Detail akce

Dny EHD v Železném Brodě

Železný Brod, nám. 3. května 1, Železný Brod
22.09.2024 od 09:00 hodin
21.09.2024 od 09:00 hodin
V letošním roce proběhnou dny EHD v Železném Brodě v termínu 21.–22. září pod heslem Památky spojují svět.

Dny evropského dědictví jsou významnou kulturně poznávací společenskou akcí, která slouží k posílení historického povědomí v nejširších souvislostech se zvláštním důrazem na vnímání mezinárodního kontextu národního kulturního dědictví.

EHD rozšiřují a zvyšují všeobecné povědomí o našem kulturním dědictví. Pro širokou veřejnost zpřístupňují co nejvíce zajímavých a výjimečných památek, budov, objektů i prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo celé nepřístupné. Nesoustřeďují se pouze na prohlášené historické památky, jako jsou hrady, paláce či katedrály, ale snaží se dosáhnout mnohem dále tak, aby byly zahrnuty i různé jiné objekty – národní parky, uhelné doly, vykopávky či rekonstrukce původních staveb, protiletadlové kryty, zříceniny, parníky atd. Otevírají dveře soukromých i veřejných budov (radnice, budovy soudů, školy, kanceláře, obytné domy atd.), které nebývají přístupné veřejnosti nebo pouze příležitostně a částečně.

V České republice se EHD konají pravidelně od roku 1991, jejich národním garantem je Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, které vždy ve spolupráci s jedním z členských měst pořádá jejich národní zahájení.

V letošním roce proběhnou Dny evropského dědictví od soboty 7. září do následující neděle 15. září. Hostitelem Národního zahájení Dnů evropského dědictví bude město Klášterec nad Ohří. Národní téma je Památky spojují svět.

 

Dny EHD v Železném Brodě

 

Sborový dům jednoty bratrské, Komenského ul. čp. 603

7. až 8. září, 14. až 15 září, 21. až 22. září, 14 - 18 hodin

Výstava: 100 let od položení základního kamene. Výstava nás přenese nejen do doby stavby, ale provede také historií sboru přes kazatele, kteří zde sloužili, významné akce domácí i zahraniční, až po obrázky ze křtů, svateb i pohřbů.

Objekt byl postaven podle projektu místního stavitele Rudolfa Kousala. Jedná se o cennou meziválečnou architekturu, patřící mezi nejvýznamnější veřejné stavby z této doby v širší oblasti Železnobrodska.

 

Kostel sv. Jana Nepomuckého na Poušti 

8. září, 14:30 - 18 hodin

V 15 hodin bude zahájen benefiční koncert, na němž vystoupí světoznámý houslový virtuos Pavel Šporcl, hostem bude Barbora Kodetová.

Poušť se připomíná již v druhé polovině 17. století jako sídlo poustevníka. Za sedmileté války (1756-1763) našel na Poušti u frátera Josefa útočiště mladý hrabě Karel Josef Desfours, který se zde ukrýval. Po skončení války, roku 1769 zde na památku svého pobytu a z vděčnosti, že jeho statky byly ušetřeny válečných škod, postavil zděnou kapli, která dosud na Poušti stojí.

 

Běliště čp. 57 – národopisná expozice muzea

21. až 22. září, 9 - 17 hodin

Výstava: Železný Brod na fotografiích Josefa Ventluky

Výstava fotografií představuje unikátní pohled na Železný Brod. Amatérský fotograf zachytil svým objektivem každodenní život, architekturu a jedinečnou atmosféru města v poválečném období.

Přízemní roubené stavení na obdélném půdorysu kryté sedlovou břidlicovou střechou je opatřeno bohatě členěnou lomenicí. Stavba z roku 1807 reprezentuje tradiční lidovou architekturu pojizerské oblasti. Původně zde byla koželužna, což dokládá nápis na záklopovém prkně: ,Léta Páně 1807 dne 6. Juny. Tento dům je vyzdvižený s pomocí Boží a nákladem pana Jana Brožka, souseda zdejšího a mistra počestného řemesla koželužského. Mistr tesařský Jan Šída z Jesennýho. Tovaryši jeho též tam ocat.”


Objekt muzea čp. 37 (Klemencovsko)

21. až 22. září, 9 - 17 hodin

V sobotu 21. 9. ve 13 hod. proběhne komentovaná prohlídka, v 15 hod. pak bude zahájena vernisáž výstavy výsledků symposia LSD 2024.

Štítové průčelí tzv. Klemencovska z roku 1792 je tvořeno podsíní vynášenou bohatě vyřezávanými dřevěnými sloupy s kamennými patkami. Na podsíň dosedá roubené dvouosé patro z trámů spojených v nároží na rybinu. Mansardová střecha je kryta dřevěným štípaným šindelem.  Objekt je v současné době sídlem Městského muzea, které je dnes přirozeným centrem paměti železnobrodského sklářství. V prostorách muzea je nově vybudována zcela nová moderní interaktivní expozice s příznačným názvem Spojeno sklem.

