Dobrý povolební den.
Gratuluji vítěznému seskupení k těsnému vítězství a věřím, že smysl názvu, „Za rozvoj města“, je zavazující. Docela se těším na povolební vyjednávání o koalici v Železném Brodě. Dělal jsem v roce 1994 rozhovor s Václavem Horáčkem do firemního časopisu PROFIL ŽBS, když poprvé nastoupil na radnici jako starosta města Železného Brodu. Tehdy všechny ubezpečil, že bude spravedlivým starostou všech obyvatel bez rozdílu politické příslušnosti atd. O pět let později na přelomu let 1999 a 2000 podepsal jako předseda dozorčí rady v podstatě likvidaci ŽBS největšího zaměstnavatele ve městě. To vše samozřejmě s vědomím a souhlasem zastupitelů, což lze samozřejmě dohledat, neboť MÚ jako menšinový akcionář prodal tehdy, tuším v roce 2000 všechny akcie tehdy ještě státní akciové společnosti ŽBS, „vyvoleným“, kteří ji za babku koupili, postupně propustili cca 1200 lidí a v roce 2009 ukončili veškerou činnost. Jistě existují z této transakce zápisy a příjmové doklady.
Proč to všechno vzpomínám? Protože vyhrát volby je jedna věc, poctivě a odpovědně s vítězstvím nakládat, je věc druhá. Proto jsem si také předtím, nežli jsem začal sympatizovat s Občany pro změnu v ŽB, vyhledal všechny dostupné informace o způsobu a čistotě jejich nakládání s veřejným majetkem a prostředky. Je ale možné, že mnohým voličům spíš vyhovuje systém přidělování bytů komisemi, ignorace stavu bytového fondu, půjčování klíčů od sportovišť vybranými osobami, adaptace bydlení pro vyvolené atp..
Proti gustu žádný dišputát, mně to ale nevyhovuje a udělám všechno pro to, aby se rozumná a smysluplně zavedená opatření v prospěch občanské společnosti nerušila a naopak vylepšovala. Jsem přesvědčen, že i opozicí kritizovaná, obálková metoda přidělování bytů, je ve prospěch slušné a poctivé veřejnosti, při čemž je samozřejmě nutné, opravdu potřebným poskytnout sociální bydlení. Někde jsem napsal, že nemíním posuzovat ničí charakter ani vyznávané hodnoty, kromě těch, kteří mají tu, musím říci odvahu, mně zastupovat.
Rozhodně nejsem nikomu zavázán, nikomu jsem nic neslíbil, jen mě je dnes trochu líto, případných promarněných šancí města, bez ohledu na to, zda by je realizovali místní či přespolní. Možná se ale totálně mýlím, a staronová politická scéna Železného Brodu maximálně překvapí. Jak říkám, docela se těším.

Přeji všem spoluobčanům
jen dobré a připojuji,
slunce v duši.

Zdeněk Hromas