Vše o Železném Brodě

Vzhled města

Počet příspěvků: 178 zobrazené: 101 - 110
< << 9 10 11 12 13 >> >

Předmět: Re: Vzhled města

Dobry den
prijde mi ostudne pro skoro desetitisicove mesto, ze Vas v tomhle  Vasem osamelem boji  nikdo (verejne) nepodpori  - ci Vam  aspon naopak nevynada za prilisnou urputnost  :) Byl by to pak aspon gramotne vyjadreny  nazor proti jinemu  gramotne vyjadrnemu  nazoru, takhle je to fraska  (nedodavam, z ci strany).  Jinak...  z obecneho pohledu, chyba se stala  asi uz nekdy  kolem  roku 2000...  jak jsem si pred nedavnem precetl v rozhovoru s jednim moudrym  panem (ci pani)  https://cs.wikipedia.org/wiki/Kraje_v_%C4%8Cesku takovyhle dopis by si pan Tulpa hure mohl dovolit na vyssi urovni nez krajske - to by ho (prinejmensim  nejaka)  celostatni media pekne rozmetla -  ale  mozna  ani na urovni okresni. Tam zase prece jen zafunguje to,  obcane trochu lepe znaji lidi, ktere voli do odpovednych funkci. I kdyz i tam se mohou mylit sasmozrejme 

Předmět: Vzhled města

A ještě jen dodatek k předchozímu příspěvku:

Já nejsem proti  změnám. Ani nějak obecně politicky vůči vedení města, sklandy a LB kraje. 
Ani nejsem obecně proti jakémukoli kácení stromů tam ,kde to má smysl.
Udržovat a vylepšovat veřejný prostor je potřeba.

Ale zde do očí bijící arogance moci jde cíleně ruku v ruce s utajováním před veřejností a záměrnou účelovou netransparentností.
Ten jednoznačný záměr je patrný i z příspěvků některých na zastupitelstvu 5.2.: 

Teď je to v tuto chvíli hotové , takže nemá cenu vysvětlovat, co se stalo.
Vůbec nezáleží na tom, jak je to na papíře, ale jak to vypadá.

Ano, přesně takto jedná (velmi často) vedení města ŽB a jim podřízení úředníci, takto opakovaně jedná ředitel sklandy Doležal, a takto jedná už dokonce i nadřízený orgán - Liberecký kraj!!!

TOTO JE JIŽ ZDE NĚKOLIKRÁT POUŽITÝ ZÁMĚR A POSTUP "MOCNÝCH": 
ROZHODNEME SI TO A UDĚLÁME SI TO POTAJÍ A  PO SVÉM. 
AŽ TO BUDE HOTOVÉ, UŽ S TÍM STEJNĚ NEPŮJDE NIC UDĚLAT, NĚJAK TO NAŠE ROZHODNUTÍ ZVRÁTIT. (AŤ UŽ JDE O KÁCENÍ PŘED SKLANDOU, ASFALTOVÁNÍ PAMÁTKOVÉ REZERVACE TRÁVNÍKY, NEKONCEPČNÍ URYCHLENÉ VYDLÁŽDĚNÍ MALÉHO RYNKU ATD.)
HLAVNĚ SI TO UDĚLAT PO NAŠEM, POTICHU A NEČEKANĚ. JINAK BY NÁM DO TOHO NĚKDO CHTĚL KECAT A TŘEBA BY SE TO I PROTAHOVALO A MĚLI BYCHOM S TÍM PRÁCI NAVÍC.
A LIDI SI NAKONEC ZVYKNOU. PÁR SI JICH MOŽNÁ V HOSPODÁCH CHVÍLI PONADÁVÁ, ALE TO PAK UTICHNE A VĚTŠINĚ JE TO STEJNĚ JEDNO.
A V MÉDIÍCH A HLAVNĚ PAK  PŘED VOLBAMI TO BUDEM PREZENTOVAT JAKO NÁŠ VELKÝ ÚSPĚCH A NAŠI ZÁSLUHU, ROZDÁME JIM RŮŽE, KOBLIHY, PIVÍČKO A GULÁŠEK - A ONI NÁS TI OVČANÉ NAKONEC JEŠTĚ RÁDI ZVOLÍ!!! 

Ať tu jen nekritizuji, tak tady je můj názor (ale i mnoha dalších), jak se v takovémto případě mělo a má postupovat:

1) Ředitel Doležal měl svůj záměr nejprve projednat se svými kolegy ve škole. Měli by přeci tvořit tým a ředitel není monarcha a kantoři jeho poddaní.
Po vyhodnocení stavu zeleně odborníky měli na sklandě rozhodnout citlivě, které stromy ponechat a tedy i  zakomponovat do nové podoby.
Měli oslovit nějaké odborníky - zahradní architekty a udělat veřejnou soutěž, jak by měla úprava zeleně před sklandou vypadat. Vždyť by to nemusela být podrobná, drahá studie -ale v první linii jen jakýsi základní jakýsi plán s počítačově udělanou vizualizací  To by nebylo drahé a netrvalo by to dlouho.

