunce, tak před školou byl nakonec vysazen červenolistý kultivar, který naopak velmi dobře snáší plné oslunění. Podobně hovoříte o památné borovici, ačkoli daná borovice památným stromem vyhlášena nebyla a vztahovala se na ní pouze všeobecná ochrana. Podobným způsobem vnášíte do diskuze mnoho nepřesností a nepravd (předpokládám, že neúmyslně) a z nich rozvíjíte rychlé paušalizace a soudy a zakrýváte tak možná některé dobré věci, o které Vám jde, například transparentnost.

Referent životního prostředí
Bc. Vítězslav Prchal

Předmět: Vzhled města

Abych předešla spekulacím, zda kronika 2014 je/není napsaná a jak, udělám to takto:

Vytisknu její vedením města pro půlroční nezájem "neautorizovanou" připravenou verzi na své tiskárně aspoň černobíle (barevnou tiskárnu nemám) a dám ji do šanonu.

Ve svém minimuzeu budu mít o adventních sobotách a nedělích a pak 25., 26., 27. a 28. prosince vždy odpoledne ve 13 - 17 hodin otevřeno.
Koho zajímají kroniky, bude mít možnost si kroniku 2013 (145 stránek, 3. místo v Libereckém kraji v soutěži kronik) i tu napsanou, zatím vedením neschválenou verzi 2014 (přes 300 stran) si v minimuzeu osobně prohlídnout.

A pro zájemce o regionální historii tam dám k prohlédnutí i nějaké okopírované historické kroniky, které mám.

Přijďte, jste srdečně zváni a vítáni.

Alena Kortanová

Předmět: Vzhled města

Dobré ráno všem, 

tak zas kousek reality show z našeho Železného Kocourkova:
Přišel mi dnes od starosty Lufinky mail:

Vážená paní inženýrko,

Byl bych rád abyste napříště nepsala svoje lživé informace   na diskusi, protože to nemáte zapotřebí. Jestli ano, tak je mi to osobně líto, ale asi s tím nic neudělám.

Sama víte, že Vaše prohlášení o tom, že kroniku píšete zadarmo je lež.

Vy jste ještě nepředala celý prvopis kroniky z roku 2014, ale máte jej zaplacený. Taktéž máte zaplacenou kroniku za rok 2015 /částka byla zkrácena na Vaši žádost/  a do této doby jste neodevzdala ani řádek.

Z těchto důvodů Vás žádám o relevantní informace a ne o Vaše výmysly a lži.

S přáním krásného dne.

 

Mgr. František Lufinka

 

starosta


Pan starosta žádá relevantní informace a dokonce mě obviňuje ze lži. 

Takže k jeho mailu jemu i vám všem sděluji toto:


Kronika se nepíše tak, že si jednoho dne sednete, podíváte se dlouze z okna, a napíšete kroniku a jdete ji odevzdat. 

Psát kroniku je průběžná (a velmi zajímavá) práce: 


1) 

Nejdřív pro ni musíte mít všechny podklady:

Denně sledujete dění ve světě,republice, kraji, ale hlavně ve svém městě. Ty první tři sledujete proto, že i o nich je v kronice kapitola, aby dění ve městě bylo zasazeno do širšího kontextu.

Z novin a dalšího tisku vystřihujete články o Brodě a jeho osobnostech, ty se pak srovnané a chronologicky nalepené dávají do přílohy kroniky. 

Chodíte osobně na co nejvíc místních akcí,sbíráte z nich pozvánky, letáčky, plakáty - taktéž do přílohy kroniky. Kde to jde,tak fotíte a fotky z akcí si do počítače utříděně archivujete.

Stahujete fotky z místních akcí od jiných lidí, v tomto veřejně děkuji Petrovi Červovi a Věrce Bartoňové, jejich krásné reportážní fotky jsou pro brodskou kroniku ozdobou a velkým přínosem.

Ohledně počasí si zajišťuji údaje ze soukromé meteorologické stanice a děkuji tímto veřejně panu Veverkovi (teď si nejsem jistá, zda si jméno správně pamatuji, kdyžtak ho dodatečně opravím), že mi je ochotně poskytuje už ve grafech zpracované. 

