Železný Brod v anketě "Město pro byznys" obsadil 2. místo v Libereckém kraji

home > Občan > Aktuálně > Novinky > aktuálně > Železný Brod v anketě "Město pro byznys" obsadil 2. místo v Libereckém kraji
29.03.2017
Po třech prvních místech v letech 2013, 2014 a 2015 jsme v anketě – výzkumu Město pro byznys 2016 obsadili 2. místo v Libereckém kraji za vítězným Jabloncem nad Nisou.

Podívejme se společně na pár čísel, někdy jsou velmi překvapivá a napovídají leccos o vývoji v našem městě. Rozhodně nás těší, že v části Přístup veřejné správy jsme se umístili jako nejlepší v kraji. Je to určitá nezávislá odpověď těm, kteří zpochybňují přístup našich úředníků k občanům. Radnice je velmi dobře hodnocena za hospodaření s financemi, například za dluhovou službu nebo podíl výdajů na veřejnou dopravu. Také máme nejvyšší podíl financí získaných z EU na 100 obyvatel nebo nízkou daň z nemovitostí. Ale abychom se jen nechválili – jsme jedni z nejhorších v poplatku za předzahrádku či máme rovněž relativně vysoký počet dětí ve třídě. Co se týče podnikatelského prostředí – máme nejvyšší průměrný plat v kraji (24 990 Kč), nejnižší dlouhodobou nezaměstnanost, ale jsme nejhorší v ukazateli Podíl středních a velkých firem. Zajímavý je údaj o podílu podnikatelů (49,6 %), který nás řadí mezi nejlepší nejen v kraji, ale také v celé České republice. Nyní jedna poznámka – v Brodě se postupně uzavírají malé obchody a někteří obyvatelé se nás ptají: „Co s tím budete dělat?“ Tak jednak máme velmi omezené možnosti, je to důsledek tržního prostředí. Ale hlavně výše uvedená kritéria ukazují na to, že ve městě kupní síla je, akorát obyvatelé vyvážejí peníze jinam, buď utrácejí v jiných městech (když už tam dojedou např. za prací) nebo třeba v supermarketech. Takže si za situaci s malými obchody do jisté míry můžeme my všichni sami. Je to také podnět pro malé obchodníky, aby se zamysleli nad svým marketinkem. O tom, že možnosti v našem městě jsou, svědčí i umístění Železného Brodu v doprovodné kategorii Investičně atraktivní region, kterou pořádá státní agentura Czechinvest a kde jsme se umístili mezi třemi nejlepšími v Libereckém kraji. Přes velkou konkurenci firem v našem okolí tak nebude vedení města polevovat v úsilí přivést do Brodu další firmy a současně se bude snažit zachovat nebo vylepšit podmínky pro stávající podnikatele a firmy.

 

Mgr. František Lufinka, starosta

Mgr. Ivan Mališ, místostarosta