2) Oslovit odbornou instituci - třeba tu Agenturu pro ochranu přírody a krajiny (toto jediné se sktutečně stalo.) 
Ale pak neprezentovat její rozhodnutí účelově pouze jako povolení ke skácení, jak se stalo!!!! Ve svém stanovisku AOPK doporučuje odborně zeleň ošetřit, zdravé stromy ponechat a zakomponovat je citlivě do nové úpravy. A tak se mělo i stát: Nemocné stromy pokácet a zdravé, a zvlášť tu symbolickou Ježkovu borovici) ponechat a zakomponovat do návrhů, celá nová koncepce zeleně by bya citlivější a levnější.

3) Sklandou předvybrané 3 nebo třeba 5 nejlepších návrhů předložit vedení města, Odboru živ. prostředí, Komisi pro vzhled města a taky veřejnosti k diskusi - ať vyberou, které z navržených řešení se jim nejvíc zamlouvá a okomentují to.
No a pak vítězný návrh toho příslušného zahradního  architekta nechat dopracovat podrobně do všech detailů - toto jediné by stálo nějaké podstatnjější peníze. 
Ale takto se to normálně dělá a dělat má, když jde o důležitý veřejný prostor.

4) No a pak dodržovat právní, ale i morální aspekty: Nic veřejnsti netajit, všechny písemnosti na stránkách města a školy dát veřejně k dispozici.
Dodržovat zákony, nekácet před vypršením odvolací lhůty. Nekácet na jaře i s ptačími hnízdy, jako se to stalo a nezaštiťovat se trapně, že pracovnice Městského úřadu zkontrolovala tu zeleň před kácením pohledem (!!!! - chtěla bych ji vidět, jak leze na ty vysoké stromy a nebo do nitra hustých tůjí a hustých okrasných  jehličnanů - keřů, které byly taky zničeny).
Věc projednat i na veřejné přednášce za přítomnosti studentů školy, zejména těch, co na sklandě studují zaměření Životní prostředí.

Jsem přesvědčená, že tato cesta by vše o dva, tři měsíce prodloužila, ale výrazně by věc ve výsledku zlevnila a hlavně zkvalitnila.
Ten prostor si to zaslouží, máme odpovědnost i k těm lidem, kteří sklandu a její okolí budovali 96 let před námi. A slušný člověk má přirozený respekt ke kulturním hodnotám - například ke zcela zdravé, symbolicky k Sametové revoluci vysazené borovici, kterou sázel tehdejší (velmi oblíbený a bohužel dnes již nežijící) ředitel Pavel Ježek.
Ušetřily by se prostředky LB kraje (= peníze nás všech): 
Nemuselo se draze vše skácet na holoseč, dřevo si neměl netransparentně a trapně hamounsky levně koupit ředitel sám sobě na topení. Nemusela se pak draze ta měsíční krajina ozeleňovat drahými již vzrostlými stromy s velkým kořenovým balem. Nemuselo by se o tom pak dlouze jednat na všech úrovních, ušetřil by se čas a práce mnohých úředníků i politiků. 
Mohlo to vše být levnější, pěkné, citlivé důstojné a nekonfliktní.

Ale my máme v Brodě teď něco jiného: Odfláknutou a netransparentně nekoncepčně udělanou zahradu před sklandou podle úmyslu a prvotního náčrtku pana ředitele Doležala dopracovaného pak do podoby náčrtku fixem zahradnickými odborníky (?) - Ing. Dufkem ze zahradnictví na Malé Skále a následně paní Hazdrovou, m.j. absolventkou SUPŠS. (Mimochodem - co jim asi na toto říká jejich profesní čest a pověst?)
 Máme teď spoustu dotazů a protestů občanů a zastupitelů, pro které byla holoseč před sklandou bleskem z čistého nebe (fakt to bylo dobře utajené - kromě ředitele Doležala, starosty, místostarosty a Odboru živ. prostředí to z Brodu nikdo předem nevěděl!!!)
Máme tu teď před sebou spoustu trapných trestuhodných nepravd a účelových demagogií zodpovědných.
Takto se to tedy rozhodně dělat nemá!!!!

Lidé jsou různí a proto se možná  realita dnešní zahrady před sklandou někomu líbí. Proč ne, já vám to neberu a nerozporuju, každý má jiný vkus a názor na veřejný prostor. 

Ale vy nám zas neberte a nerozporujte to, že se nám to mnohým velmi  nelíbí (jak výsledek, tak přístup vedení a hlavně ta trapná úřední mašinérie se spoustou elementárních chyb a nepravd.)