Navíc - zapisuji si zajímavosti počasí - třeba kdy ten rok poprvé sněžilo, kdy poprvé mrzlo, která část roku byla teplejší/chladnější než obvykle apod.

Mluvím s pamětníky a zapisuji jejich vzpomínky, protože do kroniky jsem zařadila i oddělení Historické okénko, s několika kapitolami.

Shromažďuji od jednotlivých institucí a spolků jejich výroční zprávy. Mimochodem, výroční zprávy ze škol jsou k dispozici až na podzim dalšího roku, takže už kvůli nim jaksi nejde kroniku třeba za rok 2014 odevzdat v lednu 2015, ale úplně nejdřív na podzim 2015.


A takto bych mohla pokračovat dál a dál, shromažďování podkladů ke kronice je velmi pestrá až mravenčí průběžná práce ( Pro mě nesmírně zajímavá - dozvídám se při ní mnoho nového) . 


2) 

Třídění materiálu a vlastní psaní:

Když mám nasbírané podklady, začínám to třídit, vybírat z fotek ty nejlepší, které použiji a teprve pak začít psát jednotlivé kapitoly. Nejdřív píšu fakta, pak to upravuji stylisticky, a nakonec pravopisně, vypilovávám to postupně a pečlivě stejně jako své dvě knihy, tohle totiž nejde udělat "na první dobrou".

Poté vše zpracuji graficky, což pro mě při kronice 2013 a 2014 byl velký oříšek, pro mě zcela nová dříve neprobádaná oblast, ale nyní už mám na to jakousi šablonu.


3)

Kontrola kroniky vedením města

Předzpracovanou kroniku donesu na flešce na město, aby si to starosta a místostarosta přečetli a případně okomentovali - co je třeba doplnit, kde je podle nich nepřesná informace, zkrátka - zkontrolují to. Zákon o kronikách vyždaduje, aby byla pak hotová kronika orazítkovaná a podepsaná vedením města.


4)

Vytištění, svázání a odevzdání kroniky

Po kontrole vedením města se kronika může vytisknout a nechá se svázat. Dotřídí se k tomu do konečné podoby několik beden příloh (ty výstřižky z novin, plakáty, různé katalogy z výstav a další materiály). 

Nakonec se vytištěná kronika nechá orazítkovat městským razítkem a podepsat starostou,  jeden její výtisk se dodá Okresnímu archivu, jeden zůstává na městě, jeden v Městském muzeu a u nyní připravované kroniky nově i jeden výtisk do Městské knihovny, a poslední výtisk zůstává mě.


Kroniku 2014 bych teoreticky mohla úplně nejdříve odevzdat až po obdržení a zpracování výročních zpráv ze škol, což je na podzim 2015. 

Jenže na podzim 2015 jsem byla delší dobu nemocná, z čehož přes dva měsíce v nemocnici, takže v psaní kroniky jsem pokračovala až po svém uzdravení.


V květnu jsem panu starostovi, tedy jeho asistentce Ing. Jitce Kolové, donesla na flešce Kroniku 2014, s tím, že tam chybí jen pár kapitol o několika spolcích, že cca z 90 nebo více % je už hotová, takže ji nesu starostovi ke zkontrolování.

Dodnes, půl roku poté, na to nebyla ze strany starosty vůbec žádná reakce. Nevím, zda to starosta četl nebo nečetl. 

Zkrátka - za půl roku vůbec nijak nezareagoval. 

Tak na to stále čekám  a prostě píšu průběžně dál, současně těch pár kapitol z r. 2014, kroniku 2015 ( nyní mám hotovo asi tři čtvrtiny) a sbírám materiál a mám rozepsanou i kroniku 2016.


Ano, mám zaplaceno za kroniku 2014 a za tři čtvrtiny kroniky 2015 (do října). 

Poté už rok dělám kroniku zdarma, bez smlouvy, bez Dohody o provedení práce. Jediné, co pro to mám od města, jsou předplacené noviny MF Dnes.

 

Nemám potřebu se u pana starosty o odměnu za psaní kroniky doprošovat a budu ji takto zdarma klidně a ráda dělat dál, ta práce má velký smysl, dělám to pro své město ráda a jsem přesvědčená, že takovou kroniku, jako má Železný Brod (nyní od r. 2014 každý ročník už více než 300 stran), nebude mít snad žádné město v Libereckém kraji. 