 

Objekt spořitelny čp. 37

21. září, 10:30 – 15:30 hodin

Živý obraz první republiky v pobočce České spořitelny. V 11:30, 12:30 a 13:30 hodin proběhnou komentované prohlídky. Připravte se na setkání s prvorepublikovými úředníky v dobových kostýmech, kteří vás provedou interiéry budovy a upozorní i na zajímavosti, které při běžné návštěvě možná uniknou vaší pozornosti. Pro děti budou připraveny hry a zábava.

Pobočka České spořitelny v Železném Brodě je unikátní budova z třicátých let, která byla postavena ve funkcionalistickém slohu v roce 1936 se zakomponováním průčelí jednoho z nejstarších roubených budov ve městě z roku 1792, z tzv. "Klemencovska". Při vchodu do budovy na vás shlížejí dvě alegorické sochy v nadživotní velikosti - Práce (od Jaroslava Brychty) a Spořivost (od Ladislava Přenosila) V interiéru můžete obdivovat nádhernou mozaiku, kterou vytvořil Jan Tumpach podle návrhu Oldřicha Žáka roku 1936, skleněnou fontánu od Aloise Meteláka, původní mobiliář z třicátých let a úžasnou sbírku obrazů od známých autorů.

 

Kostel sv. Jakuba Většího

21. září, 10 - 12 hod., 13 – 15 hodin

Od 11:30 hodin se v kostele uskuteční krátký varhanní koncert.

Stávající podoba kostela pochází z přestavby provedené v letech 1762-63. První zmínka o kostele pochází z roku 1352. Ve druhé polovině 17. stol. byl patrně dřevěný kostel upraven ve zděnou, jednolodní stavbu. V letech 1762-63 byl kostel rozšířen a celkově upraven (fundátorem stavby byl Karel Josef Desfours).

 

Dřevěná zvonice v areálu kostela sv. Jakuba Většího

21. září, 10 – 12 hod., 13 – 15 hodin

V 12 hodin se ve zvonici rozezní zvony.

Dřevěná zvonice z roku 1761 je situována na hraně kostelního návrší. Na zděné podezdívce je posazen dvojitý trámový rošt pro dva téměř nezávislé štenýřové hranoly. Vlastní zvonice je dřevěná stupňovitá věžovitá. Od roku 2009 jsou v interiéru zavěšeny tři nové zvony - sv. Jakub, Panna Maria Bolestná a sv. Václav. 

 

 

 

 

Dny EHD na Krásné – Podzimní pouť

 

Kostel sv. Josefa

15. září,  10 - 17 hodin

Ve 14 hodin prostor kostela rozezní koncert vážné hudby.

V 16 hodin bude zahájena poutní mše svatá s pobožností ke svátku Povýšení svatého Kříže a Svatých schodů. 

Kostel sv. Josefa byl vystavěn v letech 1756 až 1760. Je řešen jako zděná, jednolodní (neorientovaná) stavba, založená na obdélném půdorysu, zakončená při severní straně zúženým, půlkruhově uzavřeným presbytářem. Kostel je pozoruhodný tzv. Svatými schody, v nichž jsou vloženy ostatky svatých. 

 

Fara č. p. 19

15. září, 10 - 17 hodin

Pro návštěvníky bude připravena farská kuchyně, dobové stánky s místními výrobky a specialitami, naučné dílničky pro děti, hudební produkce.

Objekt farního domu při kostelu sv. Josefa pochází z druhé poloviny 18. století. Jedná se o zděnou, částečně podsklepenou stavbu vybudovanou na obdélném půdorysu, s roubeným patrem zakončeným valbovou střechou krytou břidlicovými šablonami.

 

Kittelův dům č. p. 10

15. září: 9 - 17 hodin

10, 12 a 15 hodin komentované prohlídky Kittelova domu,

13 hod. Povídání o Kittelovsku, Svatých schodech a obnově Kittelova domu,

14 hod.  Divadlo - pohádka pro děti, 

po celý den sklářská dílna Jiřiny Štrynclové

Roubená patrová stavba, kterou nechal postavit v 1. polovině 18. století lékař Jan Josef Kittel, sloužila nejen jako byt, ale proměnila se také v sanatorium. Dům je řešen jako poloroubená, částečně podsklepená stavba o dvou nadzemních podlažích, vybudovaná na obdélném půdorysu, zastřešená mansardovou střechou.

 

 

                                                                                     Dana Picková, OŽP – památková péče