Sklanda - to je jedno z mála, co nám tu v Brodě pozitivního zbylo. Nenechme si vše v Brodě potichu nečekaně vykácet a nebo zaasfaltovat! Nebo si příště ti nahoře dovolí ještě víc! 
Braňme aspoň zdola tu už dost dnes unavenou demokracii a nedopusťme, aby nám zase vládli mocipáni absolutisticky shora!!

A na závěr jen malou perličku, dokreslující však mimoděk celou situaci: 
Našla jsem si oficiální stránku, kde pan radní LB kraje Tulpa prezentuje sám sebe. Najděte si ji, stojí to za to: 
Rozesmálo mě hlavně to, že jak sám o sobě říká (cituji) : Neumím příliš lhát.     
A dále tam píše, že vstoupil do KSČ v roce (jestli si to dobře pamatuji) 1982 a jedním dechem dodává, že se stydí za praktiky komunistů v dřívějších dobách i v době normalizace (1980 - 1988),
Nakonec ve svém profilu vtipně píše, že na další se máme zeptat jeho manželky.
Paní Tulpová, proboha Vás prosím - raději ne! To, co napsal pan Tulpa o sobě sám, je o něm vypovídající až až.  

Veselou a radostnou adventní neděli vám všem přeje

Alena Kortanová

Předmět: Vzhled města

Vážení Broďáci i ostatní,

doporučuji vám - pusťte si audiovizuální záznam ze zasedání zastupitelstva města 5.12.2016.
Najdete ho na stránkách města takto: Na horní liště OBČAN, pak Orgány města a pak Záznam ZM. A pospěšte, bude tam jen do dalšího ZM,než ho odstraní (asi 6 týdnů). Já si je pro jistotu stahuji a archivuji.

Situtuace kolem sklářské školy se řeší od času 2,07. 
Na zastupitelstvo byli totiž pozváni ředitel Doležal, náměstek hejtmana a člen rady LB kraje Tulpa a úředník LB kraje, mající toto v popisu práce (ten však jen seděl a mlčel).

Jde o to, že na tomto ZM padaly z úst několika odpovědných jednoznačné - no, buďme milosrdní a říkejme tomu eufemisticky NEPRAVDY.
Upozorňuji, že vše, co (nejen v tomto) příspěvku píšu, mám jasně zdokumentované a jednoznačně dokazatelné, a to i u případného soudu. To kdyby mi zas někdo psal ve smyslu, že se pohybuji na hranici pomluvy a jak ho fascinují mé konspirační teorie (jako Vy, pane starosto Lufinko).

Asi největší a neuvěřitelné nepravdy padaly z úst pana radního LB kraje Tulpy a pana ředitele Doležala.

Pan Tulpa v čase 2,31,26 říká (cituji): My nemáme jediný podnět od Školské rady. Slyším tady podněty, já nevím, jestli jste ve Školské radě pane architekte (obrací se na zastupitele ŽB akademického malíře Zdenka Lhotského) jestli Školská rada jako taková k tomu zaujala stanovisko, my ho zatím nemáme. Proto na něj ani odpovídat nebudeme.
A o chvíli později pan Tulpa říká: .... tak se nám jeví, že arogance moci, o které ta paní nám psala nějaký mail - tak není se o čem bavit.
K tomu je potřeba říct, že situaci ve sklandě a před ní  Školská rada již na dvou svých schůzích  obsáhle a podrobně řešila a je to zaznamenané na dokonce několika stránkách ve veřejně (ze zákona) přístupném dokumentu - zápis ze Školské rady. 
(Najděte si ho na stránkách sklandy, rozklikněte červený čtvereček vlevo na liště a pod ním pak Dokumenty školy, kde v dolní části najdete zápisy ze Školské rady. Je to skutečně "výživné" čtivo".... )

Je zřejmé, že pan radní Tulpa přijel na takto důležité jednání bezprecedentně nepřipravený, že vůbec neví, co se v jeho resortu školství děje, že všechny  zápisy ze Školské rady SUPŠS na kraji jsou, byly na kraj jako vždy poslány. 
Je tedy evidentní, že radní Tulpa je neviděl a asi ani neměl zájem přečíst. 
A nebo je tu ještě horší možná varianta - že si je přečetl, ale že přesto záměrně řekl, co řekl.
V obou případech jsou to každopádně nehorázné a prokázané  NEPRAVDY. 
 
No a pan ředitel sklandy Doležal? Ten s panem Tulpu v těch zřejmých nepravdách statečně drží krok:
V čase 2,94 o vzhledu zeleně před sklandou - před kácením (!!!!) tvrdí:
Do školy se vstupovalo alejí pařezů. Pařez - to je smrt, deprese, smutek, to je konec.
Pane Doležale, tuhle nepravdu a šokující manipulativní demagogii myslíte vážně??? A nebo jste skutečně jen tak - - - pardon,  marně teď hledám dostatečně odpovídající přídavné jméno....
Pařezy jste z té zeleně před školou nadělal právě Vy, Vy sám!!! 
A pak jste je rychle nechal vytrhat.....