Možná jen s výjimkou Turnova, kde kroniku vede s obrovským nasazením vystudovaná archivářka.


A doufám, že pan starosta při zdůvodňování svého už půlrok trvajícího absolutní nezájmu a nereagování to nebude chtít hodit na svou asistentku Ing. Jitku Kolovou, jak je zvykem politiků - že za jejich chyby vždycky mohou jejich podřízení. 

Že to tam na flešce nesu, musel osobně vidět a slyšet, měl otevřené dveře do své kanceláře, tam nikoho neměl a naši konverzaci s Ing. Kolovou musel celou slyšet, skrz ty otevřené dveře mě viděl a pozdravili jsme se. 

Nerada bych tedy, aby jeho nezájem a nereagování bylo hozeno na jeho asistentku, která je vždy vstřícná, milá a naprosto profesionálně perfektní.


To jsme se ale hodně vzdálili od tématu Vzhled města. 

Nicméně - i tato odbočka myslím dokresluje situaci, jak v Brodě probíhá komunikace o důležitých věcech ve městě, jak se vedení města chová k občanům a jak s nimi ochotně/ neochotně spolupracuje/nespolupracuje.  A můžete sami posoudit, kdo tady lže.


Hezký den všem


Alena Kortanová


Předmět: Vzhled města

Dobrý den všem.

Dnes se chystám nafotit tu odpověď z České inspekce životního prostředí a udělat z toho album na veřejně přístupné Rajce. cz.

Tato diskuse má poměrně vysokou sledovanost. A vím, že si oponenti říkají - ááá, zas ta praštěná Kortanová, ona asi nemá co dělat (viz příspěvek pana Linky), píše sem stejně jen ona, protestuje jen ona, nikdo jiný.

Jenže - není to úplně tak: Když jdu městem, zastavují mě lidi a říkají mi: My to sledujeme. A myslíme si to samé. Jenže to víš - já tam příspěvek poslat nemůžu. Nemůžu si to dovolit, nemůžu si dovolit přijít o práci. 
Já to chápu. Zaměstnanci sklářské školy mají podepsaný Etický kodex (viz webovky sklandy), který zjednodušeně říká: Problémy školy se budou řešit uvnitř školy, ne veřejně, aby se nesnižovala prestiž školy. 
A zaměstnanci Městského úřadu tím spíš, byla by to jejich profesní sebevražda, vystoupit veřejně proti svým šéfům.
No a ti ostatní? Říkají mi skoro všichni totéž: Jo, je potřeba toto řešit. Jenže - já nejsem typ, který by někam veřejně psal. Nějak si na to netroufám, i když to sleduju a podporuju.

Já naštěstí jsem v tomto naprosto svobodný člověk: Vedení města mě ničím nemůže omezit ani ohrozit. To, že dělám od roku 2013 kronikářku, není od nich na mě žádná páka. Přestože už rok dělám kronikářku bez smlouvy - bez Dohody o provedení práce. 
Před rokem jsem o její ukončení - tedy o dočasné přerušení, které jsem jednoznačně dotyčným vysvětlila a zdůvodnila, sama požádala, s tím, že je to na dočasnou dobu, oni s tím takto byli srozuměni a počítali. Odcházela jsem totiž na delší čas do nemocnice a jako OSVČ jsem před sebou tedy neměla žádný příjem. A abych měla po tu dobu nemoci aspoň pár tisíc podpory, šla jsem na Úřad práce. Jenomže - pokud máte jakýkoli příjem, třeba nějakou Dohodu o provedení práce, i kdyby to bylo třeba za jednu jedinou korunu ročně, nemáte na žádnou podporu nárok. Proto jsem loni požádala o oficiální dočasné ukončení této dohody o kronikaření, abych vůbec mohla dostat po dobu mého pobytu v nemocnici pár tisíc podpory. 

