Detail akce

Příběhy našich sousedů

KC Kino Železný Brod, Husova 697, Železný Brod
25.02.2025 od 17:00 hodin
Slavnostní prezentace projektu Příběhy našich sousedů, který dětem přibližuje vzpomínky pěti proslulých i méně známých pamětníků ze Semilska, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století, které se odehrály na území České republiky.

Do projektu Příběhy našich sousedů, který se na Semilsku koná letos již po sedmé, se zapojilo celkem pět žákovských týmů ze čtyř základních škol a jednoho gymnázia. Pod vedením svých učitelů zaznamenali pamětnická vyprávění žáci ze ZŠ Pelechovská Železný Brod, Waldorfské základní a střední školy Semily, ZŠ Malá Skála, ZŠ T. G. Masaryka Hodkovice nad Mohelkou a Gymnázia Ivana Olbrachta v Semilech. V průběhu šesti měsíců žáci nejprve natáčeli vyprávění místních pamětníků a dohledávali dokumentární materiály k jejich příběhům. Ze shromážděných podkladů pak vytvořili vlastní dokumentární díla, která odborné i široké veřejnosti představí právě na slavnostní prezentaci na konci února. Mezi pamětníky, jejichž osudy děti zpracovávaly, je podle regionální koordinátorky pořádající společnosti Post Bellum Jiřiny Lenové velice pozoruhodný mix osobností, které spojuje jedno téma, a tím je kladný vztah k dětem a jejich vzdělávání – téměř všichni pamětníci byli v určité části svého života učiteli.

Děti zpovídaly paní Alenu Brádlovou, zakladatelku a dlouholetou vedoucí semilského pěveckého sboru Jizerka, dále paní Alenu Zdražilovou, která stála u zrodu Waldorfské školy v Semilech a byla její první učitelkou. Studenti Gymnázia Ivana Olbrachta sledovaly osud pana Zdeňka Zahradníka, rodáka z Lomnice nad Popelkou, který vystudoval pražskou HAMU a později jako hudební režisér spolupracoval především se Symfonickým orchestrem FOK, ale i jednotlivými umělci, například I. Ženatým, P. Foltýnem, V. Petrovem. Žáci ZŠ Malá Skála naslouchali vyprávění pana Bohumíra Finkeho, který tuto školu dlouhá léta velmi úspěšně vedl a žáci ZŠ TGM Hodkovice nad Mohelkou sledovali příběh paní Jindřišky Fialové, jejíž rodina přišla do regionu po druhé světové válce v rámci osidlování pohraničí.

V rámci slavnostního podvečera odborná porota ve složení Tomáš Chvátal (historik), Pavel Hadač (pedagog) a Jana Pšeničková (žurnalista) posoudí zpracovaná dokumentární díla žáků i jejich prezentace před publikem a poskytne jim zpětnou vazbu v rámci svých oborů. Prezentace, která se bude konat v KC Kino Železný Brod na adrese Husova 697, Železný Brod, je přístupná veřejnosti.

O projektu

V roce 2023 se do projektu Příběhy našich sousedů po celé ČR zapojilo 653 českých škol s více jak 3 600 žáky a studenty, kteří pod vedením 712 učitelů zdokumentovali v 805 žákovských dokumentaristických týmech více než 800 pamětnických příběhů. Cílem přitom nebylo zapojit jen elitní školy a nejnadanější žáky, ale zpřístupnit touto formou moderní dějiny co nejširšímu okruhu čtrnáctiletých a patnáctiletých žáků a studentů. Žákovské dokumenty jsou dostupné na webu www.pribehynasichsousedu.cz.

Bc. Michaela Szkála