No a aspoň nějaké další "perličky" , co zazněly na zasedání ZM:

2,26 (člen rady ŽB Hartl, mimochodem povoláním učitel -  směrem k řediteli Doležalovi): 
Já bych vám chtěl popřát abyste .... byl pevný v postojích vůči studentům (toto není úplná citace, tu si raději sami poslechněte)  

2,29 (Tulpa ): 
...(ředitel školy) ...má právo cokoli v rámci svého oploceného prostoru....
Pane Tulpo, prostor před sklandou není a nikdy nebyl oplocený. Toto dokazuje, že jste to tam vůbec neviděl a že to místo, o kterém se tu celou dobu jedná, vůbec neznáte.

 2,36,16 (Tulpa) 
Tady nedošlo k pochybení skoro vůbec v ničem, snad jenom v tom, že se mohl poradit pan ředitel ve Školské radě, co s vytěženým dřevem.
Pro nezasvěcené - ředitel Doležal si odkoupil (a nápadně velmi levně) dřevo z pokácené zeleně před sklandou a nechal si ho odvézt k sobě domů na topení. Na špalky k topení byly hned při kácení rozřezány i ty zcela zdravé vysoké rovné smrky). 


2,08,30 (ředitel sklandy Doležal):
Prostor před školou byl z hlediska estetického v zoufalém stavu, zanedbaný, neudržovaný, neudržovatelný dlouhá léta.
( Broďáci a studenti a absolventi sklandy - vy víte osobně, jak to před sklandou vypadalo před kácením a zda tato podle mě účelová manipulace odpovídá pravdě).

2,09,37 (ředitel sklandy Doležal):
Nebyla možná údržba v té zahradě, v žádném měřítku. 
(???!!!)

2,0,28:
Teď je to v tuto chvíli hotové, takže nemá cenu vysvětlovat, co se stalo.
(???!!!)

2,15: 
Vůbec nezáleží na tom, jak je to na papíře, ale jak to vypadá.
(???!!!)

Milí čtenáři diskuse, a toto je jen výběr, celé si to poslechněte ze záznamu, ve všech nuancích a souvislostech sami a udělejte si vlastní názor.

Radní LB kraje se u mě v pátek telefonicky ohlašoval, že prý mi to vše  v pondělí  přijede osobně vysvětlit a předat stanovisko. Když jsem se ho ptala, zda někdy viděl zápisy ze Školské rady SUPŠS, zmohl se jen na argumenty typu "Plácáte tu nesmysly a jste mimo mísu". Tak jsme se - jemně řečeno - neshodli a já ho požádala, ať šetří čas svůj i můj, že na nějaké jeho osobní vysvětlování nejsem zvědavá a že chci to stanovisko písemně. 
Však taky - když po nás, občanech, něco úřady chtějí, tak vždy nekompromisně písemně, se všemi náležitostmi, v termínu, a většinou i pod hrozbou nějakých sankcí a penalizací.
Takže - já už opravdu nejsem zvědavá na nějaké osobní jednání s politiky a úředníky jakéhokoli typu, je to skoro vždy jen mlžení a okecávání, kde spoléhají, že je to mezi jen mezi čtyřma očima, nedoložitelné a nedohledatelné, co přesně kdy  skutečně řekli.

Takže vážení politici, vážení úředníci - laskavě i vy vůči nám občanům dodržujte to, co vy zcela samozřejmě vyžadujete po nás občanech.

Hezký den všem.

Alena Kortanová 

Předmět: Vzhled města

Děkuji panu Řehákovi za poskytnutí srozumitelných informací. Je vidět, že někdy stačí tak málo - třeba vysvětlit občanům termín národní fondy, a vše je hned jasnější. 
Právě o to mi celou dobu jde - abychom my občané dostávali informace o věcech ve městě, které nás zajímají a případně i ty, kterým jako ne-úředníci nerozumíme.
Jak je vidět, o totéž jde i panu Zahradníkovi a dalším občanům z diskusního fóra. I já sama jsem zvědavá na odpovědi, o které pan Zahradník žádá.
Panu Zahradníkovi děkuji za vzpomínky z dětství, ze kterých ovšem až mrazí. Ano, v tomto jsme žili, museli žít. S životním prostředím se nikdo tehdy nepáral a s informovaností občanů už vůbec ne.

Budu naprosto spokojená, když s námi  občany budou městští úředníci i vedení města jednat jako s partnery (a ne jako s poddanými jako dosud). Když nás přestanou brát jako rejpaly či své nepřátele. Vždyť chceme jenom vědět co, kdy a za kolik se v našem městě děje a bude dít. A abychom mohli aspoň o těch zásadních věcech spolurozhodovat a případně i nějak pozitivně spolupracovat (například přes spolky). Ne jako dosud - že jsme se o všem dozvídali až v momentě, kdy bylo už vykonáno, skáceno, v tichosti vedením města rozhodnuto.