Po nějakém čase jsem obnovila své podnikání a chtěla i Dohodu o psaní kroniky obnovit, ale pan tajemník mi s rozpaky řekl, že to si mám jít dohodnout za starostou. V té době už naše vztahy nebyly dobré, tak jsem nešla. Nemám zapotřebí zrovna jeho poníženě žádat, aby mi Dohodu o provedení práce obnovili.  To raději dělám kronikářku úplně zadarmo a třeba kronikářská školení si platím ze svého. 
Ono hlavně - já tu kroniku nepíšu pro pana starostu nebo místostarostu. Píšu ji pro své město a dělám to ráda. Má to smysl a nesmírně mě to baví. Píšu ji ráda pro své město a píšu to pro příští generace.
 A i kdyby to kronikaření město oficiálně sebralo a předalo někomu jinému, budu už tu kroniku psát dál, asi i formou blogu a své, nikoli městské kroniky a budu ji pak svázanou dávat Státnímu archivu. V takovém případě bych nemusela ani striktně dodržovat nestrannost a vyváženost, tak jak to striktně dodržuji při psaní kroniky teď.
Takže naštěstí - já jsem,na rozdíl od mnoha jiných v Brodě, naprosto na radnici i na sklandě nezávislý člověk a můžu si otevřené jednání a vyjadřování svých názorů dovolit.

Jenže - to neznamená, že je všude ticho po pěšině. Ve sklářské škole mají kantoři možnost řešit to jen přes Školskou radu. Ta není pro veřejnost bohužel tak viditelná, dokumenty o jejích jednáních jsou k nalezení jen na stránkách školy. 
Je zajímavé si v nich počíst, i v těch, které již proběhly, mnoho to o situaci ve sklandě vypovídá.
Ale nedávno bylo další jednání Školské rady. Dost ostré. Bohužel - zápis na stránkách sklandy ještě není zveřejněn. Ale - dřív či později tam zveřejněn dle zákona být musí. 
Takže si o "těch výhradně pozitivních reakcích" - jak to komentuje pan ředitel Doležal v mailu, který mi poslal (a který jsem dala před časem na tyto stránky) pak budete moci přečíst.

Když totiž selžou všechny orgány, které mají ochranu přírodních a kulturních hodnot chránit, když ředitel školy nechá památnou zdravou Ježkovu borovici pokácet a rozřezat na polena na topení, když úřady, které mají přírodu chránit a jsou za to placené (Odbor živ.prostředí Železný Brod, Agentura ochrany přírody a krajiny, Česká inspekce životního prostředí) tu přírodu vůbec nechrání, její ničení nejen nezabrání, ale dokonce obhajují, když přehazují svou zdopovědnost jeden úřad na druhý jak horký brambor, tak člověku nezbývá, než obrátit se na média buď oficiální a nebo třeba sociální sítě  apod. 

Díky minulému vedení města za to, že bylo zřízeno toto oficiální diskusní městské fórum. A to je nyní jediný brodský veřejný a necenzurovaný prostor, kde jde o krocích radnice a ředitele sklandy Doležala diskutovat. A tak aspoň na problém upozornit veřejnost. Nedopustit, aby jim taková arogance moci a ničení prostředí Železného Brodu dále tiše  procházelo. 
Na to totiž oni spoléhají - vše si rozhodneme v tichosti sami, veřejnost bude postavena až před hotovou věc, chvíli si pár lidí v hospodách ponadává, a většina se o to stejně nezajímá, tak si to budeme takhle dělat po našem. My jsme starosta, místostarosta, úřad, ředitel - tak vládneme, a vy nám do toho občani nemáte co kecat.

Tak jediné, co aspoň může občan dělat, je na to upozorňovat a nenechat to tiše projít. Protože s jídlem roste chuť - příště by si bez vědomí veřejnosti dovolili ještě více.

Nevím, jestli jste se někdo byl před sklandou teď podívat. Já ano: Vše už je zasázené, kromě zatím těch smrků - omorik. Samozřejmě - platany poměrně vzrostlé, s velkými kořenovými baly (čím větší, tím logicky dražší). Protože logicky - je třeba to rychle ozelenit co největšími, už vzrostlými stromy, aby tam ta měsíční krajina, ta holoseč, dlouho občany nedráždila. Však oni si pak zvyknou a vše zas utichne....  

