Němý Bobeš aneb Český Tarzan - pondělí 13. ledna od 19 hodin

home > Turista > Kam za kulturou > Městské divadlo > Němý Bobeš aneb Český Tarzan - pondělí 13. ledna od 19 hodin

Hra v podání Ansámblu Mikoláše Dačického z Heslova z Liberce.

Hra, jejíž název je parodií na slavnou knihu pro děti od J. V. Plevy Malý Bobeš není členěna na dvě samostatné části. Divákům je ukázán proces rekonstrukce a ze hry Němý Bobeš jsou používány krátké ukázky, které tento proces dokumentují. Pro srovnání jsou scény ze hry často provedeny ve dvou variantách - podle rekonstrukce vídeňského cimrmanologa profesora Fiedlera a podle rekonstrukce provedené členy Divadla Járy Cimrmana.

Hra Němý Bobeš je světovým unikátem ve způsobu, jakým Cimrman používal retrospektivu - výjimkou nejsou trojnásobná nebo dokonce čtyřnásobná retrospektivní vnoření.

Vesnický farář a vesnický lékař pojímají (díky nepřítomnosti na očkování) podezření, že se něco stalo se ženou Martou hajného Mikovce - kdykoliv za ní někdo za posledních sedmnáct let přišel do Mikovcovy hájovny, vždycky byla na malinách. Pod jejich nátlakem se Mikovec přiznává, že ženu vyhnal, neboť v době, kdy byl na vojně, otěhotněla s pruským poručíkem baronem von Grünbach. Syna pohodila Marta v lese a vychovaly jej srny - je proto němý a velice plachý.
Farář a lékař se vydávají spolu s Bobšem za baronem, protože předpokládají, že otřes způsobený spatřením skutečného otce by mohl vést k odstranění Bobšovy němoty. To se také skutečně podaří, a nejen to - na zámku v Grünbachu zjišťují, že Marta zde žije převlečena za komorníka. Otec, matka a syn se tak opět setkávají, synův psychický problém je odstraněn a hajný Mikovec, kterému se po synovi začalo stýskat a vydal se rovněž na cestu do Grünbachu, získává místo hajného v baronových lesích.

Vstupné: 50 Kč - předprodej vstupenek probíhá na TIC Železný Brod