Opravdu upřímně děkuji panu Řehákovi za odpovědi a věřím, že takto ke spokojenosti všech se na diskusním fóru budeme od města dozvídat normálně otevřeně vše, co nás občany zajímá. Zkrátka když naše radnice bude transparentní. Kéž by se konečně blýskalo na lepší časy.

A pane Řeháku, až najdete to nejdražší parkoviště světa , hoďte to i sem na diskusi, ať máme ten plac po Exathermu s čím srovnávat.   

Hezký večer všem

Alena Kortanová

Předmět: Vzhled města

Odpovědi paní Kortanové:

Pokryjí dotace celé náklady na tuto sanaci?
V reakci na Váš článek je uvedeno:
„…Ve zmíněné tabulce jsou uvedeny i projektové ceny, o které byl požádán Operační program Životní prostředí, vč. nejvyššího možného příspěvku Evropské unie a národních fondů…“
Vysvětlení: Národní fondy = vlastní zdroje Města Železný Brod.

Co konkrétně tam tedy na tom nezastavěném prostoru bude?
V podstatě je možné odpovědět částí Vašeho příspěvku:
„…(Dodatečně teď jsem si všimla v článku věty: Pozemek chce město vyčistit a vytvořit tam plochu pro trávení volného času.)…“
Upřesnění: Přesný rozsah a dispozice prostoru nejsou nyní známy, jelikož informace o poskytnutí dotace je čerstvá. Ale usilovně se na tento prostor zaměříme a budeme se této problematice věnovat.

Člověk je tvor společenský a měl by se setkávat…  Navíc během přímé diskuze je možné najít nějaký společný nápad, či ideu, upřesnit si detaily v rychlé reakci. Takto přes techniku a diskuzní fóra je reakce omezenější. Je mi líto, že se v této věci nesetkáme, již dlouho jsme neměli šanci spolupracovat, ale věřím, že najdeme prostor pro společné setkání.
Tímto považuji problematiku upřesnění Vašeho příspěvku za uzavřenou a přeji Vám hezký zbytek roku. Odcházím hledat statistiku nejdražších parkovišť

Martin Řehák

Předmět: Vzhled města

Dobry den, dovolte nejprve par osobnich davnych, zcela irelevantnich  :)  vzpominek na tema "zamoreni rtuti" Jako deti jsme vytloukali rtut z teplomeru na skladce v pisniku nad Pelechovem a vytezenou rtut  (bylo ji nekolik kilogramu) schovavali jako "poklad" pod stromy v nedalekych pramenistich "Zlate vody" pobliz  tohoto (dnes jiz davno zanikleho) pisniku. Nebo jina davna vzpominka na koupani  v Jizere pod Spalovem. Kdyz tu najednou prijel nakladak, zvedl korbu - a naklad  skleneneho odpadu z vyroby teplomeru se pekne sunul dolu  na stran k rece.  Nebo u nas na zahrade pobliz posty - vim tam  nejmene o jednom "lozisku" (z roku 1970, kdy nakladaky rozvazely zeminu v okoli budovanych panelaku a planyroval se teren)  starych teplomeru a televizi - na kterem dnes rostou bledule a liskove kere na nasi zahrade. Proc to pisu - jde mi o to, aby se to s tim "zamorenim" zbytecne nedramatizovalo.  Jsem matematik, zvykly na kriticke posuzovani souboru ruznych ciselnych dat (a vim, jak casto  pofiderni hodnoty ty soubory byvaji) a mel bych tedy prosbu. Je mozno ZVEREJNIT - zde na diskusni  strance - prislusna expertni setreni o zamoreni Exathermu???  Plus prosim o nalezitou "glasnost"   v mnoha dalsich zalezitostech. Nekolikrat jsem zde napr. zadal o podrobnejsi ciselna sdeleni, KOLIK obcanu hlasovalo v ankete Mesta ohledne starych  lip na nabrezi Obrancu miru - a jake presne byly ciselne vysledky. Nu a o tom, jake by melo byt reseni "strategicky" polozeneho pozemku u Exathermu naproti kostelu a historicke casti Brodu - o tom by se mela vest dlouhodoba diskuse zde na strankach mesta. Ne jen prijimat kabinetni rozhodnuti  v "kuloarech" aktualniho vedeni Mesta 

Předmět: Vzhled města

Dobrý den,

těší mě, že i přes podpis v Prohlášení úředníků jste na můj příspěvek zareagoval. 
Myslím si, že je potřeba, aby o takovýchto věcech existovala diskuse s občany, týká se to přeci vzhledu a nemalých peněž našeho města.