Jsem zvědavá, jak to dopadne s těmi omorikami, zda budou zasazeny. Jsem zvědavá, jak platany budou snášet celodenní sluneční žár.
Ale co má být ta řada bílých vysokých  stožárů s osvětlením před sklandou? Spolu s nimi jsou tam i dva bílé stožáry na vlajky, jeden z nich už teď, od počátku, naprosto křivě ukotvený. 
Když už tedy osvětlení sklandy - proč musí být takto bíle stožárovitě řvavé a křivé?? 
Viděla jsem hodně kulturních památek a městských budov večerně osvětlených. Ta osvětlovací tělesa jsou však vždy zabudována citlivě a nenápadně rovnou do země, a nebo jen těsně nad zem, skrytá třeba mezi nízkými keři apod. Neničí nikde hlavní pohled na budovu.

Tak to zas my v Brodě musíme mít něco extra, něco, co bije do očí, co vypadá jak v nějaké tovární hale, co bude  hyzdit pohled na sklandu.
Myslím si, že kdyby byl před změnou tohoto tak významného veřejného prostoru skutečně udělán nějaký kvalitní projekt, nikoli pouhý náčrtek rukou, tak pod toto by se žádný architekt nepodepsal, takovou profesní ostudu by si nikdy nerisknul.
 Ale my Broďáci a všichni návštěvníci sklandy se na toto budeme muset dívat asi dlouhou dobu .

Toto je můj osobní názor.
Doporučuji -jděte se tam podívat a udělejte si názor svůj. Nebuďte lhostejní k tomu, co a jak se u nás ve městě děje a činí.

Alena Kortanová

Předmět: Vzhled města

Je vážně zajímavé, dohledávat si zpětně, co kdo kdy řekl, například ředitel Doležal o plánovaném ozelenění plochy před sklandou. Třeba to, že tam budou jen stromy vysoké do 6 - metrů. 

Porovnejte to prosím s "projektem ozelenění", kde je plánováno 6 smrků - omorik, které dorůstají 25 - 35, výjimečně až 40 metrů. 
No, hlavně, že třeba zničené zeravy a rododendrony tu bezpečnost obyvatel ohrožovaly, ale těch šest v dospělosti až 40 - timetrových smrků-omorik ohrožovat nebudou...... 

No a kdyby náhodou ty smrky  rostly a (světe - div se! i vyrostly do výšky) tak snadná rada: 
Skácet na polena na topení pro pana ředitele a požádat LB kraj o finance na nový "projekt ozelenění".

Dobré perpetuum mobile na veřejné peníze z LB kraje - pro soukromou, bez veřejné soutěže vybranou firmu a na soukromé topení pro ředitele sklandy na zimu!  


Předmět: Vzhled města

Vážený pane Zahradníku, vážení Broďáci

pokud budete chtít skutečně z vedení města vyrazit nějakou informaci, nezbývá Vám, než podat si oficiální Žádost o poskytnutí informací, podanou ve smyslu zákona 106/1999 S., o svobodném přístupu k informacím, tak jako jsem to udělala já
Protože v našem městě takové to normální, lidské Na slušnou otázku slušná odpověď zkrátka jak vidíte, neplatí.

Tady se občanům dobrovolně žádná informace běžně nepodává. Tedy kromě těch každoměsíčních oslavných ód v Železnobrodském zpravodaji (ty jejich úvodníky připomínají nejen mně svou úrovní slohovku žáka z 5. třídy) , cenzurovaně výhradně pozitivních televizních a rozhlasových reportáží na městských webovkách ( ty, které mluví o jakémkoli problému - ty tam zaručeně nenajdete, i když existují), pak se po omezený čas dokonce můžete podívat na audiovizuální záznam ze zasedání zastupitelstva (úplné zrušení pořizování záznamu se jim naštěstí pro odpor veřejnosti nepodařilo). 
A případně si můžete s vedením města sjednat osobní schůzku, kde, když máte štěstí a zrovna na vás nekřičí, tak se mezi spoustou mlžících slov nedozvíte vůbec nic konkrétního (to je aspoň má osobní zkušenost).

Zkrátka - chcete-li skutečně získat písemnou (a tedy i doložitelnou) informaci, musíte jít výše uvedenou úřední cestou. Ale pozor!!! Ne aby Vám tam nedejbože chyběl jakýkoli úředně vyžadovaný údaj, například datum Vašeho narození! Protože jakýkoli občan, ačkoli je obvykle v úřednické latině laikem, veškerou literu zákona dodržovat, do posledního puntíku, MUSÍ. To víte, jak se říká - "Na chudej lid musí bejt přísnost"!

Ale úředník, jenž je za dodržování zákonů z daní nás všech placený a přímo k tomuto určený, který s těmi zákony pracuje denně a tedy by měl být v tomto naprostý profesionál, ten nemusí dodržovat nic: 
Když například zkazí a pomotá tu nejzákladnější věc, jako uvedení žadatele a účastníka úředního řízení, tak je to prostě jen "překlep". To víte, holt jsme všichni jenom lidi, že....  

Když instituce, pověřená LB krajem  a její hlavní představitel - ředitel Doležal - nedodrží zákonnou 15ti denní lhůtu k odvolání  a nechá pokácet ty stromy týden před jejím uplynutím, tak to je OK, to je v pořádku, je to jen formalita. A víte proč? Protože - cituji: SUPŠS byla v řízení o povolení kácení jediným účastníkem a jako taková byla jediným subjektem, který v dané věci mohl podat odvolání. Hezké, že? Tak proč vůbec nějaké zákonné lhůty někam psát a natož je dodržovat,že ?.    
Když má být v projektu ozelenění zakomponována ta jediná stojící douglaska, a ona tam prostě zaomponována NENÍ, tak přeci nevadí, schválíme to i bez ní, však on si možná pan Doležal o její kácení zažádá i na potřetí a třeba mu to pak konečně projde, že...  

Je vůbec hodně trapné až smutné, že si ředitel sklářské školy pořizuje otop na zimu tímto velmi sporným a  nedůstojným způsobem. V případě jarního kácení si on kmeny pořezané na špalky koupil a nechal odvézt k sobě domů, takto mě to přímo do očí osobně řekl. 
Ta zcela zdravá Ježkova památná borovice byla taktéž rozřezána okamžitě na špalky a odvezena - a zde už to nemám osobně ředitelem Doležalem potvrzené, ale prý si ji také nechal odvézt domů na otop. Studenti mu pak nosili nějaký čas před ředitelnu borová polínka, borovice prý nejlíp hoří, tak aby chudák pan ředitel v zimě netrpěl doma chladem.... 

A takto se Liberecký kraj stará o svůj majetek: Dřevo zdravého stromu, které by se - když už je tedy skáceno, mohlo nechat nařezat na prkna a prodat a získat tak docela slušnou finanční částku do rozpočtu LB kraje, tak nad tímto LB kraj zavírá oči a klidně pořezání jen na špalky k topení povolí!!!
Co je tohle za hospodáře, který takto spravuje majetek jiných?! Co je tohle za hospodáře, který takto ničí veřejné prostranství, a nejprve nechá vše (kromě jediného stromu) draze skácet, nechá vytvořit holoseč ( ne náhodou se Smetanovu zátiší nyní říká Smetanova mýtina..), aby se pak tentýž prostor nechal opět draze osázet - a to stromy, které v dospělosti budou ještě vyšší než ty původní které svou výškou prý ohrožovaly bezpečnost, a stromy na dané místo nevhodnými (to myslím ty platany). Ty nové stromy budou určitě i s velkými kořenovými baly - a tedy patřičně drahé, a tak tedy můžeme věřit, že blízké zahradnictví, co tohle ozelenění bez jakékoli veřejné soutěže "navrhlo", tak si z peněz LB kraje hezky vydělá....

A takto "hospodaří" nejen Liberecký kraj, ale i naše Město: Památkovou rezervaci nejlépe celou zaasfaltovat. A takovéto kácení a vytváření měsíční krajiny před sklářskou školou povolit, podporovat a v jednom šiku s ředitelem Doležalem obhajovat.  Přestože mají obhajovat zájmy občanů města...