Vycházela jsem z informací, které byly napsány v článku v MF Dnes. 
Je samozřejmě pro naše město výhodné, pokud se nám podaří získat na demolici Exhatermu dotaci. A tak se Vás ptám: Pokryjí dotace celé náklady na tuto sanaci? 
Pokud vím, u dotací to funguje tak, že vždy aspoň část celkové sumy financuje příjemce dotace sám. Částka, kterou bude muset naše město přičíst k těm již, tak nešťastně vyhozeným 7 a půl milionu, bude jistě i tak vysoká ("S materiálem se bude nakládat jako s nebezpečným odpadem, což sanaci prodražuje". - říká v článku starosta Lufinka.) Dále je v článku psáno, že sanace přijde podle odhadů na 15 milionů korun. A ...Budovy proto půjdou k zemi a bude částečně nutné odtěžit zeminu.  

Ta sanace je nyní nezbytná, když už město pod vedením pana Horáčka tuto zamořenou budovu bez jakékoli předchozí expertizy koupilo. Bohužel - zcela špatné rozhodnutí z minula už nejde vzít zpět a proto těch 7 a půl milionu + další náklady, to jsou pro město vyhozené peníze, vyhozené tehdejším špatným rozhodnutím, mohly být použity mnohem lépe -na spoustu potřebných věcí v Brodě.  

Fascinuje mě, jak lidé obecně uvažují o dotacích: "To jsou dotace z Evropské unie" = něco jako to jsou peníze, které nám spadly z nebe, které se zrodily asi jaksi někde v té unii samy od sebe. Není tomu tak: Do Evropské unie naše republika nemalou částkou přispívá, takže dotační peníze nejsou nějaké cizí peníze, které nám někdo ze svého na naše účely daroval. To jsou z většiny naše peníze, které (sníženy o neuvěřitelné platy Bruselských úředníků), nám někdo milostivě posílá zpět ve formě dotace. 
To jen obecně k principu dotací a bláhové iluzi - to neplatíme my, to nám zaplatí Evropská unie.

Je jasné, že když už tato podivná dotační praxe existuje a nemůžeme to změnit, je tedy potřeba, abychom ty dotační peníze (= naše, do EU poslané peníze) pokud možno v co největší míře získávali zpět. 

A jak jsem přišla na to parkoviště? Poslední věta článku říká - cituji: "Celý prostor se musí vyčistit, s další zástavbou radnice nepočítá".
Takže mě k využití napadlo to parkoviště. Ještě to teoreticky může být park, hřiště, další využití nezastavěné plochy mě nenapadá. Každopádně - bude to nejdražší parkoviště/park/hřiště/něco jiného/ široko daleko. 
(Dodatečně teď jsem si všimla v článku věty: Pozemek chce město vyčistit a vytvořit tam plochu pro trávení volného času.)
Zdá se, že jste nepochopili nadsázku nejdražší parkoviště na světě. Ale myslím, že každému je jasné, že to bude neuvěřitelně drahý prostor, prostor ze zbytečně vyhozených městských peněz v řádu milionů. 
Pane Řeháku, statistiku nejdražších parkovišť si vyrobte Vy sám, pokud ji tedy k něčemu potřebujete. 

Já tedy na Vaši otázku, jak jsem přišla na to parkoviště, odpověděla. A ptám se na oplátku já Vás - Co konkrétně tam tedy na tom nezastavěném prostoru bude?
Předem děkuji za písemnou odpověď.
S osobním setkáním a popovídáním  mám své nedobré zkušenosti, a navíc - když to napíšete kamkoli veřejně, třeba sem, nebudete muset pořádat osobní setkání s každým, kdo se na to zeptá, zvlášť.

Každopádně děkuji za Vaši odpověď a bude jen dobře, když budou občané města včas informováni o tom, co a kdy a za kolik se v našem městě chystá. 
Ne až poté, co je věc hotová (např. stromy pokácené).   

Hezký den všem

Alena Kortanová

Předmět: Vzhled města

Vážená paní Kortanová,
v reakci a Váš předchozí příspěvek bychom rádi upřesnili několik detailů.
Akce demolice bývalého Exathermu je opravdu tzv. na pořadu dne, když Město Železný Brod podalo žádost o příspěvek, která byla vyhodnocena jako přijatelná a skutečně se objevila mezi projekty, které schválil Státní fond životního prostředí (seznam schválených akcí najdete zde: http://www.opzp.cz/dokumenty/download/357-9-20161007_prehled_schvalenych_projektu_9_VK.pdf). Ve zmíněné tabulce jsou uvedeny i projektové ceny, o které byl požádán Operační program Životní prostředí, vč. nejvyššího možného příspěvku Evropské unie a národních fondů. Národní fondy zahrnují prostředky města, které bude nutno zaplatit z vlastních zdrojů, to je to, co zaplatíme my všichni. Myslíme si ale, že je lépe zaplatit pouze spoluúčast na dotaci, než hradit z vlastních zdrojů celou a kompletní sanaci. Máte-li jiný názor na tuto věc, je to možné. My ale budeme rádi, podaří-li se tuto nebezpečnou záležitost odstranit z centra města a přispěje-li nám na to Evropská unie, budeme jenom rádi.
K dotaci ještě malé upřesnění, to, že vyšel seznam, na kterém je akce uvedena ještě neznamená, že jsou peníze na městském účtu. K tomu, abychom řekli, že se nám vrátila dotace na celý projekt, vede ještě dlouhá cesta. O průběhu budeme veřejnost samozřejmě informovat, bude se jednat o akci, která bude jistě zaznamenáníhodná v kronikách města. V současné době jsme těsně za startem celé akce.
Dle Vašeho pokynu jsme si našli článek v dnešní MF DNES a měli bychom na Vás jeden konkrétní dotaz. Ve které pasáži přesně jste narazila na to, že po bývalém Exathermu bude parkoviště? Věřte nám, článek četlo několik lidí a nikomu se nepodařilo v daném textu najít zmínku o parkovišti. Proto ten konkrétní dotaz, kde jste tuto informaci našla, popř. z jakého zdroje jste čerpala? A můžete prosím zveřejnit statistiku nejdražších parkovišť světa, abychom byli schopni porovnat, v jaké společnosti se budeme nacházet? Možná bude stačit první desítka.
Očekávám od Vás rychlou a obsáhlou odpověď, ale prosím, uveďte někam do úvodu odpověď na dotaz (o parkovišti).
Děkuji Vám a jsem připraven si s Vámi o projektu demolice Exathermu osobně popovídat.
S pozdravem
Martin Řehák

Předmět: Vzhled města

A ještě dodatek ohledně vzhledu města: 
Pan Hromas opakovaně žádal poslance Horáčka, aby zodpověděl na otázky, které mu na zasedání zastupitelstva asi před rokem pan Hromas dal. Všichni ostatní dotázaní na otázky jakž - takž odpověděli ústně, ale pan Horáček tehdy se smíchem řekl, že na ně odpoví písemně. Slyšela jsem to na vlastní uši.
Dodnes, ani po opakovaných urgencích, na ně neodpověděl. Hezký přístup poslance a radního města k občanům, že?

Podle mého názoru, pan Horáček býval první část svých 4 volebních období velmi  dobrým a motivovaným starostou Železného Brodu. Pak začal mířit výš do politiky - a začal se měnit. Není to jen názor můj, že vlastní kariéra mu pak začala být bližší, než zájmy Železného Brodu. Takovou smutnou tečkou za jeho starostováním byl nákup rtutí zamořeného Exhatermu za 7 a půl milionu. Zdůvodňoval to tehdy obavou před osídlením bezdomovci, dále oživením průmyslu v městě a hlavně sliboval nová pracovní místa pro zdejší lidi. Ta nová pracovní místa díky Exhatermu jsou psána i ve volebním programu před dvěma roky ve volebním uskupení, kde on byl leadrem.

Dnes jsem četla v MF Dnes článek Areál zbourají, je plný jedovaté rtuti. Najděte si ho a přečtěte.
Myslím, že toto je i konečnou reálnou odpovědí na otázku pana Hromase.  
Při bourání a následném odvozu nebezpečného odpadu vznikne dočasně opravdu několik pracovních míst.
 A my všichni to zaplatíme, stejně jako předtím těch 7 a půl milionu.
Budeme tak mít za městské (= naše) peníze v Železném Brodě jednu obrovskou raritu: 
Asi nejdražší parkoviště na světě.

Předmět: Vzhled města

Vraťmě se opět k tématu Vzhled města.

Nejprve ještě odpovím na otázku "Jakou odbornost v oboru stavíte proti lidem z OŽP, AOPK či ČIŽP?" Na to bych mohla odpovědět panu Bc. Prchalovi, že já jsem Ing., absolvovala jsem Vysokou školu zemědělskou, obor Fytotechnika. 
To je však ve věci zeleně před sklářskou školou nepodstatné: Že je ten "plán ozelenění" načmárán a udělán přímo diletantsky, a že je také diletantsky dodržován, na to stačí základní škola + schopnost přemýšlet aspoň normálním  selským rozumem.

A to, co před sklářskou školou skutečně roste, si budeme moci ověřit až na jaře, až se objeví na těch stromech listí: Zda je to opravdu proti žáru slunce odolnější červenolistá forma - ale jak to, že tedy nebyl dodržen "plán ozelenění"? K čemu pak byl vůbec dělán a předložen jako podklad závažných úředních rozhodnutí? Jak to,že úředníkům, kteří podle něj rozhodovali, nevadí jeho nedodržování?
A nebo se ukáže, že jsou tam původně navržené stromy, které jsou na osluněné místo nevhodné.
Obě varianty jsou špatně, obě podle mě ukazují na diletantský "plán ozelenění" i na jeho diletantské ne/dodržování.