JENŽE - NÁŠ KRAJ NENÍ MAJETKEM TĚCH ÚŘEDNÍKŮ, SEDÍCÍCH V TOM VĚŽÁKU V LIBERCI, ZROVNA TAK NAŠE MĚSTO NENÍ MAJETKEM STAROSTY A MÍSTOSTAROSTY A JEJICH PODŘÍZENÝCH!!! 
ONI JSOU JEN JEJICH SPRÁVCI, HOSPODÁŘI, A JAK HOSPODAŘÍ - VIDÍME NA VLASTNÍ OČI. SLOVO STAROSTA A MÍSTOSTAROSTA JE OD SLOVA - STARAT SE, NIKOLI VLASTNIT A ABSOLUTISTICKY VLÁDNOUT.
STEJNĚ TAK ŘEDITEL SKLANDY SE MÁ O SVĚŘENÝ ( = NE JEHO VLASTNÍ MAJETEK STARAT - A TO TROCHU JINAK NEŽ SI UDĚLAT Z PAMÁTNÝCH STROMŮ PŘED SKLANDOU DŘÍVÍ NA ZIMU!!!

NÁŠ KRAJ A NAŠE MĚSTO JE NÁS OBČANŮ ZDE ŽIJÍCÍCH A DANĚ PLATÍCÍCH
NENÍ TO CARSTVÍM RADNÍCH A JEJICH ÚŘEDNÍKŮ, NENÍ TO DOBYTÝM POROBENÝM ÚZEMÍM S POROBENÝM OBYVATELSTVEM, JE TO MAJETEK NÁS VŠECH LIDÍ Z TOHOTO MĚSTA, Z TOHOTO KRAJE, A ONI HO JSOU POVINNI CITLIVĚ A HOSPODÁRNĚ SPRAVOVAT.

Tohle vše, co se tu děje, má jediného jmenovatele, a to je bezuzdná arogance moci. A cílená netransparentnost.

Na závěr bych chtěla (bez ironie, skutečně) poděkovat panu Duškovi za předchozí odkaz, kde si můžete všechny dokumenty o této kauze přečíst. Ten úžasný, ručně načmáraný "plán ozelenění" najdete až na konci tohoto odkazu.
Ale - v tom seznamu informací poskytnutých dle zákona něco chybí: Například ta informace, o kterou jsme jako spolek Trávnice žádali 11. března a pak nám byla poskytnuta, v tom seznamu na webovkách města chybí. 
Tak že by cenzura, a nebo jen úřednický  "překlep"? Holt, všichni jsme jen lidi, že...

Pan Dufek mě svým odkazem usnadnil práci s nafocováním dokumentů a dáváním je na Rajce. cz, aby byly veřejně dohledatelné.
Ale stejně to album na Rajce.cz založím: Nafotím tam odpověď z České inspekce životního prostředí, která mi včera přišla. To vám je čtení k popukání (kdyby to ovšem nebylo k pláči). Nejlepší je závěr - zestručněně - Je nemožné prověřit namítané skutečnosti dodatečně. Cituji: "Je potřeba, aby se veřejnost na dozorové orgány obrátila ihned, nejlépe v průběhu kácení."
To mě fat rozesmálo, tedy smutně rozesmálo: Když o kácení nikdo kromě ředitele a lidí z Městského úřadu dopředu nevěděl, jak jsme se na orgány mohli obrátit ihned, v průběhu kácení???? I kdyby se tak stalo a někdo z občanů by ihned po příchodu dřevorubců s pilou na tyto orgány zavolal, tak i kdyby oni měli před svým úřadem nastartovaný vrtulník, přiletěli by až k hotové Smetanově mýtině.
Tak pak to dopadne, že vám Česká inspekce životního prostředí napíše - cituji: "Náprava údajných, Vámi uváděných škod - i kdyby skutečně vznikly - již takto v současné době není možná." 
Hmm, tak to je mi tedy objev: Pokácené stromy už zpátky nepřilepíte. To jsme tedy skutečně nevěděli, díky Úřade za cennou informaci ....

A to vše je pořád jen důsledkem obrovské arogance moci a současně záměrné netransparentnosti. 
Na toto aktéři totiž spoléhají - My si to prostě uděláme po svém, a když už je to jednou zničené, tak nám vy občané můžete vlézt na záda.  

Alena Kortanová

Předmět: Vzhled města

Tady je psáno o těch vybraných 6 smrcích:
Počet příspěvků: 178 zobrazené: 111 - 120