Už pár dní urguji na sklářské škole zápis z nedávného zasedání Školské rady, který měl být dán na webové stránky školy a do včera tam dán nebyl. Psala jsem v této věci i řediteli Doležalovi. Dnes se konečně tento zápis na webovkách sklandy objevil, přečíst si ho můžete zde:
Věci, co se týkají kácení před sklandou a vůbec celkové atmosféry školy, najdete od stránky dvě až do konce.

Je pro mě velmi udivující, že na konci je i názor, že ředitel Doležal přispívá dobrému jménu školy....????
Já mám názor přesně opačný: Že ředitel Doležal postupuje stejně jako vedení města Železný Brod - a to na principu arogance moci a netransparentnosti (Proč byl třeba ten zápis dán na webovky školy tak pozdě a až na základě opakovaných urgencí?)

Sklářská škola má za 96 let svého působení obrovské renomé a zasloužený věhlas. Je to zásluhou všech pedagogů i studentů školy za celých 96 let. A je obdivuhodné, jak pouhých pár osobností kolem prvního ředitele Aloise Meteláka, Jaroslava Brychty a dalších bylo schopno sklářskou školu vydupat opravdu z ničeho, od nuly, a už po deseti letech jejich škola dosáhla mnoha úspěchů na mezinárodním poli. 
Měli bychom jim všem, kdo pro sklářskou školu něco pozitivního udělali, složit obrovský dík: Protože bez sklářské školy by byl Železný Brod jen tuctové provinční městečko. Sklářská škola sem natáhla spoustu šikovných a uměnímilovných lidí, kteří tu většinou i zakotvili (a díky jim má Brod tak silnou uměleckou tradici a kulturní cítění). Sklářská škola má hlavní zásluhu na tom, že Město Železný Brod mělo a má ve světě stále zvuk. Málokdo z Brodu si uvědomuje, že například dvojice  Brychtová - Libenský mají v uměleckém světě skla podobný zvuk, jako Jaromír Jágr ve světě sportovním nebo Václav Havel ve světové politice.

A sklářská škola bývala svobodomyslným, demokratickým a velmi kreativním prostředím. Vím o tom své, před cca deseti lety jsem sama byla 4 roky členem Školské rady. Ta setkání tam byla neuvěřitelně přátelsky-týmová, inspirativní a tvůrčí. Mimo jiné - na půdě Školské rady se tehdy zrodila i akce Skleněné městečko.  
Srovnejte si to s atmosférou dnes, kdy ředitel Doležal slibuje všem, kdo s ním v něčem nesouhlasí, jeho vyhození (pardon - nahrazení, všichni jsme přeci nahraditelní, že?)  Takže - nahraďme neposlušné a odlišný názor mající pedagogy, nahraďme i studenty, kteří nesouhlasí se změnami zavedenými ředitelem Doležalem. Nakonec - vždyť i dosavadní stromy - nemocné i zdravé byly jedním šmahem (vlastně dvěma - Ježkova borovice padla v září) nahrazeny novou výsadbou podle "plánu ozelenění" od pana ředitele a pouze jím oslovených lidí.
Já vám nevím - nebylo by místo nahrazování všeho okolo (kantorů, studentů i stromů kolem sklandy) jednodušší a levnější nahradit pana ředitele? 
Ředitel Doležal je bezesporu uznávaným a skvělým sklářským výtvarníkem. Avšak v manažerské roli podle mého názoru selhává na plné čáře: Ve sklářské škole nastolil atmosféru absolutní moci, soustředěné v jeho rukou a atmosféru dusna a strachu.
Obávám se, že díky jemu může sklářské škola velmi rychle ztratit svou prestiž. Že se nynější tuhá absolutistická atmosféra odrazí i na zájmu studentů na takovou školu vůbec nastoupit. Nakonec - sklanda nabízí studentům i zaměření Životní prostředí. Jak mají studenti věřit v teorii, když pak vidí tu holoseč a nedodržení ani odvolací lhůty v praxi??

Nad tímto by se mělo zamyslet co nejvíce kompetentních lidí, nejen z Brodu, ale i z LB kraje (upozorním je na to), a požadovat nápravu. Jinak jedna jediná osoba, s podporou města ŽB, dosud skvělou pověst sklářské školy během chvíle úplně zničí.  
Tady v Brodě nemáme už teď takřka žádné pracovní příležitosti  (po Detesku je tu Městský úřad druhým největším zaměstnavatelem !!!) Mladí lidé z města houfně odcházejí, počet obyvatel města dlouhodobě klesá, už je těsně nad 6000 lidí.
A pokud přijdeme špatným vedením i o sklářskou školu, nebude tu ale opravdu už vůbec nic a Brod se stane jen tím tuctovým provinčním městečkem.....   

Alena Kortanová
Počet příspěvků: 178 zobrazené: 101 - 110
< << 9 10 11 12 13 >> >